“Şehitlik ismini ve tarihini yansıtmıyor”

“Şehitlik ismini ve tarihini yansıtmıyor”
Kütahya Dumlupınar Şehitliği'ni önceki yıllarda ziyaret ettiğini anımsatan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay büyük bir üzüntü yaşadığını, Kütahya Dumlupınar Şehitliği'nin şehitlik ismini ve tarihini tam anlamıyla yansıtamadığını belirterek, ş

Kütahya Dumlupınar Şehitliği'ni önceki yıllarda ziyaret ettiğini anımsatan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay büyük bir üzüntü yaşadığını, Kütahya Dumlupınar Şehitliği'nin şehitlik ismini ve tarihini tam anlamıyla yansıtamadığını belirterek, şehitliğin hak ettiği değeri alması için gereken birimlerle gerekli diyaloglara başladıklarını söyledi.
'ŞEHİTLİK İSMİNE VE TARİHİNE UYGUN HALE GELMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ'
Kütahya'da bulunan Dumlıpınar Şehitliği'ni geçen yıl gezdiğini ve şehitliğin tarihi ismine uygun durumda olmadığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dumlupınar Şehitliği'nin tarihi ismine uygun duruma getirilebilmesi için gereken çalışmalara başladıklarını belirtti.
Kütahya Dumlupınar Şehitliği'ni önceki yıllarda ziyaret ettiğini anımsatan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay büyük bir üzüntü yaşadığını, Kütahya Dumlupınar Şehitliği'nin şehitlik ismini ve tarihini tam anlamıyla yansıtamadığını belirterek, şehitliğin hak ettiği değeri alması için gereken birimlerle gerkli diyaloglara başladıklarını söyledi.

'GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ'
Kütahya'nın tarih ve kültür bakımından eski bir medeniyete sahip olduğunu kaydeden Bakan Günay, Dumlupınar Şehitliği'nin gereken değeri görmesi gerektiğini ve Bakanlık olarak greken adımları attıklarını belirtti.
Dumlupınar Şehitliği'nin hak ettiği durumda olmdağını vurgulayan Bakan Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Kütahya Dumlupınar Şehitliği tarihî ismine uygun durumda değil. İlgili kurumları, ki Çevre Bakanlığının bir birimiyle millî parklar ve Silahlı Kuvvetler birimlerini de aradım. Bu kurumlar Dumlupınar Şehitliği için gereken çalışmlara başlayacaklarını bize belirttiler. Bizde Turizm ve Kültür Bakanlığı olarak bu tarihi mirasımızın ismine ve tarihine uygun olarak şehitliği ziyaretçilere hitap etmesini sağlamaya çalışıyoruz.'

'ALTYAPI ÇALIŞMALARI DA EKSİK DURUMDA'
Dumlupınar Şehitliği'nin altyapı çalışmalarının da tam olarak bitirilemediğini, bu konununda şehitliği ziyaret eden kişileri rahatsız ettiğini bildiklerini belirten Bakan Günay, altyapı sorunun çözüme kavuşturulması için yetkili birimlere gereken talimatları verdiklerini ifade etti.
Şehitliğin simgesel bir yer olduğunu kaydeden Bakan Günay; 'Dumlupınar Şehitliği'nin bulunduğu alanda altyapı çalışmları için kurul kararımız mevcut. Ben, şehitliğin çok simgesel bir yer olduğunu düşünüyorum ve gerçekten çok daha gösterişli bir hâle gelmesi için biz Bakanlık olarak yetkilerimiz çerçevesinde gereken çalışmaları gerçeklştireceğiz' şeklinde şehitlik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

'ŞEHİTLİK 1992 YILINDA HİZMETE AÇILMIŞTI'
Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde bulunan ve Başkomutanlık Meydan Savaşı'nda şehit olan 137 bin şehidin anısına Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılan şehitlik, Büyük Taarruz'un 70. yıldönümü olan 30 Ağustos 1992 günü hizmete açılmıştı.
Projesi mimar Nejat Dinçel tarafından çizilmişti. Şehitlik, mezarlık bölümü dışında namazgah, şadırvan ve otopark bölümlerinden oluşuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com