Şehit cenazesinde yürek yakan çığlık!..

Şehit cenazesinde yürek yakan çığlık!..
Şehidin halasının kocası olan Kadir Demirtaş, Amasya Tugay Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek’e dönerek acısını böyle dile getirdi.
Şehidin halasının kocası olan Kadir Demirtaş, Amasya Tugay Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek’e dönerek, ''Burada yatanı kim geri getirecek?'' diye bağırdı. Bunun üzerine komutan da, ''Gelmeyecek onlar. Onlar orada olduğu için sen burada yaşıyorsun'' diye cevap verdi. Komutan daha sonra Demirtaş’ın yanına giderek sakinleştirmeye çalıştı
 
Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde şehit düşen 21 yaşındaki Jandarma Er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu’nun cenazesi memleketi Çorum’un Alaca İlçesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehidin annesi Handan Duygun, "Bizi öldürmedikten sonra bu vatanın evladı kurumaz. Daha bin tane daha doğuracağım. Evladımı yetiştirip oraya yollayacağım" dedi.
 
Hakkari Çukurca’da teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen 6 askerden Jandarma Er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu’nun cenazesi dün akşam memleketi Çorum’a getirilerek hastane morguna konuldu. Sabah buradan alınan cenaze, Alaca İlçesi’ndeki Yıldızhan Mahallesi’ndeki babasının evine götürüldü. Burada yakınları ve komşularından helallik alınırken gözyaşları arasında ağıtlar yükseldi.
 
Şehit er Tütüncüoğlu’nun Türk bayrağına sarılı cenazesi daha sonra askeri tören için Cumhuriyet Meydanı’na götürüldü. Buradaki törene Çorum Valisi Nurullah Çakır, AK Parti Çorum milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı, Amasya Tugay Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Özkara, Çorum Garnizon Komutanı Jandarma Albay Hakan Saraç, siyasi parti il başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Ellerinde Türk bayrakları ile ’Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez’ sloganı atan vatandaşlar terör örgütüne de lanet yağdırdı.
 
TERHİSİNE 2 AY VARDI
 
Terhisine de 2 ay kala şehit Jandarma Er Tütüncüoğlu’nun, eşinden boşanan annesi 47 yaşındaki Handan Duygun ağlamayacağını söylediği törende, "Analarını öldürsünler ki bu yavruların kökü kurusun. Kurumaz. Bizi öldürmedikten sonra bu vatanın evladı kurumaz. Daha bin tane daha doğuracağım. Evladımı yetiştirip oraya yollayacağım. Kökünü kurutacağız onların. Benim yavrum şehit, bak bir damla gözyaşı dökmüyorum. Niye benim yavrum şehit. Aç gözünü Buraklar ölmez. Bak dimdik ayaktayım. Şehidim bak oğlunu da oraya göndereceğim" dedi. 49 yaşındaki baba Tuncay Tütüncüoğlu da güçlükle ayakta durabildi. 
 
1.5 YAŞINDAKİ OĞLUNDAN SON VEDA
 
2 yıl önce dünyaevine giren ve 1.5 yaşında bir oğlu olan şehidin ev kadını olan eşi Hülya Tütüncüoğlu da sinir krizi geçirdi. Fenalık geçiren genç kadını yakınları güçlükle sakinleştirmeye çalıştı. 1.5 yaşındaki oğlu Ömür Tütüncüoğlu da cenaze törenine katıldı. Her şeyden habersiz annesinin ve yakınlarının kucağında olup biteni izleyen şehidin oğlu törende bulunanlara da duygulu anlar yaşattı.
 
KOMUTANDAN ŞEHİDİN YAKININA: ONLAR ORADA OLDUĞU İÇİN SEN YAŞIYORSUN
 
Şehidin halasının kocası olan Kadir Demirtaş, Amasya Tugay Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek’e dönerek, "Burada yatanı kim geri getirecek?" diye bağırdı. Bunun üzerine komutan da, "Gelmeyecek onlar. Onlar orada olduğu için sen burada yaşıyorsun" diye cevap verdi. Komutan daha sonra Demirtaş’ın yanına giderek sakinleştirmeye çalıştı. 
 
Tören ardından Alaca Büyük Camii’de öğle namazından sonra cenaze namazı kılındı. Şehit er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu’nun cenazesi ilçe mezarlığındaki aile kabristanlığında toprağa verildi. 
 
MALATYA
 
Şehit uzman çavuş Ahmet Kurak da toprağa verildi
 
HAKKARİ’de PKK’lı teröristlerin saldırısında şehit düşen 6 askerden 26 yaşındaki Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Kurak memleketi Malatya’da gözyaşları arasında toprağa verildi.
 
Şehir Mezarlığı’ndaki şehitlikte düzenlenen askeri törene Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, AK Parti Milletvekilleri Mücahit Fındıklı, Mustafa Şahin ve Öznur Çalık, CHP Milletvekili Veli Ağbaba, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik ile çok sayıda askeri yetkili, şehit yakınları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile birlikte yaklaşk 2 bin kişi katıldı.
 
