Şeker-İş Sendikası Uşak Şeker Fabrikası'nın kent müzesi olmasını istiyor

Şeker-İş Sendikası Uşak Şeker Fabrikası'nın kent müzesi olmasını istiyor
Uşaklılar, Türkiye’nin ilk şeker fabrikası ve ilk çok ortaklı şirketi olma özelliğini taşıyan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamından çıkartılmasını istiyor.

Uşaklılar, Türkiye’nin ilk şeker fabrikası ve ilk çok ortaklı şirketi olma özelliğini taşıyan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamından çıkartılmasını istiyor.
Şeker-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Kenan Tatar, fabrikanın 2026 yılına kadar çalışmasını ve ardından 100’üncü yılında kent müzesini dönüştürülmesini istiyor. CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, fabrikanın özelleştirme kapsamına alınmasına karşı olduklarını bildirirken Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kent müzesi önerisine sıcak bakıyor.
Şeker-İş Sendikası, ilkler şehri olarak anılan Uşak’ın en önemli eserlerinden biri olan ve SİT alanı ilan edilen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın 100’üncü yılında kent müzesine dönüştürülmesini istiyor. 1926’da Nuri Şeker önderliğinde kurulan fabrika, Cumhuriyet tarihinin ilk anonim şirketi ve ilk şeker fabrikası olma özelliğini taşıyor. Nuri Şeker ve arkadaşları tarafından kurulan ve Uşak halkının desteği olan fabrika, 600 bin TL ile kuruldu. İlk adı Uşak Terakki Ziraat T.A.Ş. olan fabrika binasının yapımını Çekoslovak Skoda Şirketi üstlendi. Fabrika daha sonra devletleştirildi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yaklaşık 1 yıl önce Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na bölgenin SİT alanı ilan edilmesi için müracaat etti. Kurul, yaptığı incelemelerin ardından fabrikayı tescilli yapı ilan etti. Özelleştirme kapsamına alınan fabrikanın tarihi değeri olduğunu savunan Şeker İş Sendikası Uşak İl Temsilcisi Kenan Tatar, “Fabrikanın özelleştirilmesini istemiyoruz. Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın hem Türkiye hem kentimiz açısından tarihi bir misyonu var. 1926’da kurulan fabrika 100’üncü yılını doldurana kadar çalışmasını istiyoruz. Çünkü 1926’da üretime geçti. Şuanda ise özelleştirme kapsamına alındı. Fabrika özelleştirme kapsamından çıksın ve 2026 yılına kadar üretime devam etsin. 2026’da açık hava müzesine dönüştürülsün. Kent tarihi burada sergilensin. Bu önerimizi hükümete ileteceğiz” dedi.

BELEDİYE PROJE HAZIRLADI
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ise daha önce yaptığı açıklamada fabrikanın açık hava müzesine dönüştürülmesi için proje hazırladıklarını ve projeyi Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Durmuş Yılmaz'a teslim ettiklerini bildirmişti. Ali Erdoğan, fabrikanın kentin ortak değeri olduğunu bildirerek özelleştirilme kapsamından çıkarılmasını istediklerini söyledi. Hazırladıkları projenin uygulamaya konulabileceğini ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini istediklerini ifade eden Erdoğan, “Proje uygulamaya konulabilirse kentin kurtuluş mücadelesini anlatan kültürel ve tarihi eserleri burada sergileyeceğiz. Ayrıca projeyi hayata geçirmeyi başarabilirsek Türkiye'nin en büyük açık hava müzesini ilimize kazandırmış olacağız. Bu sayede de kentin ortak malı olan fabrika Uşaklıların olarak kalmış olacak” dedi.
CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ise ülke ve kent ekonomisine ciddi katkı sağlayan fabrikanın özelleştirilmesine karşı olduklarını belirterek “Şeker Fabrikası Uşak halkının ortak değeri. Biz fabrikanın özelleştirilmesine karşı çıkacağız. Kentin bu konuda bizi desteklemesini istiyoruz. Fabrika üretime devam etsin istiyoruz. Çünkü yaklaşık 25 bin çiftçi ekonomik kazanç elde ediyor. Bu mümkün olmadığında kent müzesine dönüştürülmesini destekleriz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com