Şeker hastalığı gözünüzü kör etmesin

Şeker hastalığı gözünüzü kör etmesin
Uzmanlar uyarıyor… Şeker hastalığı göz damarlarında kanama ve körlüğe neden olmaktadır. Şeker hastası olanların yıllık olarak gözlerini ciddi kontrolden geçirmesi ve göz anjiyosu yaptırması gerkiyor. Şeker hastalarının sorunlarının başında gelen &#

Uzmanlar uyarıyor… Şeker hastalığı göz damarlarında kanama ve körlüğe neden olmaktadır. Şeker hastası olanların yıllık olarak gözlerini ciddi kontrolden geçirmesi ve göz anjiyosu yaptırması gerkiyor. Şeker hastalarının sorunlarının başında gelen 'Diabetik Retinopati'yi' Uzmanlar'a sorduk.
Diabet Nedir?
Diabetes Mellitus (ŞEKER HASTALIĞI) vücudun şekeri kullanma ve depolama yeteneğinin bozulduğu bir durumdur. Artmış kan şeker düzeyi; aşırı susama, acıkma, idrara fazla çıkma, ağız kuruluğu, vücuttaki kan damarlarındaki değişikliklerle karakterize bir hastalıktır. Şeker hastalığı temelde bir damar hastalığı olup damarın olduğu tüm organlarda hasara neden olur. Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere ikiye ayrılır. Tip1 daha çok çocuk ve gençlerde görülür ve vücut hiç insülin üretemediğinden kan şekeri yükselir. Tip2 daha çok yaşlılarda görülür ve insüline karşı bir direnç vardır. Tedavi edilmeyen hastalarda normal insanlara göre 20 kat daha fazla körlük riski vardır.
Diabetik Retinopati Nedir?
Gözün ışığı algılanmasını sağlayan retina isimli sinir tabakasının kan damarlarındaki değişikliklerle karakterize bir hastalıktır. Retina damarlarında tıkanıklık (iskemi) ya da kanama yaparak (ödem ve hemoraji) ciddi hasar ve görme kayıplarına neden olur. Retina damarlarında meydana gelen bu tıkanıklık veya kanama damarların beslediği sinir tabakasında zarara neden olarak görme kaybına neden olur. Retina damarları ince olduğundan kanamaya ve tıkanıklığa son derece müsaittir.
Belirtileri Nelerdir?
Diabet uzun yıllar hiçbir belirti vermeden gözde kanamaya neden olabilir.
Görmede gelip geçici görme kayıpları
Görmede kalıcı görme kayıpları
Glokom(göz tansiyonu)a' neden olarak gözde ağrı
Gözde kurumaya neden olarak kum batma hissi ve kaşıntıya neden olur.
Işık çakmaları
Tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olur
Teşhis Nasıl Yapılır?
Diabetik retinopati teşhisinde en önemli faktör hastanın hiç bir şikayeti olmasa bile mutlaka ayrıntılı göz dibi yani retina muayenesinin yapılmasıdır. Öncelikle hastanın görme seviyesi ve göz tansiyonuna bakılmalı ve sonra damlalarla göz bebeği büyütülerek retina tabaksına bakılmalıdır. Eğer retina tabakasında kanama veya ödem tespit edilirse görüntüleme yöntemleri ile retina tabakasını ayrıntılı değerlendirmektir. Günümüzde diabetik retinopati teşhisinde altın standart olan FFA (Göz Anjiosu) ve OCT (Göz Tomografisi) ile tanı % 100 konulmaktadır. Kliniğimizde son donanım FFA VE OCT ile tanı koymak yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Tüm bu işlemler bir retina uzmanı tarafından yapılmalıdır.
Tedavisi Nasıldır?
Tüm hastalıklarda olduğu gibi diabetik retinopati tedavisinde de erken teşhis önemlidir. FFA VE OCT ile tanı ayrıntılı olarak konulduğunda vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Tedavi de 3 yöntem vardır:
1.)LASER TEDAVİSİ: Yıllardır kullanılan laser tedavisi hala günümüzde de tedavide altın standarttır. Laser tedavisi kanamaları kurutmak ve ödemi kurutmak için yapılır. Ödem için yapılan lasere GRİD laser denir ve görmeyi arttırabilen ağrısız laserdir. Kanama için olan lasere PANFOTOKOAGÜLASYON laseri denir ve ağrılı olup görmeyi arttırmaktan ziyade kanamayı etkisiz hale getirerek mevcut durumu korumaya yöneliktir. Kliniğimizde lokal anestezi ile bu laserde ağrısız olarak yapılmaktadır.
2.)GÖZ İÇİ İLAÇ ENJEKSİYONLARI: Son yıllarda en güncel tedavi yöntemi olan bu tedavi şekli steril ortamda göz içine ilaç uygulanarak başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Laser tedavisindeki gibi ödem için kortizon yada Anti-VGEF ilaçlar yapılır. Kanamayı kurutmak için ise sadece Anti-VGEF ilaçlar uygulanır. Göz içi ilaç enjeksiyonları ile görme daha çabuk artmakta ve kanama daha hızlı düzelmekte olup lasere olan ihtiyaç azalmaktadır. Ama ilaç enjeksiyonları asla lasere olan ihtiyacı asla tamamen ortadan kaldırmaz.
3.)CERRAHİ YÖNTEM: Başarılı laser ve göz içi ilaç uygulamaları ile artık günümüzde cerrahiye daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Tedaviye geç kalınması durumunda veya tedavinin başarısız olması durumunda cerrahi yönteme başvurulur. Göz içinin tamamen kanla dolması yada retinada çekinti olması durumunda PARS PLANA VİTREKTOMİ dediğimiz cerrahi yöntemle göz içindeki kanama ve çekintiler başarılı bir şekilde tedavi edilir.
Diabet Hastası Nelere Dikkat Etmeli?
Hiçbir şikayetleri olmasa bile yılda bir göz doktoruna muayene olmaları gerekir.
Diabetik retinopatinin tedavisinde dahiliye doktorunun yardımı ile şekerin düzenli gitmesi körlüğü önler.
En önemli kriterlerden biriside 3 aylık kan şekerini gösteren HbA1c' nin 7 'nin altında olması.
Günümüz teknolojisi ile tanı ve tedavisi mümkün olan bu hastalıkta körlük hastaların asla kaderi değildir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com