Şekerbank'tan ahlaksız teklif

Şekerbank'tan ahlaksız teklif
Şekerbank'ın Memur-Sen'le yaptığı protokollerle sarı sendika yandaşlığı yaptığı ortaya çıktı. Şekerbank'ın, kamu kurumlarını gezerek memurlara, “Memur-Sen üyesi olun, bankamızın avantajlarından yararlanın” dediği belirtiliyor.

Şekerbank'ın Memur-Sen Sendikası’yla “Memur-Sen Ailem Fayda Paketi” ve “Memur-Sen Ailem Kredi Kartı” adı altında protokoller imzalayarak, sarı sendika yandaşlığı yaptığı ortaya çıktı.
 
Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı 11 sendika için Şekerbank’la yapılan anlaşmaya göre sendika üyeleri Şekerbank’ın kredi kartı, bireysel kredi ve diğer bankacılık ürünlerinden rahatça yararlanabiliyor. Bunu fırsata çeviren Şekerbank'ın ise, kamu kurumlarını gezerek memurlara, “Memur-Sen üyesi olun, bankamızın avantajlarından yararlanın” diyerek sendika adına üyelik çalışması yaptığı iddia ediliyor.
 
ARKADAŞINI GETİRENE BONUS
 
2010 yılında imzalanan protokole göre, sendika üyelerinden kredi kartı yıllık kart aidatı alınmıyor. İki maaşa kadar kredi kartı limiti veriliyor. Bireysel krediler de '0 faiz'e kadar avantaj paketleri oluşturuluyor ve en ilginci ise, aynı sendikadan başka bir arkadaşını banka ürünlerinden kullandırana 10 TL’ye varan 'bonus para' adı altında para veriliyor. Sendika üyelerine özel müşteri hattı ve internet sitesi de oluşturan Şekerbank'la yapılan protokol neticesinde Memur-Sen'in nasıl bir rant sağladığı ise kafalarda soru işareti oluşturuyor.
 
SENDİKA ÜYELERİNE AYRICALIK
 
Kamu kurumları arasında en sıkıntılı meslek grubu olan eğitim-öğretim alanını fırsata çeviren Şekerbank’ın öncelikli hedeflerinin ise öğretmenler olduğu öğrenildi. İstanbul’da Memer-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Bir-Sen üyesi öğretmenlerin görev yaptığı okulları tek tek dolaşan Şekerbank müşteri temsilcilerinin, gittikleri okullarda öğretmeler odasına girip, “Eğitim-Bir-Sen üyesi misiniz?” diye sorduğu iddia edildi. Sendika üyelerine ayrıcalıklı kredi ve kredi kartı ürünlerini anlatan banka temsilcilerinin Eğitim-Bir-Sen üyesi olmayan öğretmenlere “Siz de sendikaya üye olun, avantajlarımızdan yararlanın” dediği öne sürüldü.
 
‘ŞEKER GİBİ SENDİKACILIK’
 
Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Biz buna şeker gibi sendikacılık diyoruz. Sendikanın işi, rolü ve görevi Türkiye’de bu şekilde sponsorluk ve anlaşmalar imzalayarak üyelerine bankacılık hizmeti vermek değildir. Bunu yaparsanız düzenin bir parçası olursunuz. Sendikanın görevi kamu da var olan hakların kazanımı için mücadele etmektir. Bu bahsi geçen sendikanın yaptığı, kendi yapılarının ilkelliğini ortaya koymaktadır.” (CTK)
 
Yurt

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com