'Seks cihadı' iddiaları ne kadar doğru?

'Seks cihadı' iddiaları ne kadar doğru?
Tunus'da aylardır etrafta dolaşan "seks cihadı" söylentileri Eylül ayında İçişleri Bakanı Lütfi bin Cido'nun kadınların savaşçıları desteklemek için Tunus'un ücra köşelerine ve Suriye'ye gittiklerini ileri sürmesiyle yeniden canlandı. Halkı genel olarak l
BBC'den Ahmet Mahir 'Seks cihadı' iddialarının doğruluğunu araştırmak için Tunus'a gitti. Burda geniş çaplı bir araştıma yapan Mahir hem devlet yetkilileri ile hem de 'seks cihadı'na katıldığı iddia edilip gözaltına alınan kızların aileleri ile görüştü.
 
Seks cihadının yapıldığı iddia edilen Tunus Ordusu ile El Kaide bağlantılı militanlar arasında çatışmaların sürdüğü Tunus'un orta batısında, Cezayir sınırındaki Cebel eh Çambi dağlık bölgesinde yapılan araştırmalarda 'seks cihadı' iddialarının siyasi amaçlı olduğu söyleniyor. Oysa aylar öncesinde Tunus İçişleri Bakanı bu iddiaları ortaya atmış, ülkenin en üst düzeyinde din sorumlusuda bu iddiaları desteklemişti. Ülkede bu iddiaların amacının üç partili iktidarın büyük ortağı İslamcı Ennahda partisinin aşırılıklara göz yumduğu imajı yaratmak olduğununu düşünenler var.
 
Gözaltına alınan 17 yaşındaki kızlardan birinin annesi "Kızım hiç bir zaman Çambi dağlarına gitmedi. Bu iddialar tamamen yalan. Dindardır, camiye giderdi. Kızım çarşaf giyerdi. Biz bunu namusluluk olarak görüyoruz, aşırılık değil" diyerek İçişleri bakanına şöyle seslendi: Aşırı insanlar tarafından beyni yıkanmışsa bilmiyorum. Fakat, içişleri bakanına sesleniyorum, kızım bırakılsın, o daha çocuk, bazen nöbetler geçiriyor
 
BBC'nin görüşme talebini reddeden İçişleri Bakanı'nın sözcüsü sözcüsü Muhammed Ala el Arawi "Kanıtlar, ihbarlara, telefon dinlemelerine ve Facebook sayfalarından elde edilen bilgilere dayanıyor. İtiraflar da var ama toplumumuzda çok hassas bir konu olduğu için bu kadınların kimliklerini açıklayamayız"  dedi.
 
Tunuslu din alimi Şeyh Farid Elbaji kızları, bazı fetvalar ya da dini tebliğlere uyarak "seks cihadı"na katılmış, Çambi dağlarına ya da Suriye'ye gitmiş aileler tanıdığını söylüyor. Şeyh Elbaji, "Bu aşırı görüşlü militanlar haince fetvalarını ihtiyaç içinde, normal durumlarda günah olan şeylerin yapılabileceği" kuralına dayandırıyorlar. Halbuki İslam bu uygulamayı yasaklar, bu gönüllü fuhuştan başka bir şey değil" dedi. (BCE)

Kaynak: BBC
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com