Şehit cenazeleri Ankara'ya götürüldü

Şehit cenazeleri Ankara'ya götürüldü
Afyonkarahisar'da Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda meydana gelen patlamada şehit düşen 25 askerin çevreden toplanan ceset parçaları, DNA testi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Kışladaki 32 numaralı mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit düşen 2 astsubay, 2 uzman çavuş ile 21 er ve erbaşın cenazelerinin yüzde 90 oranında tamamlanarak ambulanslarla Ankara'ya götürüldüğü belirtildi.

Ceset parçalarının torbalarda bir araya getirildiği kaydedildi. Patlamanın duyulmasının ardından kışlanın önünde toplanan şehit ailelerinin Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde DNA örneklerinin alınması işleminin de tamamlandığı bildirildi. Ailelerden, DNA karşılaştırma için kıl ve doku örneği alındı.

(ADANA) ADANALI ŞEHİT AHMET TOSUN, 3 AY SONRA BABA OLACAKTI

Afyonkarahisar'da askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit düşen askerlerden 25 yaşındaki Ahmet Tosun'un Adana'daki ailesi acı haberle yıkıldı. Bilgisayar öğretmeni Ahmet Tosun'un 1.5 ay önce kısa dönem olarak askere gittiği, eşinin hamile olduğu, 3 ay sonra baba olmaya hazırlandığı öğrenildi.

Şehit Ahmet Tosun'un merkez Sarıçam İlçesi'ne bağlı Gültepe Mahallesi 664 Sokak No 18'deki baba evi, acı haber ulaştıktan sonra Türk bayraklarıyla donatıldı. Patlama haberini televizyonda izledikten sonra baba Celil Tosun, Afyonkarahisar'a giderken, şehidin 6 aylık hamile eşi Seda, annesi Raziye, ağabeyi polis memuru Hasan ve diğer aile fertleri gözyaşlarına boğuldu.

Kayseri'nin Develi İlçesi'nde bir lisede bilgisayar öğretmeni olarak görev yapan Ahmet Tosun'un, bir yıl önce evlendiği, eşi Seda Tosun'un da 6 aylık hamile olduğu belirtildi. Ahmet Tosun'un baba olmayı sabırsızlıkla beklediği, hemen her gün ailesiyle telefonda konuşup, doğacak bebeğinin sağlığını sorduğu öğrenildi.

Şehidin yakınları, "Ahmet terhisine yakın günlerde bebeğini kucağına almayı hayal ediyordu. Baba olmanın heyecanını yaşıyordu. Şimdi çocuğu babasız büyüyecek" diye gözyaşı döktü.

(ZONGULDAK) ŞEHİTLERDEN BİRİ MADEN MÜHENDİSİ, DİĞERİ TEKSAS ÜNİVERSİTESİ'NDE MASTER YAPMIŞ

Patlamada şehit oldukları belirtilen askerler arasında yer alan 26 yaşındaki Emrah Kartal ile aynı yaştaki Mücahit Coşkun'un Zonguldak'taki evlerine ateş düştü. Kartal'ın, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra ABD'deki Teksas Üniversitesi'ndeki master yaptığı, Mücahit Kartal'ın da maden mühendisi olduğu belirtildi.

Afyonkarahisar'daki patlamayı dün akşam televizyonda öğrenen Kartal ailesi, sabaha kadar uyumadı. Zonguldak merkeze bağlı Çukurören Köyü Musunlu Köyü'nde tavuk çiftliği bulunan, bir oğlunu da 7 yaşında hastalıktan kaybeden işadamı Ercan Kartal, gece boyunca oğlundan bir haber alamayınca eşi Ergün Kartal ile birlikte bu sabah Afyonkarahisar'a gitmek üzere yola çıktı. Yolda kayıplar arasında oğlu Emrah Kartal'ın da olduğunu öğrenen Ergün Kartal, diğer yakınlarıyla köye dönerken, Ercan Kartal Afyonkarahisar'a gitti.

