Şekerlerde at eti korkusu

Şekerlerde at eti korkusu
Avrupa'da at eti skandalı büyüyor. Birçok üründe at etine rastlanması dikkatleri hayvan derisi ve kemiğinden yapılan jelatinli şekerlere çekti.

İngiltere Gıda Satandartları Ajansı içinde jelatin bulunan 150 ürünü test edeceğini açıkladı. Bu jelatinler çocukların çokça tükettiği şeker, bazı yoğurt cinsleri ve meyveli tatlılarda kullanılıyor.
 
Gıda Standartları Ajansı toplam 517 ürünü mercek altına aldı. Bunlar arasında stoklanmış kavurma ve biftekler de yer alıyor. Ajans geçen gün çocukların yaygın olarak tükettiği şekerlerde at etinin kullanılıp kullanılmadığını doğrulayamadı.
 
Öte yandan İngiltere'de at eti skandalı Meclis'e kadar uzadı. İddiaya göre Avam Kamarası'na yemek sağlayan katring şirketi de at eti skandalına akrılştı. Meclis yetkilileri milletvekillerinin tükettiği dört bifteğin menüden çekildiğini belirtti.
 
Son olarak Nestle üç ürünlerinde at eti kullanıldığını kabul etmiş ve İspanya, İtalya ve Fransa'daki ürünlerini geri çekmişti. Etlerin tedarikçisinin Almanya’daki H.J. Schypke firması olduğu belirtilmişti.
 
İngiltere'de dondurulmuş gıdalarda at eti tespit edilmesinin ardından skandalın, aralarında Fransa, İsveç ve İrlanda'nın da bulunduğu diğer Avrupa ülkelerine de yayıldığı tespit edilmişti.
 
Şimdiye kadar en az 12 ülkedeki ürünlerde at eti bulunduğu ortaya çıktı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com