Şehitler Anıtı açıldı

Şehitler Anıtı açıldı
Kütahya-Afyonkarahisar yol güzergahında bulunan Gediz kavşağına 5 metre yüksekliğinde yaptırılan Tabip Yüzbaşı Hamdi Bey ve 158 Sıhhiye Eri Şehitler Anıtı 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya'nın Kurtuluşunun 88. Yıldönümü kutlama programı kapsamında

Kütahya-Afyonkarahisar yol güzergahında bulunan Gediz kavşağına 5 metre yüksekliğinde yaptırılan Tabip Yüzbaşı Hamdi Bey ve 158 Sıhhiye Eri Şehitler Anıtı 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya'nın Kurtuluşunun 88. Yıldönümü kutlama programı kapsamında açıldı.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Gediz kavşağında yapılan törende Tabip Yüzbaşı Hamdi Bey ve 158 Asker Anıtını Kütahya'mıza kazandırarak şehitlerimizi bir kez daha anma imkânı bulduk. Böylesine anlamlı bir anıt'ın açılışında bir arada bulunmanın onurunu yaşıyoruz dedi.
Anıtın yapımını gerçekleştiren Heykeltıraş Mustafa Kemal Altınsoy'a ve emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Kocatepe, Kütahya'da Kuruluştan Kurtuluşa diyoruz ve Kütahya Merkeze bunu ifade eden bir anıt yapmak istiyoruz.” dedi.
Konuşmaların arkasından Vali Şükrü Kocatepe ve katılımcılar anıtın açılışını gerçekleştirdiler.
Törene Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe ve eşi, Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu ve eşi, Belediye Başkanı Mustafa İça, daire amirleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.
Milli Mücadelede Porsuk Köprüsünde pusuya düşen ve Yunan Birliklerince 30 Ağustos günü Şehit edilen Tabip Yüzbaşı Hamdi Bey ve 158 erin yaptırılan anıt Afyonkarahisar'dan Kütahya'ya, Kütahya'dan Afyonkarahisar ve Gediz'e gidenler tarafından rahatça görülmekte.
Mürettep Süvari Tümeni; 29/30 Ağustos gecesini Pusan köyünde bir iki saat istirahatla geçirdikten sonra 30 Ağustos 1922 saat 02:30'da Kütahya şosesi ile kuzeye hareket etti. Tümen saat 06:00'da Porsuk köprüsüne varınca Kütahya'dan gelip Gediz şosesiyle batıya çekilmekte olan Yunanlıların 32. Alayı'na rastladı. 38. Süvari Alayı'nın üç bölüğü hemen köprüyü kuzeye geçerek Yunan Öncülerini attı. Alay'da köprüyü geçip taarruza başladı. Köprünün güney sırtlarında mevzilendirilen tümen topçusu bu taarruzu destekledi. Bu sırada 37. Süvari Alayı'da batıdan dolaştırılarak Yunan Alayı'nın çekilme yolunu kesmek üzere Porsuk kuzeyine geçirildi ve taarruza katıldı.
Saat 09:00'da Yunan Alayı dağılıp kuzeydeki Hacıazizoğlu ve Göynükviran ormanlarına kaçtı. Yunan Alayından 70 erle bir subay esir alınmış ve 300'den fazla ölü bulunmuştu. Gediz şosesinin kuzeyindeki arazinin sarp ve sık orman oluşu süvarilerin takibine engel olmuş Yunan Alayının kaçabilen kısımları orman ve kayalıklar arasında gizlenmişlerdi.
Doğrudan gönderilen bir keşif kolu saat 10.00'da Alayunt'u ve öğleyin Kütahya'yı işgalden kurtardı. Tümen komutanı saat 15:00'de durumu telsizle Batı cephesi ve 2. Ordu komutanlıklarına bildirdi. Birliklerini saat 15:30'da Porsuk köprüsünün iki kilometre kuzeyinde topladı ve 33. ve 38. Alaylarıyla kuzeye hareket ederek saat 18:00'de Kütahya'ya girdi. Şehrin güney sırtlarında 33. Alayla güneye karşı emniyet düzeni aldı.
Porsuk köprüsü batısında terk edilen silah, donatım ve gereçleri toplamak üzere 37. Alay (iki bölüğü eksik) bırakıldı. Bu Alay bu günkü muharebeye katılmıştı. Bir bölüğü Osmanköy'de bir bölüğü Karaören bölgesinden henüz gelmemişti. Porsuk köprüsünün bir kilometre güneyinde saat 16:00'da 38. Alay komutanı tarafından yazılan ve saat 18:00'de tümene gelen raporda; ağırlıların Kütahya doğrultusuna sevk edilmesi sırasında düşmanın iki ağır, üç hafif makineli tüfek ve piyade ateşiyle karşılaşıldığı belirtilmektedir. İki ateş arasında kalan ağırlıkların tekrar Kütahya'ya gönderilmesi için taarruz etmek kayıplar verilmesine yol açacağından Kütahya'dan Porsuk üzerine taarruz edecek bir kuvvet süratle sevk edildiği takdirde düşmanın bu kuvveti iki ateş arasında kalarak yok edilmesinin mümkün olacağı belirtilmektedir. Bu sebeple orta göre tedbirlerin alınması tümen komutanından istendi.
Rapora rağmen gerekli tedbirler zamanında alınamadı. 37. Alaydan kurtulabilen yaralı erlerden ve köylülerden öğrenildiğine göre ağırlıklarla esir edilen 158 er ile Mürettep Süvari Tümeni'ne ilaç götüren Dr. Yüzbaşı Hamdi Bey, 53. Yunan Alayı komutanı tarafından şehit edilmişlerdi. Ağırlıkları basan Yunan birliği Akçamescit'ten Alayunt'a gitmekte olan 15. Yunan Tümeninin yancıları idi.
2. Ordu komutam 30 Ağustos 1922 günü için verdiği emirde, ordu ile temas ve irtibatı muhafaza ederek tümenin esas görevinin Eskişehir'deki düşman grubunun batıya çekilme yollarım kesmek ve yine grubun güneybatıya doğru ordumuzun yan ve gerilerine etkili olmasını önlemek olduğunu ve derhal İnönü doğrultusuna ilerleyerek düşmanın Bursa ve Kütahya doğrultularına çekilmesinin önlemesi istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com