Sel baskını korkusundan kurtuluyor

Sel baskını korkusundan kurtuluyor
Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Altınkent Beldesi, taşkın koruma inşaatı sayesinde yıllarca yaşadığı sel baskını korkusundan kurtuluyor.

Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Altınkent Beldesi, taşkın koruma inşaatı sayesinde yıllarca yaşadığı sel baskını korkusundan kurtuluyor.
Beldenin ortasından geçen Davul çayı deresinde Devlet Su İşleri (DSİ) ile Altınkent Belediyesi işbirliğinde başlatılan taşkın koruma inşaatı çalışmalarının yüzde 60'ının tamamlandığı bildirildi.
Altınkent Belediye Başkanı İsmail Dönmez, bitme aşamasına geldiğini söyledi. Başkan İsmail Dönmez, taşıdığı sel sularıyla belde halkını yıllarca tehdit eden Davul çayı deresini ıslah etmeyi başardıklarını söyledi.
Eski adı Altıntaş köyü olan beldenin kuruluşundan beri yaşanan bu tehdidi ortadan kaldırmak için 2009 yılında taşkın koruma ıslah çalışması başlattıklarını belirten Belediye Başkanı İsmail Dönmez, bin 200 metre uzunluğundaki beton kanal inşaatının yüzde 60'nın tamamlandığını, kalan kısmının da 2010 yatırım yılında tamamen bitirileceğini ifade etti.
Derenin her iki kenarında bulunan yerleşim alanlarının bağlantısını sağlayan köprülerin yakın zamanda hizmete açılacağını kaydeden Başkan Dönmez, “Halkımız çok uzun zamandan beri sel korkusuyla yaşamaktan bıktı. Bu yıl içersinde kalan bölümü tamamlayarak Davul çayını tehdit olmaktan çıkaracağız. Yapılan kanalın çevresini yeşillendirip dinlenme alanları kurulacak. Böylece daha önce kendisinden korkulan Davul çayı deresi kenarında oturanlara huzur ve güven sağlamış olacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com