Cenaze töreninde şehidin babası Mustafa Kurak, Bakan Yılmaz ve Vali Saran’ın destekleri ile güçlükle ayakta durabilirken, şehidin annesi Meryem Kurak’ın da cenaze töreni boyunca çok üzgün olduğu görüldü. Binlerce Malatyalı’nın katıldığı cenaze töreninde şehidin öz geçmişinin okunması ardından cenaze namazı kılındı. Namaz sonrası şehidin Türk Bayrağı’na sarılı tabutu tören mangasının omuzlarında top arabasına konuldu.
 
Askeri bando eşliğinde bekar olan şehidin cenazesi, kalabalıkla birlikte şehitliğe götürüldü. Bu sırada tekbir getirildi. Şehit Uzman Çavuş Ahmet Kurak’ın son yolculuğuna uğurlanmasının ardından Türk Bayrağı ve şehidin fotoğrafı Bakan Yılmaz tarafından baba Mustafa Kurak’a teslim edildi.
 
Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı cenazene törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel de çelenk gönderdi.
 
BAKAN YILMAZ: BİRİLERİ BU TOPLUMA KAN, GÖZYAŞI GETİRİYOR 
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Malatyalı şehit uzman Çavuş Ahmet Kurak’ın cenaze töreninden sonra, "Bu ülke için büyük fedekarlık yapan bütün şehitlere Allah’tan rahmet diliyorum" dedi. Birilerinin bu topluma Kan, gözyaşı, çatışma ve kavga getirdiğini belirten Bakan Yılmaz, şöyle devam etti:
 
"Bu toplumun gelişmesini engellemeye gayret ediyorlar. Ama biz bunlara bakmadan sabır, kararlılıkla terörle mücadele ederken, bir taraftan da ülkemizin gelişmesi için kalkınması için refahı özgürlüğü için mücadele etmeye devam ediyoruz. Birileri sorun çıkaracak ama biz sorun çözeceğiz. Milletimizin başı sağ olsun."
 
ZONGULDAK
 
ŞEHİT ERİN CENAZESİNE 8 BİN KİŞİ KATILDI
 
HAKKARİ’nin Çukurca İlçesi’nde şehit düşen 6 askerden 21 yaşındaki jandarma er Metin Çevik’in cenazesi, Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ne bağlı Ormanlı Beldesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehit erin kız kardeşleri 10 yaşındaki Emine ile 15 yaşındaki Cansel Çevik, ağabeylerinin tabutuna sarılıp uzun süre gözyaşı döktü.
 
Ambulans uçakla dün gece Çaycuma İlçesi’ndeki Zonguldak Havaalanı’na getirilen şehit askerin cenazesi, sabah Ereğli Devlet Hastanesi morgundan alındı. Cenazenin morgdan alınması sırasında hastane personeli, hasta yakınları ve şehit askerin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Ayakta güçlükle duran şehit askerin annesi 39 yaşındaki Şehriban Çevik, "Aylar bitti, sayılı günler geçmedi" diyerek gözyaşı döktü. Yakasına ağabeyinin fotoğrafını asan 10 yaşındaki Emine ve ablası 15 yaşındaki Cansel Çevik de diğer yakınlarıyla birlikte gözyaşı döktü.
 
Şehit askerin Türk bayrağına sarılı cenazesi Ormanlı Beldesi girişinde yaklaşık 8 bin kişilik bir kalabalık tarafından omuzlara alınarak cenaze namazının kılınacağı belediye meydanına taşındı. Meydandaki masaya konulan tabutun etrafında toplanan şehit askerin yakınları gözyaşı döktü. Özellikle şehit askerin kız kardeşleri Emine ve Cansel’in, uzun süre tabutu ve ağabeylerinin fotoğrafını öpüp ağlaması yürek burktu. Şehit askerin babası Recep ve annesi Şehriban Çevik de diğer yakınlarıyla birlikte tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Meydanda toplananlar ellerindeki Türk bayraklarıyla, ‘Kahrolsun PKK’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları attı.
 
Cenaze namazına kısa süre kala gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, şehit askerin babası Recep Çevik ve diğer yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Bakan Yılmaz, tabutun yanından ayrılıp öğle namazı için camiye geçerken kalabalık arasındaki bir kişi, ’Meclis’te PKK istemiyoruz’ diye bağırdı.
 
Öğle namazının ardından meydanda kılınan cenaze namazına Bakan Yılmaz’ın yanında Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Çardakçı, Zonguldak 3’cü Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, Karadeniz Bölge Komutanı Deniz Kurmay Albay Yalçın Enç, askeri erkan ve çok sayıda kişi katıldı.
 
Zonguldak Müftüsü Refik Bulut’un kıldırdığı cenaze namazı ardından şehit askerin cenazesi top arabasına konulup sloganlar eşliğinde beldeye bağlı Başörendoğancılar Köyü’ne götürüldü. Şehit askerin cenazesi, evinin önünde dua edilmesinin ardından köy mezarlığında gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehit askerin mezarına toprak atan Bakan Yılmaz, mezarlık çıkışında da aileye başsağlığı dileğinde bulundu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com