Emrah Kartal'ın, Çukurören Köyü Musunlu Köyü'ndeki evine Türk bayrakları asıldı. Köylüler, Kartal ailesinin evine başsağlığı ziyaretinde bulundu. Evin önünde 112 Acil Servis ambulansı görevlendirilirken, Emrah Kartal'ın annesi Ergün Kartal, anneannesi Kamile Sağlam ve diğer yakınları gözyaşlarına boğuldu. Evde baygınlık geçiren Kamile Sağlam ve diğer yakınlarına sağlık görevlileri müdahale etti.

"YENİ GİTTİ, ONU ORAYA VERMEZLER' DEDİM"

Emrah Kartal'ın, AİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden 2008'de mezun olduğu ve ardından Teksas Üniversitesi'nde master yaptığı ifade edildi. Ergün Kartal, oğlunun 12 Haziran'da Amerika'dan geldiğini ve askere gitmeye karar verdiğini söyledi. Oğlunun 21 günlük acemi eğitimini Samsun'daki birliğinde tamamladıktan sonra izin kullanmadan 31 Ağustos'ta doğrudan Afyonkarahisar'a geçtiğini anlatan anne 44 yaşındaki Ergün Kartal, "Olayı akşam televizyonda öğrendik. Bir umut bekledik sabaha kadar. Sabaha kadar televizyon izledik. Ona konduramadım. 'O değildir, daha 3 gün oldu oraya gideli, onu oraya vermezler, depoya vermezler' dedim. Hep öyle düşündüm" diyerek gözyaşı döktü. Afyonkarahisar'a gittikten sonra oğluyla 3 defa telefonda konuştuğunu, en son önceki görüştüğünü belirten anne Ergün Kartal, şöyle dedi; "Yavrum yorgun gitti. 'Zaman bulup da arayamıyorum kusura bakma anne' dedi. Canım oğlum. Askerliği erken bitsin diye dağıtım izini kullanmadı. Samsun'dan Afyonkarahisar'a geçti. 'Yük taşıyoruz' dedi. O gün yatakları taşımışlar, otları biçmişler. 2 gündür de aramamıştı. Okullarını hep dereceyle bitirdi. Gece uyumaz, sabahlara kadar kitap okurdu."

BEDELLİYİ BEKLEMEK İSTEMEMİŞ

Emrah Kartal'ın dedesi 63 yaşındaki Baki Kartal da torununa bedelli askerlik için beklemesini önerdiğini ancak bunu kabul etmediğini ve askere gittiğini söyledi. Baki Kartal, "Vali olmak gibi hedefleri vardı. Amerika'dan geldikten sonra, 'bekle, bedelli askerlik yaparsın' dedim. Kabul etmedi. 'Ben askere gideceğim, kesinlikle yapacağım' dedi.

(ZONGULDAK) MADEN MÜHENDİSİ, EVLİ VE 10 AYLIK ÇOCUK SAHİBİ

Şehit askerler arasında adı yer alan kısa dönem asker; maden mühendisi Mücahit Coşkun'un Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'ne bağlı Çatak Köyü'ndeki evine de ateş düştü. Evli ve 10 aylık bir kızı bulunan Mücahit Coşkun'un babası Şeref Coşkun ve diğer yakınlarının, cenazeyi teslim almak üzere Ankara'ya gittikleri belirtildi.

(BURSA) ŞEHİT ERİN AİLESİ, ÇOCUKLARI AFYON'A GİTTİĞİ İÇİN SEVİNMİŞ

Şehit olan 25 'asker arasında bulunan Tolga Taştan'ın, kısa dönem askerlik yapmak için silah altına alındığı, Samsun'da acemi birliği eğitimini tamamladıktan sonra, akrabalarının bulunduğu Afyonkarahisar'a gönderilmesi nedeniyle ailesinin sevindiği ortaya çıktı. Bursa'da oturan Zekiye ve Ali Taştan çiftinin üç çocuğunun büyüğü olan Tolga Taştan, Anadolu Üniversitesi'ni bitirdikten sonra 2.5 ay önce kısa dönem askerlik yapmak üzere Samsun'da silah altına alındı. Bir ay süren acemi birliğini burada tamamlayan Taştan askerliğinin kalan bölümünü tamamlamak üzere Afyonkarahisar'daki birliğine teslim oldu. Tolga Taştan'ın usta birliğini akrabalarının bulunduğu Afyonkarahisar'da yapması en az kendisi kadar ailesini de sevindirdi.

