Şekerli içecekler yoksulları öldürüyor

Şekerli içecekler yoksulları öldürüyor
Şekerli içeceklerin dünya çapında yılda 200 bin kişinin ölümüne sebep olduğu açıklandı. Bu ölümlerden 133 bini diyabet, 44 bini kalp ve 6 bini kanser olarak belirlendi. Ölümlerin çoğu yoksul ülkelerden olduğu kaydedildi.
Uzmanlar şekerli alkolsüz içeceklerin çeşitli nedenlerle yılda 200 bin kişinin ölümüne sebep olduğunu açıkladı. Araştırmacılar kola ve tatlandırılmış içecek tüketimi ile küresel ölüm verileri arasındaki bağı araştırdı. Araştırmada bu içeceklerin diyabetten 133 bin, kalp hastalıklarından 44 bin ve kanserden 6 bin kişinin ölümüyle bağlantılı oldukları ortaya çıktı.
 
Ölümlerin büyük çoğunluğu -yüzde 78- zengin ülkelerden çok düşük ve orta gelirli ülkelerde olduğu kaydedildi. Nedensel ilişki ispat edilememesine rağmen tatlandırılmış içeceklerin fazla kiloya sebep olduğu ve buna bağlı olarak diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri riskinin arttığı belirtildi.
 
Uzmanlar çalışmalarını 2010 Küresel Hastalık Yükü verilerinden yararalanarak yaptı. 
 
Dokuz bölgeden, Latin Amerika ve Karayipler bu içeceklere bağlı olarak en yüksek ölümlerin yaşandığı bölge olarak öne çıkıyor. Doğu ve Orta Rusya'da en çok kalp hastalıklarına bağlı ölümler yaşanıyor. Meksika dünyanın en yüksek oranda şekerli içecek tüketen ülkesi.
 
Aynı zamanda ölümlerin de en çok yaşandığı ülke. Meksika'da her bir milyon kişiden 318'i tatlandırılmıi içeceklere bağlı hastalıklardan ölüyor. 
 
Japonya ise hem içme oranı ve hem de bir milyonda 10 oranla en düşük ölümün yaşandığı ülke. Boston'daki Harvard Halk Sağlığı Fakültesi'nden Dr. Gitanjali Singh araştırmada kronik hastalıklara ve yetişkinlere odaklandıklarını ifade ederek "Gelecekte çocuklara etkisi ve onların ileride ölümlerine etkili olup olmadığı da ar4aştırlacak" dedi. 
 
Araştırma New Orleans'ta Amerikan Kalp Derneği'nin düzenlediği yıllık toplantıda sunuldu.
 
Geçen hafta açıklanan bir araştırmada gazlı içeceklerin Tip-2 diyabet hastalığına sebep olduğu belirtilmişti.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com