"Şehirlerin Hava Kalitesi Raporu" açıklandı

Şehirlerin Hava Kalitesi Raporu açıklandı
Şehirlerde yaşayan insanların sadece yüzde 12'si temiz hava soluyabiliyor

CENEVRE (AA) - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyadaki pek çok şehirde hava kirliliğinin arttığını ve şehirlerde yaşayan insanların sadece yüzde 12'sinin temiz hava soluyabildiğini bildirdi.

BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında açıklanan DSÖ raporuna göre, dünyadaki pek çok şehir hava kirliliği konusunda DSÖ'nün güvenli kabul ettiği standartları karşılayamadı.

En son 2011 yılında yayımlanan ve bin 100 şehri kapsayan Şehirlerin Hava Kalitesi Raporu'nun kapsamı bu yıl genişletildi ve yapılan araştırma 91 ülkede bin 600 şehirde yürütüldü.

Rapora göre, şehirlerde yaşayan insanların sadece yüzde 12'si temiz hava soluyabiliyor, yarısı ise güvenli hava düzeyinin 2.5 katı fazla kirli havaya maruz kalıyor.

Hava kirliliği solunum yolu hastalıkları riskini artırıyor ve uzun dönemli sağlık problemlerine neden oluyor.

Hava kirliliğinin temel nedenlerinin başında fosil yakıtlarının kullanılması olduğuna işaret edilen raporda, bazı şehirlerde yenilenebilir enerjinin kullanılmaya başlanması ve araçların gaz salınımlarının azalması sayesinde hava kirliliği düzeyinde düşüş yaşandığı vurgulandı.

Raporla ilgili basın toplantısında konuşan DSÖ Halk Sağlığı Bölümü Direktörü Maria Neira, "Hava kirliliğine karşı savaşı kazanabiliriz ve solunum ve kalp hastalıkları ile akciğer kanseri gibi rahatsızlıklara maruz kalan insan sayısını azaltabiliriz" dedi.

Dünyada, hava kirliliği konusunda etkin politikalar ve stratejilerin çok iyi anlaşıldığını vurgulayan Neira, ancak bu politikaların yeterli oranda uygulanmadığını kaydetti.

- Çin-

Çin'deki hava kirliliğine ilişkin sorular üzerine Neira, Çin'in hava kirliliği verileri konusunda daha şeffaf olmaya başladığını söyledi. 

Ülke yönetiminin bu konuyu temel halk sağlığı problemi olarak gördüğünü ifade eden Neira, yetkililerle düzenli görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

DSÖ Sağlıklı Çevre Koordinatörü Carlos Dora ise raporla ilgili çalışmalar yapılırken bazı şehirlerden veri alınamadığını, bu nedenle şehirlerdeki hava kirliliği konusunda bir sıralama yapılmadığını bildirdi.

Avrupa şehirlerinin Kuzey Amerika'dakilere oranla daha kirli havaya sahip olduğunu da belirten Dora, bunun temel nedeninin ise Avrupa'da havayı daha kirleten dizel araçların kullanılması olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com