Selami Öztürk: İstifa ederim

Selami Öztürk: İstifa ederim
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “Rıhtım Meydanı’nda Atatürk Anıtı kaldırılırsa istifa ederim” dedi.

5 yıldır yapımı yılan hikayesine dönen Göztepe Parkı’na cami projesi nedeniyle karşı karşıya gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi, Haydarpaşa Çevresi ve Kadıköy Meydan Projesi nedeniyle görüş ayrılığına düştü.
 
Kadıköy Belediyesi’nden görüş almadan meydan projesi hazırlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yapılan düzenlemeyle tartışılacak yeni bir düzenleme yaptı.
 
1/5000’lik planlara işlenen yeni düzenlemede Kadıköylüler'in ulusal bayramlarda çelenk koyarak resmi törenler yaptığı Kadıköy Meydanı ve Atatürk Anıtı kaldırıldı yerine bina inşaatları planlandı.
 
“KADIKÖYLÜLER BUNA İZİN VERMEZ”
 
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kadıköy Belediye Meclisi’nde yaptığı gündem dışı konuşmada, projeye tepki göstererek Atatürk Anıtı’nın kaldırıldığını, projeye hem kendilerinin hem de Kadıköylüler'in izin vermeyeceğini söyledi.
 
“BİZDEN GÖRÜŞ ALINMADI”

 
Projenin hiçbir aşamasında kendilerine bilgi verilmediğini, görüş alınmadığını kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, belediye meclisinde yaptığı konuşmada, projenin Atatürk Anıtı'nın da içinde olduğu Kadıköy Meydanı’nı yok ettiğini öne sürdü.
 
“TAM BİR FACİA”
 
Öztürk tepkisini, “Tam bir facia, dünyanın neresine giderseniz gidin, kentin deniz kenarları açık alandır, meydanlar geniştir. Buralara yapı, bina konulmaz. Bölgede ne trafik, ne meydan, hiç bir şey kalmaz eğer öyle yaparsanız. Her şeyi ticari olarak görmemek gerekir. Ben bu planı içime vicdanıma sığdıramıyorum, sığdıran varsa söylesin” sözleriyle dile getirdi.
 
“BİRAZCIK SAYGI İSTİYORUZ”
 
Haydarpaşa Garı’nın gar olarak kullanılması gerektiğini savunan Öztürk, Tabiat ve Kültür Varlıkları Kurulu kararını hatırlatıp şöyle konuştu:
 
'Burası nostaljik ve tarihi bir yapı. Planda Gar, Kültürel Tesis ve Konaklama alanı olarak planlanmış. Yani bir kısmı otel, içine de sergi salonu ve kültür tesisi olan bir yapı planlanacak sanıyorsunuz, ama gelin görün ki bütün bina otel olarak planlanmış. Bunu kabul edemeyiz. Haydarpaşa Garı’nın arkasına 105 bin metrekare inşaat yapıyorlar. Kadıköy Meydanı’nın tamamen yeşil olması gerekirken burayı da inşaat ile doldurmuşlar. Bu alana da yapılaşma koyulmuş.
 
Üstelik bu yetmiyormuş gibi Kadıköy’de resmi törenlerin yapıldığı meydan Atatürk Anıtı ile birlikte ortadan kalkıyor. Birazcık saygı istiyoruz. Ben bu kentin belediye başkanıyım. Bu planı yaparken eminim AKP’li hiçbir meclis üyesine sormadılar. Bize de sormadılar. Ayıp değil mi? Nasıl içimize sindireceğiz? Hükümet saygı duruşunu yasakladı, çelenk koymayı yasakladı. Kadıköy Belediyesi'nin yaptırmış olduğu Atatürk Anıtı'nı kaldırıp, yerine kocaman bina yaptıracaksınız. Kime sordunuz? Niyetiniz nedir? Bu anıtı Kadıköy Belediyesi, Kadıköylüler'in parasıyla yaptırdı. Bunu kaldırıp Büyükşehir Belediyesi deposuna kaldıracaksınız buna izin vermeyiz. Bizimle konuşup, paylaşılmadı.
 
“İSTİFA EDERİM”
 
Bunları söylediğimiz zaman her şeye karşısınız diyerek eleştiriliyoruz. Nasıl karşı olmayalım? Kentin belediye başkanı olarak karşı olmazsam istifa ederim daha doğru olur. Biz Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediye Başkanı olarak ben, itiraz edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nden kim yetkiliyse gelsin bize bu projeyi anlatsınlar. Tartışalım, fikrimizi söyleyelim. Ben yaptım oldu demekle olmaz. Bunu kabul edemeyiz. Yeni bir projeyi gündeme getirmelerini bekliyoruz. Biz yasal haklarımızı kullanırız. AKP’li meclis üyesi arkadaşlarım bu planı savunuyorlarsa sözümüz yok. Zoraki savunmak zorundalar. Ama siz Atatürk Anıtı’nı kare içine alıp oraya bina koyuyorsanız biz bunu sorarız. Bunu Kadıköylülere ve Kadıköy Belediyesi’ne açıklamak zorundasınız.' (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com