Şehit annesinden Kürtçe ağıt

Şehit annesinden Kürtçe ağıt
Hakkari'de dün şehit olan 3 askerden Jandarma Er Abdülkadir Erdoğan'ın, ailesi yıkıldı.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin askeri konvoyun geçişi sırasında mayın patlaması sonucu şehit olan 3 askerden Jandarma Er Abdülkadir Erdoğan'ın, ailesi yıkıldı. 20 yıl önce ekonomik sıkıntılar nedeniyle Van'dan göç ederek Bursa'nın İnegöl İlçesi'ne bağlı Gedikpınar Köyü'ne yerleşen ve 2007 yılında 19 yaşındaki oğlu gölette boğulan baba Gıyasettin Erdoğan, "Ciğerim yanıyor. Artık iki çocuğumun mezarının bulunduğu köyden başka bir yere gitmem. Gerekirse çadır kurar burada yaşarım" dedi.
 
OĞLUMU VERİN BANA
 
Sakinleştirici ilaçlarla ayakta durabilen anne Yadigar Erdoğan da, Kürtçe ağıtlar yakıp Türkçe "Oğlumu verin bana" diye gözyaşı döktü. Şemdinli'de askeri aracın geçişi sırasında patlatılan mayında, er Abdülkadir Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 3 asker şehit oldu.
 
Erdoğan'ın şehit olduğu haberi İstanbul'da oturan ailesi ve İnegöl'e bağlı Gedikpınar Köyü'ndeki yakınlarına ulaştı. Bayram arifesinde acı haberi alan şehit Erdoğan'ın yakınları yıkıldı. Cenaze dün gece uçakla Bursa'nın Yenişehir İlçesi'ne getirilirken, şehit askerin anne ve babası ile kardeşleri de Gedikpınar Köyü'ne ulaştı.
 
ANNE KÜRTÇE AĞITLAR YAKTI
 
Cenaze hazırlıklarının devam ettiği ve şehit mezarının kazıldığı köyde gözyaşları sel oldu. Şehidin babası Gıyasettin Erdoğan ile annesi Yadigar Erdoğan sakinleştirici ilaçlarla ayakta duramaya çalışırken, bir kadın astsubay da anne Yadigar Erdoğan'ı sürekli teskin etti. Kürtçe ağıtlar yakan anne Yadigar Erdoğan, "Oğlumun ölüm haberini alınca İstanbul başıma yıkıldı. Her gün konuşuyorduk. 'Anne bize taş atıyorlar' diyordu" diye konuştu.
 
Şehit erin amcası Mehmet Erdoğan, 20 yıl önce ekonomik sıkıntılar nedeniyle Van'dan İnegöl'e göç ettiklerini anlatırken, "Devlet-millet sağolsun. Bizim canımız yandı Kimsenin yanmasın" dedi. Şehidin babası Gıyasettin Erdoğan'ın 6 ay önce yine ekonomik sıkıntılar nedeniyle İstanbul'a göç ettiğini ve bankadan kredi çekerek 100 bin TL'ye ev aldığını kaydeden Mehmet Erdoğan, "Kardeşim inşaat işçiliği yapıyordu. Oğlu da askerden dönünce birlikte çalışarak borcu ödeyecekti. Şimdi çocuğu şehit oldu. Bakalım ne yapacağız?" diye konuştu.
 
CİĞERİM YANIYOR
 
Köy yakınlarındaki gölette 2007 yılında oğlu, 19 yaşındaki oğlu Recep Erdoğan'ı kaybeden baba Gıyasettin Erdoğan, ikinci evladını kaybetmenin acısını yaşıyor. 5'i erkek 2'si kız 7 çocuk babası olan Erdoğan, “Ciğerim yanıyor. Artık ben iki çocuğumun mezarının bulunduğu köyden başka bir yere gitmem. Gerekirse çadır kurar burada yaşarım” dedi.
 
Bu arada dün gece şehit Abdulkerim Erdoğan'ın ailesini, geçtiğimiz ay 12 arkadaşı ile şehit düşen Jandarma Komando Onbaşı Aykut Delimehmetoğlu'nun babası Beytullah ve annesi Gülnur Delimehmetoğlu başsağlığı ziyaretinde bulundu. Şehit aileleri terörün durmasını bir an önce durmasını istedi.
 
Uçakla Yenişehir'e getirildikten sonra askeri hastaneye kaldırılan Şehit er Abdülkerim Erdoğan için bugün ikindide İnegöl Fatih Camii'nde tören düzenlenecek. Buradaki tören ardından şehidin cenazesi doğum yeri olan Gedik pınar Köyü'nde toprağa verilecek.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com