Şeker'den doğalgaz sorusu

Şeker'den doğalgaz sorusu
CHP'li Şeker, İran'dan ithal edilen ham petrolün nasıl ödendiğini TBMM'ye taşıdı.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “2012 yılında Türkiye’nin İran’dan ithal ettiği doğalgaz ve ham petrolün karşılığı yapılan ödemenin ne kadarı altınla karşılanmıştır?” diye sordu.
 
Şeker, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “İhracat verilerinde, TİM kayıtları ile TÜİK’in açıkladığı rakamlar arasında meydana gelen 2,6 milyar dolarlık farkın, Türkiye’nin İran’dan aldığı doğalgaz ve ham petrolün karşılığını döviz olarak değil de altın ile ödemesi ve bunun da İran’a altın ihracatı yapılmış gibi gösterilmesinden kaynaklandığı belirtilmektedir” dedi.
 
2012 yılının 9 ayında, İran’a yapılan altın ihracatının Türkiye’den hangi şirketten, İran’daki hangi şirkete yapıldığının ve yapılan ihracat miktarının aylar bazındaki detaylarını merak eden Şeker, şu soruları yöneltti:
 
“Önemli bir altın üreticisi olmayan ve son 9 ayda 6.7 milyar dolarlık altın ithal eden Türkiye’nin, yine son 9 ayda 10.7 milyar dolarlık altın ihracatı yapmasını mantıklı buluyor musunuz?
 
2012 yılında Türkiye’nin İran’dan ithal ettiği doğalgaz ve ham petrolün karşılığı yapılan ödemenin ne kadarı altınla karşılanmıştır? Altınla yapılan bu ödeme, rakamlara İran’a altın ihracatı yapılmış gibi yansıtılmış mıdır?
 
İthal edilen doğalgaz ve ham petrol karşılığında İran’a altın ile yapılan ödemenin ihracat olarak gösterilmesinin, Türkiye’de ihracatın artmasından dış ticaret açığının azalmasına kadar bir dizi veri kirliliği yaratması hükümetin bilinçli bir politikası mıdır?” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com