SABAH ERKENDEN AFYONKARAHİSAR'A GİTTİLER

Bursa'daki bir otomotiv fabrikasında çalışan ve 15 gün sonra emekli olacağı bildirilen Ali Taştan ile eşi Zekiye Taştan, oğullarının askerlik yaptığı birlikteki patlama haberini televizyonda duyduktan sonra sabaha kadar uyuyamadı. Telefonla oğullarına ulaşamayan ve bilgi alamayan çift, sabah saat 06.30'da akrabalarıyla birlikte Afyonkarihasar'a gitti. Çocuklarının şehit düştüğü haberini vermek için ailenin Merkez Osmangazi İlçesi Soğukkuyu Mahallesi'ndeki evine gelen jandarma ekipleri anne ve babaya ulaşamadı.

Tokat doğumlu olan Tolga Taştan'ın cenazesinin Bursa'da toprağa verilmesi bekleniyor.

(TOKAT) TOKAT'TAKİ DEDE EVİNDE YAS

Tolga Taştan'ın Tokat'ın Artova İlçesi'ne bağlı Ulusulu Köyü'nde oturan dedesi Ali Taştan'ın evine de ateş düştü. Torunun şehit haberini tarlada çalışırken öğrenen dede Ali Taştan, köydeki evinde taziyeleri kabul etti. Şehit Taştan'ın ölüm haberini alan anneannesi Kekük Taştan ise gözyaşına boğuldu. Bu arada Ali ve Zekine Taştan'ın üç çocuğundan en büyüğü olduğu öğrenilen şehit Tolga Taştan'ın ailesiyle birlikte, doğum yeri olan Bursa'da yaşadığı belirtildi. Açık Öğretim Fakültesi mezunu Tolga Taştan'ın, kısa dönem askerliğinin acemilik bölümünü Samsun'da yaptığı, ardından da bir hafta önce Afyonkarahisar'daki usta birliğine teslim olduğu öğrenildi.

(MANİSA) ŞEHİDİN EVİNDE ÇİFTE ACI

Şehit olan askerlerden Emrah Aral'ın acı haberi çiftçi olan annesi Emine, babası Reşit ve ikizi Ebru Aral ile yakınlarını yasa boğdu. Askeri yetkililerden acı haberi alınca fenalaşan baba Reşit Aral, evin önünde hazır bekletilen ambulansla Gölmarmara Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi alındı. Acı haberi önceki gün (Çarşamba) vefat eden annesinin Salihli İlçesi'ndeki cenazesinden dönüşte alan Aral'ın tansiyonun düştüğü belirlendi. Çifte acı yaşayan Aral Ailesi'nin Atatürk Mahallesi 114 Sokak'taki evi yakınları ve sevenlerinin akınına uğradı.

Matematik öğretmeni olan Şehit Emrah Aral'ın iki yıl Gölmarmara'da vekil öğretmenlik yaptıktan sonra kısa dönem olarak askere gittiği ve Samsun'daki acemiliğini tamamladıktan sonra kısa bir süre önce Afyonkarahisar'a gittiği öğrenildi.

(NEVŞEHİR)ŞEHİT PİYADE ÇAVUŞ EMRE YILDIRIM, 25 GÜNLÜK ASKERDİ

Şehit olan 25 askerden, kısa dönem askerlik görevini yapan öğretmen adayı Piyade Çavuş Emre Yıldırım'ın Nevşehir'in Avanos İlçesi'ne bağlı Paşalı Köyü'ndeki baba evine ateş düştü.

Emre Yıldırım'ın acı haberi, Avanos'un Paşalı Köyü'ndeki ailesine askeri yetkiler tarafından verildi. Kalp hastası olan emekli işçi baba Nuri Yıldırım ile ev kadını anne Gülseren Yıldırım, acı haberle gözyaşına boğuldu. Yıldırım çiftinin evinin önünde 112 ambulansı hazır bekletildi.

