“Sektörün desteklenmesi için Başbakan'a mektup yazdık”

“Sektörün desteklenmesi için Başbakan'a mektup yazdık”
Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı İsmail Karaman, geri dönüşüm sektöründe önemli bir merkez haline geldiklerini belirterek sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'a bir mektup yazarak sektörle ilgili bilgi verdiklerini

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı İsmail Karaman, geri dönüşüm sektöründe önemli bir merkez haline geldiklerini belirterek sektörün desteklenmesi gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'a bir mektup yazarak sektörle ilgili bilgi verdiklerini belirten Karaman, olumlu bir yanıt almayı umduklarını ifade etti.
Uşak'ta tekstil teleflerinin ayrıştırılmasında yaklaşık bin kişinin, geri dönüşüm sektöründe ise yaklaşık iki bin kişinin istihdam edildiğini ifade eden İsmail Karaman, sektörün desteklenmesi halinde istihdama daha fazla katkı sunulacağını kaydetti. Ege'nin önde gelen sanayi şehirlerinden olan Uşak'ın, geri dönüşüm sektöründe önemli bir merkez oluğunu ve İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerden kamyonlarla taşınan tekstil teleflerinin Uşak'taki tesislerde geri dönüşümünün sağlanması gerektiğini belirten Karaman şunları söyledi; “Konfeksiyon atıkları keçe olarak yatak ve otomotiv sanayisinde, kazak konfeksiyonundan çıkan akrilik atıklar da elyaf haline getirilip ikinci kalite peluş battaniye, dokuma ve örme ipliklerinde kullanılıyor. İlimizde üretilen Open-End iplik üretiminde kullanılan hammaddelerin büyük bir kısmı tekstil teleflerinin geri dönüşümünden elde edilmektedir. Bugün Uşak'ta 300 kişinin istihdam edildiği 20'nin üzerinde şifanoz tesisinde 200 ton/gün kapasiteyle tekstil telefleri yerinde değerlendirilerek ekonomimize kazandırılmaktadır. Aynı şekilde 550 kişinin istihdamının sağlandığı 100'ün üzerindeki karnet tesisi ile de 200 tona yakın tekstil telefi geri dönüştürülerek 400 ton/gün kapasiteye ulaşılmaktadır. Tesislerin geri kazanım işlemine giren tekstil teleflerinin ayrıştırılması aşamasında ise en az bin kişi çalışmaktadır. Tekstil kırpıntılarının geri dönüşümü haricinde, günlük 20 ton kapasiteli hurda oto lastikleri işleme tesisinde, dönüşümden 15 ton kauçuk ve 5 ton çelik elde edebilmektedir. Bu ürünler Avrupa'da asfalt yollar, futbol sahalarının çimlerinin arası, tartan pist, yürüyüş yolları çocuk oyun sahaları dahil bir çok farklı sektörde kullanabilmektedir. Uşak polyester elyaf ihtiyacını da pet şişe artıklarından elde etmektedir. 3 tesisimiz aylık toplam 2.250 ton pet şişe ve kırılmış pet şişe'yi geri dönüşüm tesislerinde işleyerek aylık 2.100 ton polyester elyafı ülke ekonomisine geri kazandırmaktadır”
Hiç kimsenin işine yaramayan ve 'sıfır değer' olarak görünen artık ve atıklarının Türkiye için artı değer haline getirilebileceğini de belirten İsmail Karaman, “Bizler için olduğu kadar ülkemiz için de bu kadar önemli bir sektör bölgemizde desteklenmemektedir. Bizler gerek ilimizin gerekse bölgemizin kalkınması için yatırımlar gerektiğinin, bununda destek ve teşvik yoluyla gerçekleşeceğinin farkındayız. Uşak'ı Dünya'ya geri dönüşüm merkezi olarak sunabilmemiz için destek istiyoruz. Geri dönüşümden daha çok insanın ekmek yemesini istiyoruz. Geri dönüşüm sadece bizim için değil bütün ülke için önemli. Uşak bu konuda önemli bir il. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geri dönüşüm sektörünü desteklemesi için bir talep mektubu yazdık ve mektubumuza olumlu cevap alacağımızı umuyoruz”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com