Şehitlerimizi elin gemisi buldu

Şehitlerimizi elin gemisi buldu
Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Türk pilotlarının naaşlarının Nautilus gemisi tarafından bulunmasını eleştirdi.
İşte Altaylı'nın o yazısı;
 
Geçen yılın son ayıydı. Bazılarının "Cihanşümul, süper güç Türkiye" naraları attığı günlerdi. Şöyle bir yazı yazdım: Türkiye'nin 'dünya gücü' olduğunu söylüyor bazıları. Türlü örnekle. Emin olun, aşağılık kompleksine sahip falan değilim ama bunu söyleyenlere gülüyorum sürekli olarak.Aklıma 'öküze benzemek isteyen kurbağanın' hikâyesi geliyor, belki ondandır.
 
"TÜRKİYE'YE GÜVENİR MİSİN?"
Ben dünya gücü olmayı lafta aramam. Çünkü lafta bulamazsınız. Yapılana bakmak lazım. Geçen gün birisi geldi yanıma bu teraneyle. 'Şöyle olduk, böyle olduk' diye anlatıyordu. Basit bir soru sordum. Çok basit: 'Ulan anlatıp duruyorsun. Sana küçük bir soru sorayım. Diyelim ki, Diinya'ya yaklaşan bir göktaşı var. Dünya'ya çarpacak ve sonunu getirecek. Bu göktaşını Dünya'ya çarptırmamak için yapılması gerekenler konusunda Türkiye'ye mi güvenirsin? Türkiye, dünyaya dönüp 'Merak etmeyin biz halledebiliriz' derse inanır mısın? Hadi sen inanırsın. Dünya inanır mı?'
 
"SİZDE RÜYA GÖRENLERDENSİNİZ"
Türkiye'nin biraz daha hızlı geliştiğini, Türkiye'de işlerin eskisine göre daha iyi gittiğini söylemek başka bir şey, Türkiye'nin 'süper güç' haline gelmekte olduğunu, hatta geldiğini söylemek başka bir şey. Bakın siz de böyle rüyalar görenlerdenseniz Allah aşkına açın Discovery Channel'ı seyredin ya da National Geographic'i. Adamlar 'Jüpiter'in uydusunda nasıl sondaj yaparız' diye proje üretiyorlar en basitinden. Evrenin dibini görmeye çalışıyorlar, uzaya yolladıkları teleskoplarla. Evrenin derken aslında zamanın. Mars'a yolculuk hesapları yapıyorlar. Uzayı dinliyorlar binlerce radyoteleskopla, oralarda yaşam var mı diye.
 
"DÜNYA GÜCÜ OLDUK DİYENLERE GÜLÜYORUM"
Bunlar çok mu yukarıda. Peki yere inelim o zaman. Tanrı parçacığım arıyorlar mesela. Kutuplardaki buzlarm erimesini inceliyorlar. Ozonu gözlüyorlar sürekli. Bütün hayvanları inceliyorlar mesela, belki insanlığa faydalı bir şey buluruz diye. Genleri çözüyorlar. Asabınız bozuldu mu yeterince, yoksa daha sayayım mı? Biz neredeyiz peki? İcadının üzerinden 150 yıl geçtikten sonra 'Yerli otomobil yapabilir miyiz' diye hesap yapmaya başladık misal. Deprem ülkesiyiz ama denizlerimizi inceleyecek sismik araç gereci yapmayı bıraktım, yapandan satın almaktan aciziz. Kızdığımız Fransızların gemisi çıkarıyor fay haritamızı. Bu yüzden gülüyorum 'Dünya gücü olduk' diyenlere.
 
"ŞEHİTLERİMİZİ ELİN GEMİSİ BULDU"
Kış geldi, havalar iyice soğudu. Bu arkadaşlara daha kaim bir yorgan tavsiye ediyorum. İyice örtünmeleri için." Şimdi diyeceksiniz ki, "Bunu zaten okumuştuk, niye tekrarladın?". Kötü bir niyetim yok vallahi. Bizim bir hafta boyunca su üzerinden bakarak aradığımız uçağımızı ve ne yazık ki içindeki şehitlerimizi, elin gemisi gelip 24 saat geçmeden buldu da. Oradan aklıma geldi. 75 milyonluk süper gücün, kendi şehidini bulacak bir gemisi, o derinliğe göz atacak bir batiskafı bile olmaması sizce de biraz acayip değil mi! (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com