Şehit Öğrencilerin Hikayesini Anlatan Taş Mektep'in Çekimleri Kula'da Sürüyor

Şehit Öğrencilerin Hikayesini Anlatan Taş Mektep'in Çekimleri Kula'da Sürüyor
Manisa’nın Kula ilçesinde Kayseri Taş Mektep’in şehit olan öğrencilerinin hikayelerini konu edinen ‘Taş Mektep-Ya İstiklal Ya Ölüm’ adlı sinema filminin çekimlerine başlandı

Manisa’nın Kula ilçesinde Kayseri Taş Mektep’in şehit olan öğrencilerinin hikayelerini konu edinen ‘Taş Mektep-Ya İstiklal Ya Ölüm’ adlı sinema filminin çekimlerine başlandı.
Kurtuluş Savaşı sırasında okullarını bırakıp Kurtuluş Savaşı’nda cepheye giderek, şehit olan 63 öğrencinin hikayelerini konu edinen ‘Taş Mektep -Ya istiklal Ya Ölüm’ün Beykoz'da başlayan çekimleri Manisa'nın Kula ilçesinde kurulan sette sürdü.
1920-1921 öğretim yılında Kurtuluş Savaşı’na katılmak için Kayseri Lisesi’nin son sınıfından ayrılıp cepheye giderek şehit olan 63 öğrencinin hikâyesini Yılmaz Karakoyunlu senaryolaştırdı. Altan Dönmez’in yönettiği ‘Taş Mektep-Ya İstiklal Ya Ölüm’de başrolleri Orhan Kılıç, Ayça Varlıer, Feride Çetin, Bora Akkaş, Barış Hayta, Hazım Körmükçü, Elit İşcan ve Züleyha Ortak paylaşıyor. ‘Taş Mektep Ya İstiklal Ya Ölüm’,Kula’daki 5 haftalık çekim sürecinin ardından izleyiciyle Medya Vizyon’un dağıtımıyla 15 Şubat 2013'de buluşacak.
‘Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm’ün ortak yapımcısı Elin Ecealp, "Bu filimde 63 şehit öğrencinin yaşadıklarını sinema izleyicisine en iyi şekilde yansıtmak için oldukça titiz bir ön çalışma dönemi geçirdik. Bütün ön çalışmaları tamamladıktan sonra çekimlere başladık. Okullarını bırakarak cepheye giden, 63 öğrencinin vatanları için gözlerini kırpmadan genç yaşta şehit olmalarının hikayelerinden oldukça etkilendiğimiz için bu projeyi hayata geçirmek istedik" dedi.

Kaynak: İHA

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com