Şeker Duruşması Ertelendi

Şeker Duruşması Ertelendi
Kütahya Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesinden sonra Türk Şeker A.Ş.'ye ait olan Lojmanların, usülsüzce Kütahya Şeker Fabrikası'nı satın alan firmaya devr edildiği iddiasıyla Kütahya Milletvekili Alim Işık konuyu yargıya taşımıştı. Konu ile il

Kütahya Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesinden sonra Türk Şeker A.Ş.'ye ait olan Lojmanların, usülsüzce Kütahya Şeker Fabrikası'nı satın alan firmaya devr edildiği iddiasıyla Kütahya Milletvekili Alim Işık konuyu yargıya taşımıştı. Konu ile ilgili açılan davanın ilk duruşması dün Kütahya Adliyesi'nde görülmeye başlandı. Işık'ın mahkemeye mazeret bildirerek duruşmaya katılmaması nedeniyle duruşma 16 Eylül 2010 Perşembe gününe ertelendi.

DURUŞMA ERTELENDİ
Kütahya Milletvekili Alim Işık, özelleştirme kapsamında 2004 yılında sadece Tapu Müdürünün onayı ile Torunlar Gıda'ya satılan Kütahya Şeker Fabrikasının lojmanlarının bulunduğu değerli arazinin üsulsüzlükle devr edildiğini ve bu devrin durdurulması için suç duyrusunda bulunmuştu. 2,5 yılın sonunda Mahkeme Alim Işık'ı haklı bulmuştu ve Tapu Müdürü hakkında “soruşturma açılamaz” kararını kaldırmıştı. 2,5 yıldır olayın peşini bırakmayan MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Kütahya Şeker Fabrikasının lojmanlarının bulunduğu değerli arsanın geri alınabilmesi için dava açmıştı, açılan davanın ilk duruşması dün Kütahya Adliyesi'nde görülmeye başlandı. Alim Işık'ın Avukatı Rahman Rahim Dumlupınar duruşmada hazır bulunurken, Alim Işık duruşma gününden önce mazaret bildirerek yoğunluğu nedeniyle katılamayağını bildirdi. Alim Işık'ın duruşmada hazır bulunmaması nedeniyle bir sonraki duruşmanın 16 Eylül 2010 Perşembe gününe ertelendiği açıklandı.

ŞEKER LOJMANLARI ÜSULSÜZLÜKLE Mİ SATILDI?
Lojmanlarda üsülsüzlük yapıldığı iddiaları ise şöyle gelişmişti:
'Özelleştirme İdaresine ait yüzde 56'lık hissenin özelleştirme ihalesini 23 milyon 820 bin dolar bedelle Torunlar Gıda A.Ş. kazandı. Özelleştirme için Torunlar Gıda tarafından kurulan Kütahya Şeker A.Ş. adlı şirkete, AKP Milletvekili Vahit Kiler'in Atlas Alışveriş Hizmetleri A.Ş. de ortak oldu. Devrin yapılmasından sonra teknik bir sorun yaşandı. Kütahya Şeker A.Ş. adını alan Torunlar ve Kiler ortaklığı özelleştirmenin hemen ardından tapuya müracaat ederek şehrin oldukça kıymetli bir yerinde olan ve fabrikanın lojmanlarının bulunduğu Türk Şeker A.Ş. adına tescilli araziyi istediler. Bunun üzerine dönemin Tapu müdürü A.A., tapu defterinde lojmanların sahibi görünen Türk Şeker AŞ'nin ismini çizerek 'Kütahya Şeker A.Ş.' yaptı. Yasalara göre mahkeme kararı veya Özelleştirme İdaresi'nin kararıyla yapılması gereken bu işlemle arazi Kütahya Şeker A.Ş.'ye geçti. Bu olaydan bir süre sonra A. A. emekli olurken hatanın fark edilmesi üzerine MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık harekete geçti. Konuyla ilgili önce bir soru önergesi veren Işık, ardından da suç duyurusunda bulundu. Bu girişimlerinden sonuç alamayan Işık, Eskişehir Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulundu ve Tavşanlı Ağır ceza Mahkemesi'ne resmi evrakta sahtecilik suçuyla tapu müdürü hakkında dava açtı. Tam 2,5 yıl süren hukuki mücadelenin ardından Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi, daha önce alının 'Soruşturulamaz' kararını bozdu. MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık kararın ardından Torunlar ve Kiler'e ait görünen fabrikanın geri alınması için dava açmaya hazırlanmıştı. Yanlış bir işlemin yapıldığının ortaya çıktığını bildiren MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, devlete ait olduğu ortaya çıkan bu arazinin geri alınması için dava açmıştı.”

IŞIK'IN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI
Alim Işık dava süreci başlamadan şu açıklamalarda bulunmuştu;
'Demirden korksaydık trene binmezdik. Biz bu hususta yolsuzlukları gündeme taşırken her şeyin hesabını da yaptık. Mahkemede veremeyeceğim hiçbir hesabım yoktur. Hakkımda dava açıldığını Kütahya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu'nun bazı basın organlarına verdiği ilanlarda okudum. Bu hususta hiçbir çekincemiz yok. Belgelerimiz elimizde. Ayrıca konuyla Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı da dava açma hazırlığında. Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı dava açmaz ise ben şahsi dava açacağım. Bu işin peşini bırakmaya niyetim yok. Yetimin hakkını kimseye yedirtmem.”
Alim Işık, konu ile ilgili detaylı açıklamaları 12 Haziran Cumartesi günü yapacağını da yazılı olarak bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com