Şeker Fabrikası'nın kotası düşürüldü

Şeker Fabrikası'nın kotası düşürüldü
Kütahya Şeker Fabrikası AŞ Genel Müdürü Basri Haser, fabrikanın pancar kotasının 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesine ilişkin, ''Hükümetin ve TC Şeker Kurumunun konuyu yeniden gözden geçirmesini ve bize göre ciddi olan bu yanlıştan dönülmesini bekliy

Kütahya Şeker Fabrikası AŞ Genel Müdürü Basri Haser, fabrikanın pancar kotasının 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesine ilişkin, ''Hükümetin ve TC Şeker Kurumunun konuyu yeniden gözden geçirmesini ve bize göre ciddi olan bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz'' dedi.
-TC Şeker Kurumunun 2010-2011 pazarlama yılı için Kütahya Şeker Fabrikasının kotasının 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesiyle ilgili kararının değerlendirilmesi amacıyla AK Parti Kütahya İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, AK Parti Altıntaş İlçe Başkanı Ferit Karabulut, İl Genel Meclisi üyesi İdris Demir, Altıntaş'a bağlı Çayırbaşı beldesi Belediye Başkanı Kadir Özdemir ve Kütahya Pancar Üreticileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Genç, Haser'i fabrika tesislerinde ziyaret etti.
Haser, burada yaptığı konuşmada, ''her yıl en geç 30 Hazirana kadar bundan sonraki 5 pazarlama yılına ait ülke toplamı pancar kotasını sakaroz kökenli ve diğer şekerler için ayrı ayrı belirleyen Şeker Kurumunun, çiftçilerin her türlü hazırlığı yaparak pancar ekimine karar verdiği bir dönemde, kasım ayı sonunda kota tespitini manidar bulduklarını'' söyledi.
Kotanın düşürülmesinin önemli bir ekonomik kayıp olduğunu savunan Haser, şunları kaydetti:
''Kotamızın 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesi, pancar ekimi yapmak isteyen çiftçilerimizi hayal kırıklığına uğratmış ve 40 milyon lira yatırım yapan şirketimizin yöneticilerini üzmüştür. Hep birlikte bu sorunun çözülmesinden yanayız. Bu sorunun çözümü siyasilere kaldı, Ankara'da haklarımızın aranmasını istiyoruz. Biz bu durumu çiftçilerimize anlattık, haliyle onlar da tepki gösterdi. Bu durum hem Kütahya çiftçisinin hem de Kütahya ekonomisinin kaybıdır. Hükümetin ve TC Şeker Kurumunun konuyu yeniden gözden geçirmesini ve bize göre ciddi olan bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz.''
Kütahya Şeker Fabrikasında görevli ziraat mühendisi Hakan Demirkan da bölgede pancar üretiminin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla tarım aletlerini faiz uygulamadan çiftçilerin hizmetine sunduklarını belirtti. Kütahya'da verimli pancar üretimi yapıldığına işaret eden Demirkan, kotanın artırılması için destek beklediklerini dile getirdi.
Kamil Saraçoğlu, bu konuda mağdur olan çiftçilerin yanında olduklarını dile getirerek, ''Milletvekillerimizle irtibata geçip kotamızın artırılması için çalışma başlatacağız'' diye konuştu.
Ferit Karabulut ise Aslanapa ilçe Belediye Başkanı Asaf Akar ile Ankara'ya giderek sorunun çözümü için girişimlerde bulunacaklarını anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com