Sel baskınında yakınlarını yitiren aileler: 'Allah'ın değil, TOKİ'nin gazabı!'

Sel baskınında yakınlarını yitiren aileler: 'Allah'ın değil, TOKİ'nin gazabı!'
Samsun'da 10 kişinin hayatını kaybettiği ve bir kişinin de halen kayıp olduğu sel baskının ardından TOKİ konutları sakinleriyle görüştü. Selde bir yakınını yitiren Refik İdik, "Allah'ın gazabı mı, Albayraklar'ın gazabı mı, TOKİ'nin gazabı mı?" diye sorara

Samsun’da 9 kişinin hayatını kaybettiği, halen bir kişinin bulunamadığı sel felaketinin ardından bir heyetle bölgeye giden TKP Samsun il örgütü, felaketi yerinde inceleyerek zarar gören TOKİ konutları sakinleriyle görüştü.

Birçok konutun alt katlarının kullanılamaz hale geldiği, bölgenin tamamının çamur ve moloz yığınağıyla dolduğu, halen binaların alt katlarında arama yapıldığı ve başka can kayıplarının olmasından endişe edildiği gözlenirken Bakan Suat Kılıç’ın bölgeye gelişi nedeniyle polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

Özel korumalar ve polis kordonu arasında bölgeye giren Bakan Kılıç’ın yürüyüş güzergahında bulunan sivil halk, polis tarafından uzaklaştırıldı.

Bakan Kılıç’ı görüntülemek isteyen soL muhabirinin de tartaklandığı yürüyüş güzergahında polis, Kılıç bölgeyi terk edinceye dek alan ablukaya aldı.Daha sonra biri 16, diğeri 9 yaşındaki iki oğluyla birlikte kapıcı dairesindeki evinde can veren Kenan Yazıcı’nın yine TOKİ konutlarında bulunan annesinin evine başsağlığı ziyareti yapan TKP il örgütü üyeleri, anne Ayşe Yazıcı ile görüştü. Ağıtlar yakarak ağlayan anne Yazıcı, kendilerine zorla imza attırılıp evlerinin zorbalıkla ellerinden alındığını, evlerini boşaltmayınca elektriklerinin kesildiğini anlatarak “Benim oğlumu, torunlarımı Canik Belediye Başkanı Osman Genç öldürdü. İkide bir zabıta yolladı kapımıza. Orada, o kapıcı dairesinde insan yaşar mı? Daha önce de sel olmuştu, yerin altında nasıl yaşasın oğlum dedim, kapıcı dairesi öyle olur, biz onlara saray verdik dedi Osman Genç… Bize Allah değil, Osman Genç etti ne ettiyse… TOKİ’nin müdürüne bu evde inek bile yaşamaz dedim, kaç kez gittim konuştum. Bizi borçlandırdılar. 750 TL’y e ev geçindirilir mi? Torunum Denizcilik lisesi öğrencisiydi. Kenan’ımı bana geri versinler.” dedi.

Ölen kapıcı Kenan Yazıcı’nın akrabası Refik İdik’le de röportaj yapan soL muhabiri, İdik’e Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın felaketin yaşandığı TOKİ evleriyle ilgili, "Bizim bir suçumuz yok, Allahın gazabı" sözlerini hatırlattı.

Bakan Bayraktar’ın sözlerine tepki gösteren İdik, “Belediye Yılanlıdere’yi TOKİ konutlarının üstünden aktardı; rant sağlamak için, iki metre yer daha fazla satmak için dere yatağını daralttı, daraltınca dere yatağından gelen sel konutları vurdu. Allah’ın gazabı mı, Albayrak’ların gazabı mı, TOKİ’nin gazabı mı? Hiç yalandan yere dinle siyaset yapmasınlar, ben her şeye hazırım, bunu da yazın. Ben emekliyim, on lira zam yaptılar bana, hakkımı helal etmiyorum onlara” diye konuştu.

TKP:BOZUK DÜZENDE SAĞLAM ÇARK OLMAZ

TKP Samsun İl Örgütü daha sonra il binasında felaketle ilgili bir basın toplantısı yaptı. Basın toplantısını il örgütü adına Belma Nur Kartal yaptı. Yarın sabah TOKİ konutlarında düzenlenecek cenaze törenine katılacak olan TKP İl örgütü, zarar gören ailelerle dayanışma için yardım kampanyası düzenleme kararı aldı.

Diğer demokratik kitle örgütleriyle de iletişime geçen TKP il örgütü yarın akşam demokratik kitle örgütleriyle ortak düzenlenecek olan AKP il binasına yürüyüşe katılacak.

