"Şehitlerin sırtına binerek Cumhurbaşkanı olamazsın"

"Şehitlerin sırtına binerek Cumhurbaşkanı olamazsın"
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan’a yüklendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grubuna seslendi.
 
İşte o açıklamalar:
 
- Her sorun çözümü kolay değildir. Siyasetçinin görevi zor olanı çözmektir. Bazı sorunlar vardır ama bilerek çözülmez onlar. Siyasi kurumları önce özgürlükleri dikkate almak zorundadır.
 
- Siyasetçi sorunlara çare üreten kişidir. Günlük sorunların altında ezilen değil. Onlara çözüm üretendir. Siyaset kurumuna duyulan güven sıfırlanıyorsa, o ülkede sorunlar çözülmez. geldiğimiz nokta bu noktadır.
 
- Gencecik fidanları toprağa verdiğimiz sorun maalesef çözülmüyor. Onu ona bunu buna kırdırarak siyaset yapılmaz. Toplumu bir arada nasıl tutbiliriz demelidir siyaset. Siyasetin dili şiddetin odağı olursa sorunlar çözülmez. 2 gün önce 27 askerimizi toprağa verdik.
 
- Analar o çocukları hangi amaçla büyüttüler. Askere gidecek, gelecek, evlendireceğim. Yaşlanınca bana bir bardak su verecek diye umutları vardı o annenin. 17 şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum.
 
- Nerdeyse her grup toplantısında baş sağlığı dileklerimiz var. Bir toplum bu kadar büyük acılar yaşamamalı. Bunun sorumlusu bu ülkeyi yönetenlerdir.
 
- 17 gencimizi toprağa verdik. Adım gibi eminim bu kavganın kazananı olmaz. Kardeş kanının döküldüğü bir yerde kimse başarıya ulaşamaz. Yeni bir iklime ihtiyacımız var. Kavgasız, tasasız... Sorun şu biz bu lanet çemberinden ne zaman nasıl kurtulacağız.
 
 “CİN ŞİŞEDEN ÇIKMIŞTIR”
 
- Kardeş kavgasının kazananı olmaz. Tarihe baktığımızda, Suriye, Irak, Afrika'da gördük. İnsanlar ağır bedeller ödendi. Belki biraz özgürlük kazanıldı ama o bedeller ödenmemeli.
 
- Biz bu sorunu çözmek zorundayız. Bizim tarihi tecrübemiz şudur beraber yaşadık. Mücadeleyi beraber yaptık. Sakın ola ki terör örgütünün tuzağına düşmeyiniz. Bu ülke hepimize yeter. İnsan sevgisi hepimizin yüreğindeki ortak payda olmak zorundadır.
 
- Geldiğimiz noktada bazı kentlerden bugüne kadar görmediğimiz ağırlıkta tehlike sinyalleri alıyoruz. Bunun sorumlusu hükümettir.  Beylik laflar ediyoruz. Ama bunlar yetmiyor. Cin şişeden çıkmıştır. Ne olduğunun farkında değil hala.
 
- Parlamento yeteri kadar bilgilendirilmiyor. Ne oluyor bu ülkede? Bir yol haritası verdik. İnsanlar konuşa konuşa anlaşırlar. Neden konuşmuyoruz.
 
- 30 yıldır çözülmeyen bir sorun  var. Kim çözecek siyasetçi çözecek. Maalesef AKP hükümeti, kucaklayan bir çözüm üretemedi. Sorunumuz budur. Eğer siz sağlıklı bir çözüm üretmezseniz halkı kandırırsınız. Bedelini halk ödüyor.
 
-17 şehitimiz cenaze törenine katıldık. Bir şehitimiz çocuğu annesinin karnında. Bu hesabı kim verecek. Şu kadar şehidimiz var şu kadar terörsit öldürdük. Olaya farklı açıdan bakmalıyız.
 
-Halk ve terörü ayırmak zorundayız. Devlet yönetmek rahat bir iş değildir.  Devleti yönetecek kişi hesap kitabı bilmelidir. Devlet toplumun sağ duyusuna güvenecek. Devlet ne pahasına olursa olsun demez derse maliyeti çok ağır olur. Devlet intikamcı olmaz, duygularının esiri olmaz.
 
- Devlet demek soğuk buz gibi akıl demektir. Devlet duygusundan kopmaz ve koparılamaz. Devlet sosyal bir kurumdur. O devlette kan akmasına engel olabilrsiniz. Devleti, yönetenler kin ve nefret tuhumu ekiyorsa barışı sağlayamazsınız.
 
 'ŞEHİTLERİN KANLARI İKİ YAKANDADIR”
 
- Bir yıl değil ben bu sözleri söylerken iktidar sahiplerine söylüyorum siz 10 yıldır tek başına iktidardasınız. 2002'de terör sıfırdı. Ülkeyi bu hale Erdoğan getirdi. Sorarsanız ona kendisinin hiç suçu yok. Tarih suçu, komşular, medya, terör örgütü, anneler suçlu.
 
- Ben sormak istiyorum, muhalefet, medya herkes suçlu iyi de bunların hiçbiri devleti yönetmiyor ki... Bütün şehitlerin kanları senin iki yakandadır.
 
- Şehit anaları ısrarla bana diyorsunuz ki terörü engelle diyorsunuz benim bunu engellemem için iktidar olmam lazım.
 
- CHP bu sorunu çözer bizim devlet adamlığı kimliğimiz var. Hiçbir yurttaşımın hayatı başka şeyden önemli değildir. Benim askerlerimin saçlarının teline bile zarar gelsin istemem. Erdoğan'a sormak isteirm Dicle kenarında dul bir kadının koyununu kurt koparsa Allah onun hesabını senden sorar.
 
 “BAŞBAKAN PATOLOJİK VAKA”
 
- Gencecik kuzularımızı kurtlar kaptı. Erdoğan her şehit haberinden sonra aynaya bakıyorsun. Nasıl uyku uyuyorsun. Sen çocuğunu nasıl sevebiliyorsun. Ya insanda ahlak olur, vicdan olur, 17 fidanımızı toprağa bile vermeden o kendi ailesini anlatıyor.
 
- Bu bir patolojik bir vakadır. bu sıradan bir vatandaş olsaydı hekimze teslim eder sorunumuz kalmazdı. Ama patolojik vakanın kendisi başbakan. Tek bir yolu var millete teslim ediyorum, hesabını görün.
 
- Adalet Bakanı, içişleri bakanı bu beni aşar diyor. Kim karar verecek Erdoğan verecek. Bütün bakanlar kurulu her kararda bu beni aşar diyorsa bu ülkenin sorunları çözülmez. AKP sorunların merkezidir.
 
“GECELERİ NASIL RAHAT UYUYORSUN?”
 
- Sorun çözülmezse maliyetini bu ülkenin fakiri öder. Şehit yakınları yürüyor hepsi fakir fukara insanlar. Yemen türküsünü biliyorsunuz zenginimiz bedel öder askerimiz fakirdendir der.
 
- O fakirlerin hayatı bu kadar ucuz mu? Yüreğinde insan sevgisi olan bütün yurttaşlarım AKP'ye karşı daha dirençli olmalıdır.
 
- Türkiye pek çok sorunla karşı karşıya ama can yakıcı sorun bu sorundur. Türkiye şiddet sarmalından dışarı çıkamıyor.
 
- Ben geceleri rahat uyuyamıyorum beyefendi rahat uyuyor. Tek derdi ben nasıl cumhurbaşkanı olacağım, şehitlerin sırtına binerek olamazsın. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com