Selahattin Karaahmetoğlu Giresun’daki rektörlük seçimini değerlendirdi

Selahattin Karaahmetoğlu Giresun’daki rektörlük seçimini değerlendirdi
CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Giresun Üniversitesi'nde yılan hikayesine dönen rektörlük seçiminde yaşananları sansursuzhaber.com’da Serap Belovacıklı’ya değerlendirdi. CHP’li vekil Karaahmetoğlu “Buna demokratik temaüller açısından ba

Sansürsüzhaber/ÖZELGiresun Üniversitesi’ndeki  rektörlük seçimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? YÖK 31 ve 29 oy alan adaları elerken 1 oy alan Prof. Dr. Murat Teker’i Cumhurbaşkanı'na sunulacak listeye koydu.

"Daha önceki listede Murat Teker ismi yoktu. Söz konusu rektör vekili Yılmaz Can’la ilgili kişiliğiyle ve şahsiyetiyle bir sorunumuz yoktu. Ama bir hukuksuzluk vardı. Kendisi YÖK mevzuatının 13. Maddesine göre 3 defa 6 aylık sürelerde rektör vekilliği yaptı. 2547 sayılı YÖK yasasına göre Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak  listeden istifa edenler olursa yarışmaya katılan diğer öğretim görevlileri içinden takviye yapılarak, listenin tamamlanarak Cumhurbaşkanı’na sunulması gerekiyordu. Bu yaklaşık 1.5 yıldır uygulanmıyordu.

RÖPORTAJIN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!

Burada tartışılması gereken tabi ki şu: Giresun Üniversitesi’nde bir rektörlük seçimi yapılıyor.  En çok oy yalan 1’inci ya da 2’inci adaylar eleniyor. Çok az oy alan kişi Cumhurbaşkanı’na sunuluyor. Cumhurbaşkanı'nın kendisine göre bir değerlendirme ölçüsü var. Buna demokratik temaüller açısından baktığınızda bu doğru bir yaklaşım değil. O zaman siz niye rektörlük seçimi yapıyorsunuz? Madem yaptığınız seçimde en çok oyu alan kişi, bilim adamı öğretim görevlisi eleniyorsa o zaman rektörlük seçimi yapmanın anlamı var mıdır? Yoksa bu usulen, demokratik bir şekilde yapılıyor, gördünüz mü biz demokratik seçim yaptık demek için mi yapılıyor? Burada demokratik temaüller yok. Hukukunda çok demokratik işlediğini söylemek doğru değil. Hukuk dışı bir şekilde 2547 ihlal edilerek Giresun Üniversitesi bu günlere kadar geldi."
 
Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com