Sen Kürt'sün ben de Çerkez hepimiz biriz!

Sen Kürt'sün ben de Çerkez hepimiz biriz!
İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Kartepe'yi kaçıran teröristi ikna etmek için 1,5 saat uğraştı ancak...

Kartepe'yi kaçıran PKK'lı Mensur Güzel'le, teslim olması için iknaya çalışan İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı'nın diyalogları çarpıcı. 'Ben Kürt'üm' diyen Güzel'e polis müdürü yanıt vermiş: Ben de Çerkez'im. Biz bir bütünüz. Türk ve Kürt halkı kardeştir
 
Akşam'dan Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, 18 yolcu ve 6 mürettebatıyla kaçırılan Kartepe zikzaklar çizdikten sonra yakıtı bitince Silivri açıklarında demirlemişti. Kriz merkezi olayın kan dökülmeden sonuçlanması için yoğun uğraş gösterdi. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu, Güzel'le iletişime geçti. 04.00'te başlayan ikna konuşması 1.5 saat sürdü. Terörle mücadeleden sorumlu olan Ekizoğlu ile Güzel'in konuşmaları kayıt altına da alındı. İkna çabaları boyunca Ekizoğlu, Güzel'le teslim olması için o akşamki Türkiye-Hırvatistan Milli maçından, PKK'ya kadar her konuda sohbet etmiş.
 
DÖNÜŞ YOLUN VAR

 
Ekizoğlu, o konuşmada Güzel'i teslim olmaya çağırdı, terör örgütünün gençleri kandırdığını, bu açmazdan çıkış yolunun olduğunu vurguladı. Güzel 'Ben Kürt'üm ve anasaya değişikliği istiyorum' dedi. Ekizoğlu ise 'Ben de Çerkez'im. Bu yoldan geri dönüşün var. Türk ve Kürt halkı kardeştir. Biz bir bütünüz' yanıtını verdi. Güzel ile Ekizoğlu arasında PKK üzerine de konuşmalar yapıldı. Terör uzmanı olan Ekizoğlu, PKK yapılanmasını tam olarak bilip bilmediğini sınamak için sorular yöneltti. Güzel, örgüt üyelerinden aldığı eğitim doğrultusunda PKK üzerine bildiklerini anlattı. Kandil, Kazan Vadisi, Öcalan, Kürtlük üzerine bildiklerini söyledi. Sürekli üstleriyle görüştüğünü belirtti.
 
TEPKİ VERMEDİ

 
Terör örgütünün beraberliği bölmek için gençlere tuzaklar kurduğunu anlatan Ekizoğlu, 'Kimsenin canı yanmasın, gel teslim ol' dedi. Bu çağrılara ise Güzel'in hiç tepki vermediği öğrenildi.
 
MAÇ BİLE KONUŞULDU
 
Geminin kaçırıldığı akşam oynanan Türkiye-Hırvatistan maçı bile gündeme geldi. Ekizoğlu, Güzel'e 'Bak bu akşam milli maçımız vardı. Hırvatlar bizi 3-0 yendi. Eminim bir Türk vatandaşı olarak buna sen de üzülüyorsun' dedi. Konuşurken sık sık duraklayan Güzel, konuyu anayasaya getirince, Ekizoğlu, 'Teslim ol, seninle anayasayı konuşalım, tartışalım' dedi.
 
YAŞAMINI ÖNEMSİYORUZ

 
05.30'a kadar kesintisiz telefon görüşmesi yapan Ekizoğlu'nun 'Sana ne diye hitap edelim' sorusuna Güzel, 'Bana Kürt diye hitap edin' yanıtını verdi. Ekizoğlu 'Örgüt senin hayatını önemsemeyebilir ama biz oradakilerin olduğu kadar senin de hayatını önemsiyoruz. Bir tane arkadaşın Kürt olduğu için zulüm gördü mü?' dedi. Güzel, 'Hayır' diye cevapladı.
 
ANNENİ DÜŞÜN
 
Teröristin ikna olmadığını gören Ekizoğlu son olarak konuyu aileye getirdi, 'Bu eylemin en çok da Diyarbakır'daki anneni üzecek. Sen bu eylemi sürdürürsen ve birine bir şey olursa annen bunun sıkıntısını çok yaşayacak. Unutma ki annen senin hayatını önemsiyor' dedi. Güzel, tüm çağrılara olumsuz yanıt verdi. Teslim olmayacağını söyledi. 05.35'te ise operasyon başladı.
 
KAFASI DAĞINIKTI
 
Güzel'in yolcularla yaptığı konuşmalarda ise durağan ve kafasının dağınık olduğu öğrenildi. Aynı konu üzerine sürekli konuşmaya çalıştığı belirlendi. Eylem öncesi nasıl hazırlık yaptığı incelemeye alındı. Gözaltına alınarak İstanbul Emniyeti'ne getirilen 3 kişiden PKK'da yönetici olduğu öne sürülen şahıs susma hakkını kullandı. Güzel'in iki ev arkadaşı ise 'Kürt sempatizanıydı. Bir gün böyle bir eylem yapacağını hissetmedik' dedi. Mensur Güzel'in evinde yapılan aramada ise patlayıcı bulunmadığı öğrenildi.
 
PKK üstlendi
 
TERÖR örgütüne yakın sitede ise PKK'dan yapılan açıklama yer aldı. Terör örgütü, Kartepe'ye yönelik eylemin PKK üyesi Mensur Güzel (Sinan Azad) tarafından yapıldığını duyurdu. Eylemin amacının ise terör örgütü lideri Öcalan'ın durumuna dikkat çekmek olduğu vurgulandı. Açıklamada, teröristin üzerinde silah, bomba olmadığı iddia edildi.
 
Kimliğin sahibi yakalandı

 
KARTEPE'Yİ kaçıran Menzur Güzel'in üzerinden çıkan kimliğin sahibi Diyarbakır'da yakalandı. Jandarma tarafından gözaltına alınan Emrah K. sorgulanmak üzere İstanbul'a gönderilecek.
 
Yağcıya teşekkür
 
BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kartepe mürettebatına 'geçmiş olsun' dedi. Bakan, operasyon öncesi bilgileri veren, SAT komandolarına kapıyı açan, geminin yağcısı Egemen Erdoğan'ın kutladı. Erdoğan, 'Dikkatimi çekmişti. Çünkü halatları alırken gemiye en son o bindi. Üzerinde bomba olduğunu söyleyerek kaptan köşküne çıktı. Makine dairesine indiğimiz için bizi fark etmedi' dedi. Başmühendis Hüseyin Karaaslan ise 'Biz köprü üstündeydik. Vücuduna sarılı bombaları, düzeneği gösterdi. 'PKK'nın askeri kanadındanım. Bu gemi hiç durmayacak. Ne olduğunu zamanla öğreneceksiniz' dedi. Silahı yoktu' diye konuştu.
 
Kartepe bakıma gidiyor
 
DENİZ otobüsü Kartepe, Kaptan Bülent Coşkun, 4 mürettebat ve 3 bakım ustasıyla İstanbul'dan Karamürsel'e getirildi. Kartepe arızalı olan bir motorunun tamiri ve diğer bakımları için tersaneye götürülecek. Deniz otobüsünün soruşturma tamamlanana kadar iskelede tutulacağı da öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com