“Sektördeki en önemli sorun haksız rekabet”

“Sektördeki en önemli sorun haksız rekabet”
CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, dericilik sektöründe faaliyet gösteren esnafla bir araya geldi. Sektörün sorunlarını dinleyen Coşkunoğlu, Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde arıtma maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, dericilik sektöründe faaliyet gösteren esnafla bir araya geldi. Sektörün sorunlarını dinleyen Coşkunoğlu, Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde arıtma maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.
CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu Tabak Esnaf Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile Şelale Restoran'da kahvaltıda buluştu. Dericilerin sorunlarının tartışıldığı toplantıya CHP İl Başkanı İsmail Demirel de katıldı.
Tabak Esnaf Odası Başkanı Metin Alak, sektörde yaşanan sorunları anlatarak siyasilerden destek beklediklerini ancak karşılık bulamadıklarını anlattı. Uşak kent merkezindeki deri işletmelerin Karma Organize Sanayi Bölgesi'ne taşındığını ancak diğer şehirlerdeki işletmelerin çevreyi kirleterek üretimlerini sürdürdüğünü ifade eden Alak, oluşan haksız rekabetten yakındı.
CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu ise “ İlimiz dericiliğin bütün kötü yanlarını çekiyor. İstanbul ve Çorlu konfeksiyon işçiliğini işliyor. İtalya'nın Milano şehri ise sadece markasını vuruyor. Sektörün bütün karını Milano, İstanbul ve Çorlu elde ediyor. Bizim dericilerimiz ise sadece yüzde 10 kar elde ediyor. Uşak geçmiş yıllarda dericilik sektöründe Türkiye'nin önde gelen illeri arasında yer alıyordu. Fakat her yıl maalesef derici sayısında azalma oldu. Azalmanın ve sıkıntıların nedenlerinin başında ise oluşan haksız rekabet var. Komşu il Manisa'nın ilçesi Kula'daki işletmeler hiçbir arıtma olmadan üretim yapıyor. Uşaklı dericiler ise birkaç yıl önce çevre kirliliğine neden oldukları iddiasıyla organizeye taşındı. Uşaklı dericiler bu süreci hiçbir şekilde engellemeyerek saygı gösterdi. Ancak Uşak dışındaki dericiler aynı yaptırımla karşılaşmadı. İlimiz dericilerine verilen güvence yerine getirilmediği için şuanda haksız rekabet söz konusu. Uşaklı derici yüklü miktarda arıtma maliyeti ile karşı karşıya. Bu nedenle devlet desteği muhakkak gerekiyor. Arıtma maliyetlerinin düşürülmesi, devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor. Sadece Uşak'ta değil Türkiye'nin her bölgesindeki dericiler organize sanayi bölgelerine taşınarak arıtmaya tabi tutulması gerekiyor. Haksız rekabeti aksi takdirde gidermek mümkün değil”dedi.
Toplantı sonrası CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, aynı mekanda diyaliz hastaları için düzenlenen etkinliğe de katılarak vatandaşlarla sohbet etti. Uşak'ta yaklaşık 100 diyaliz hastası olduğunu kaydeden Coşkunoğlu, sorunların çözümü için gerekli desteği sağlayacakları sözünü verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com