Üniversite mezunu olan ve kısa dönem askerlik görevini yerine getirirken patlamada şehit olan Emre Yıldırım'ın, 19 gün Samsun'da acemi birliğinde temel eğitimini aldıktan sonra köyünde 1 gün izin kullandığı, 5 gün önce Afyonkarahisar'daki birliğine katıldığı öğrenildi. KPSS'den 83 puan alan ve öğretmenlik için atama bekleyen Piyade Çavuş Emre Yıldırım'ın, Pınar ve Çınar adında 2 kız kardeşi olduğu öğrenildi

(KASTAMONU) ŞEHİT ER FATİH ŞALGAM'IN BABA EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ

Piyade er Fatih Şalgam'ın Kastamonu'nun Devrekani İlçesi'ne bağlı Habeşli Köyü'ndeki baba evine ateş düştü.

Devrekani'ye bağlı Habeşli Köyü'nde oturan er Fatih Şalgam'ın yakınları, önceki gece patlamayı televizyondan duyduklarını ve geceden beri tedirginlik içerisinde beklerken defalarca telefonla birliği aramalarına rağmen çocuklarına ulaşamadıklarını söyledi. Ancak, şehit yakınları, acı haberi sabah acı haberi askeri yetkililerden aldı.

Ailenin 3 çocuğunun en büyüğü olan şehit erin yakınları, yasa boğuldu. Baba Metin Şalgam, cenazeyi tesblim almak üzere Afyonkarahisar'a gitti. Sinir krizi geçiren anne ise komşuları tarafından güçlükle sakinleştirildi.

Şehit er Fatih Şalgam'ın amcası Mehmet Şalgam, çok üzgün olduklarını söyleyerek, "Canımızdan bir parça gitti, ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Ancak burada ihmal olduğunu düşünüyorum. Yüreğimiz yandı. 25 askerimiz şehit, milletimizin başı sağolsun" dedi.

Şehit erin dayısı Tekin Köseoğlu da olayda ihmal olduğunu söyledi. Köseoğlu, "Biz de askerlik yaptık, gece gece sayım mı olur?"
dedi.

(KIRIKKALE) KIRIKKALELİ ŞEHİT, 3 GÜN ÖNCE BİRLİĞİNE GİTMİŞ

Şehit Kırıkkaleli er Ahmet Sandalcı'nın 3 gün önce askerlik hizmetini tamamlamak için kışladaki birliğine gittiği öğrenildi.

24 yaşındaki şehit er Ahmet Sandalcı'nın askerlik hizmetine önce Samsun'da başladığı öğrenildi. Sandalcı'nın usta birliği için 3 gün önce Afyonkarahisar'a gittiği belirtildi. Babasını bir yıl önce kaybeden Ahmet Sandalcı'nın, Ankara Posta İşletmelerinde çalıştığı kaydedildi. Kırıkkale'nin Güzeltepe mahallesinde oturan anne Hacer ve yakınları şehit haberi üzerine gözyaşlarına boğuldular. Anne Hacer Sandalcı, "İnanmıyorumö diyerek sinir krizi geçirdi.

(GAZİANTEP) AFYONKARAHİSAR ŞEHİTLERİ İÇİN GAZİANTEP'TE SESSİZ BEKLEYİŞ

Şehit olan erler arasında isimleri bulunan Hayri Kaya ve Mehmet Emre Özer'in Gaziantep'teki evlerinde sessiz bekleyiş sürüyor.

Hayri Kaya'nın Şahintepe Mahallesi 86'ncı Sokak'taki evinde toplanan çok sayıda yakını metanetini korurken ailesi ise DNA testi için Afyonkarahisar'a gitti. Kaya'nın öğretmen olduğu ve 5 gün önce Samsun'daki birliğinden Afyonkarahisar'daki birliğine gittiği ifade edildi.

Patlamada şehit olan askerler arasında olduğu belirtilen Mehmet Emre Özer'in Atatürk Mahallesi'ndeki evinde de endişeli bekleyiş sürüyor. Özer'in de yakınları DNA örneği vermek için Afyonkarahisar'a gittiği ifade edildi.

Her iki askerin yakınları da resmi bir açıklama ve DNA testi yapılmadığı için çocukların için henüz 'şehit' denmesinin erken olacağını söyledi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com