"Bozuk düzende sağlam çark olmaz" başlıklı açıklamada şunlar söylendi:Samsun, 2007 ve 2011 yıllarında meydana gelen sel felaketlerinden sonra tarihinin en büyük sel felaketini yaşadı. Dün akşam saatlerinde başlayan yağmur sonrasında Mert ırmağının taşması sonucu sabaha karşı meydana gelen selde dere yatağına yapılan Kuzey Yıldızı TOKİ Konutları'nın zemin ve bodrum katlarında 4’ü çocuk 5 kişi hayatını kaybederken, Kirazlık’ta 2 çocuk ve 1 kadının cesedi bulundu. Kayıp 2 kişi ise halen bulunamadı. Taşan ırmak yerleşim yerlerini, sanayi sitelerini ve daha bir ay önce dere yatağına yapılan Lovelet alışveriş merkezini sular altında bıraktı. Mert Irmağı üzerindeki Yılandere köprüsü yıkıldı. Park halindeki araçlar sele kapıldı. Sel yolu üzerindeki köylerin akibeti ise henüz belli değil.

3 yıl önce yine aynı yerde aynı evleri su basmıştı. İnsanlar canlarını zor kurtarmıştı. Şimdi ne olacak? Tabii ki suçlu yine sel olacak, yağan yağmur olacak ve Allah’ın takdiri denilecek. Nitekim, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, felaketin yaşandığı TOKİ evleriyle ilgili, "Yer seçiminde ve yapılaşmada bir hata olduğunu zannetmiyorum, bizim bir suçumuz yok, Allahın gazabı" demiştir. Kendi pisliklerinin sorumluluğunu Allah’a havale eden, katliamlarını gericilikleriyle örtbas etmeye kalkanlara soruyoruz: Allahın gazabı hep yoksul halka mı? Bu gazap hiç mi sizi bulmaz!

Gururla TOKİ’yi açanlar, 8 yurttaşımızın katili olan eserinizle gurur duyun! “Yatırımlarımız yağmur gibi yağıyor” diyen AKP’li vekil Suat Kılıç eserinle gurur duy! Halkımız yağmur gibi yağan yatırımlarınıza kurban gidiyor.

Türkiye Komünist Partisi Samsun il örgütü olarak felaketin ardından heyelan riskine karşı dere kenarındaki TOKİ konutlarını tahliye edenleri, Kriz Masası oluşturduklarını belirten Vali Aksoy’u, AKP’li Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı, AKP’li Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i, AKP’li Samsun milletvekillerini derhal istifaya davet ediyoruz! Kendilerine soruyoruz: Daha önce nerelerdeydiniz? Halka mezar olan TOKİ evlerini kimlere rant sağlamak için yaptırdınız? Şiddetli sağanak yağmurun geldiğini bile bile 450 haneli TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarını neden tahliye etmediniz? Neden gelen felaketle ilgili halka herhangi bir uyarı yapmadınız? Peşkeş çektirdiğiniz dere yatağına TOKİ evleri yapılmasına göz yumarak ölüme gönderdiğiniz insanların katili siz ve partiniz AKP’dir.

”Daha önce hayal olan şeylerin AKP iktidarı ile birlikte gerçeğe dönüştüğünü, Canik'i şantiyeye çevirdiklerini söyleyen AKP’li Osman Genç’e sesleniyoruz; şantiye değil rantiyelerinizle 21. yüzyılda bir gece yarısı evinde sele kapılarak ölmek hayaldi, sizin iktidarınızla gerçek oldu. Yazıklar olsun halk düşmanlarına!

TOKİ Başkanı Karabel “Proje yanlış yere mi yapılmış, sel gözardı mı edilmiş' sorusuna, "Tüm bu sorulara biz de yanıt arıyoruz.” demiş. Aradığı yanıtı biz verelim: AKP öldürmeye devam ediyor. TOKİ halka mezar oluyor! İki elimiz yakanızda! Türkiye Komünist Partisi halk düşmanlarının yakasını bırakmayacaktır! Bu ihmalin sorumluları halka hesap verecektir! Bu bir afet değil, kader değil, Allah’ın gazabı değil, cinayettir. Tüm Samsun halkının başı sağolsun, geçmiş olsun.

SAMSUN'DA ÖLENLERİN SAYISI 10'A YÜKSELDİ

Samsun'daki selde kaybolan 9 yaşındaki Berkay Bütüner'in cesedi bulundu, hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a yükseldi.

(Sol Haber Portalı)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com