Şehit kardeşleri, askerlik hizmetinde muaf tutuluyor!..

Şehit kardeşleri, askerlik hizmetinde muaf tutuluyor!..
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 2009 yılında yürürlüğe giren düzenleme kapsamında bugüne kadar 173 şehit kardeşinin, askerlik hizmetinden muaf tutulma hakkından yararlandığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 2009 yılında yürürlüğe giren düzenleme kapsamında bugüne kadar 173 şehit kardeşinin, askerlik hizmetinden muaf tutulma hakkından yararlandığını açıkladı.
MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde, 2009 yılında, askerlik hizmetini yerine getirirken hayatını kaybeden yükümlülerin kendilerinde olma erkek çocukları ile aynı anne ve babadan olma kardeşlerinin tamamının, istekli olmadıkça silah altına alınamayacaklarına ilişkin bir düzenleme yapıldığını hatırlattı. Bu düzenlemeye göre silah altındakilerin de istekleri halinde terhis edileceğine işaret eden Işık, bugüne
kadar kaç şehit yakınının terhis edildiğini, zorunlu askerlik hizmetinden muaf tutulanların sayısının kaç olduğunu ve muafiyete rağmen askerlik hizmeti yapmak isteyen olup olmadığını sordu. Işık, şehit yakınlarının sadece birinin yararlandığı istihdam kapsamının genişletilerek kardeşlerin tamamının ya da en az ikisinin bu kapsamdan yararlandırılmasının mümkün olum olmadığı sorusunu yöneltti.
Işık'ın yazılı soru önergesine cevap veren Milli Savunma Bakanı Gönül, 13 Şubat 2009 tarihli ve 5837 sayılı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile silah altındayken hakkında kardeş muafiyeti işlemi uygulanarak terhis edilen yükümlü sayısının 1, silah altına alınmadan önce muafiyet işlemi uygulanan yükümlü sayısının ise 172 olduğunu açıkladı. Gönül, söz konusu muafiyete rağmen şimdiye kadar askerlik hizmetini yapmak isteyen yükümlü müracaatı olmadığını duyurdu. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında terör eylemleri nedeniyle ve etkisiyle malul olan kamu görevlileriyle erbaş ve erlerden çalışabilir durumda olanların kendileri, çalışamaz durumda olanların ise ilgili kanunda belirtilen yakınlarından biri ile şehit olan kamu görevlileri ile erbaş ve erlerin yakınlarından birinin (eş, çocuk ya da kardeş), ilgili kanun gereğince kadro veya işin gerektirdiği nitelik, özellik ve şartları taşıması şartıyla kamu kurum ve kuruluşlarında sınavsız olarak istihdam edilebilme hakkına sahip olduğunu belirten Gönül, 'Terörle Mücadele Kanunu kapsamında iş hakkının kullanımında öncelik şehidin eşine verilmiştir. Eşinin olmaması veya talepte bulunmaması halinde şehidin çocuklarından biri, çocukları da yoksa veya yaşları itibarıyla çalışamayacak durumdaysalar kardeşlerinden biri bu haktan yararlanabilmektedir.
Şehit kardeşlerinden birinin başvurusu halinde ise varsa şehidin eşinin, çocuklarının ve diğer kardeşlerinin haklarından feragat etmeleri gerekmektedir.
İlgili Kanun gereğince ataması yapılan şehit/malul gazi yakınlarından bir kişiye daha iş hakkı verilmesi yönünde bir düzenleme yapılmasının uygun olduğu yönündeki Bakanlık görüşümüz İçişleri Bakanlığına bildirilmiştir' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com