Şemdinli'de isyan başladı

Şemdinli'de isyan başladı
MHP Genel Başkan Yardımcısı Reşat Doğru, Şemdinli'de yaşananları değerlendirdi.
 MHP Genel Başkan Yardımcısı Reşat Doğru, ''Türkiye'nin doğusunda isyan başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin PKK ile mücadele değil de müzakere yapmış olmasının sonucunu şu anda çok kaygı verici bir şekilde doğu illerinde yaşıyoruz'' dedi.
 
Doğru, Tokat'ta yerel bir gazeteye yaptığı ziyarette, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin PKK ile mücadele değil de müzakere yaptığını ileri süren Doğru, ''Türkiye'nin doğusunda isyan başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin PKK ile mücadele değil de müzakere yapmış olmasının sonucunu şu anda çok kaygı verici bir şekilde doğu illerinde yaşıyoruz. PKK terör örgütü militanları, devletin meşru güçleriyle, askeriyle, polisiyle Şemdinli'de 9 günden beri aralıksız çarpışıyor, savaşıyor ve karşılıklı olarak bir mücadele içine girmiştir'' diye konuştu.
 
Doğuda kaygı verici gelişmeler yaşandığını ifade eden Doğru, TBMM'nin acil olarak toplanması ve akabinde de gerekli açıklamaların yapılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
 
''Hem kamuoyu bilgilendirilmeli hem de Türk siyasetindeki herkes bilgilendirilmeli. Topyekun bu olaya müdahale edilmesi gerekir diye düşünüyorum. TBMM toplanmalı ve olaya el koymalı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yapılan saldırı bertaraf edilmeli. Milli bir mutabakat sağlanmalı ve bunun üzerinden gelinmelidir. Tabi bunları söylerken, şunu da söyleme mecburiyetindeyim. Terörle mücadele değil, müzakere yapılması, AKP iktidarının başarısızlığının neticesinde bu noktaya gelinmiştir. Oslo'da yapılan görüşmeler, Büyük Ortadoğu Projesi'nin sonuçları şu anda ortaya çıkmıştır. Şu da bir gerçektir ki Türk Cumhuriyeti Devleti kuruluşundan bu yana şu anki gibi ağır ve acı bir tabloyla karşılaşmamıştır.''
 
Şincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Türkler
 
Doğu Türkistan'da Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde ''devlet memurlarının (emekliler dahil) ve öğrencilerin Ramazan ayına özgü dini faaliyetlerde bulunmasının yasaklandığı'' yönündeki haberlere ilişkin görüşleri sorulan Doğru, şunları söyledi:
 
''Doğu Türkistan'da Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaklaşık olarak son 5 yıldan beri Uygur Türklerine karşı çok büyük bir baskı vardır. En önemli baskının birisi de Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Çin Hükümeti'nin katılımsal olarak çocuklara ve nesli tüketme noktasında nükleer denemeleri, çalışmaları o bölgede yapmasıdır. Bunların hepsi çocukların üzerinde, ailelerin üzerinde, doğum yapmakta olan kadınların, çocuklarının üzerinde kalıtımsal olarak etki yapmaktadır. Son zamanlarda Çin, baskılarına, dini inançlara ve her türlü insan hak ve özgürlüklerine de baskı yapmaya devam etmektedir.'' (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com