Sen neymişsin be 58. madde!

Sen neymişsin be 58. madde!
Futboldaki şike ile ilgili ortaya ciddi deliller çıkınca Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat ÖZDEMİR “58. Madde kaldırılmazsa Türk Futbolu batar” derken tutuklu başkan Aziz YILDIRIM nedense “58. Madde kaldırılamaz” diye hapishaneden fetva veriyordu. Peki, ney

Evrensel ERDOĞAN | SANSURSUZHABER.COM

58. Madde gerek sportif, gerek sosyal ve gerekse de siyasal hayatımızda çok önemli rol oynamaya devam ediyor. Önce sportif olanını hatırlatalım.

Futboldaki şike ile ilgili ortaya ciddi deliller çıkınca Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat ÖZDEMİR “58. Madde kaldırılmazsa Türk Futbolu batar” derken tutuklu başkan Aziz YILDIRIM nedense “58. Madde kaldırılamaz”  diye hapishaneden fetva veriyordu. Peki, neydi bu 58. Madde?

Futbol Müsabaka Talimatnamesinin bu maddesi “ Şike yapan takım küme düşürülür” diyordu. Zamanın Fenerbahçeli Federasyon Başkanı M. Ali AYDINLAR “Ben kendime Fenerbahçe’ye küme düşürten başkan dedirtmem ” dedi ve görevinden istifa etti. Sonrasını biliyorsunuz. Yıldırım DEMİRÖREN’e Federasyon kurduruldu. O Federasyon da 58. Maddeyi değiştirip küme düşme cezasını kaldırdı ve Fenerbahçe de paçayı kurtardı.

Başbakan’ın bildiğiniz son sözleri gündeme bomba gibi düşünce hemen partinin Başbakanın sözlerini düzeltme ekibinden bazı ağır toplar devreye girerek bu sözleri tevil etmeye kalktılar. Kimin ne dediğini televizyonlardan izlediniz ya da gazetelerden okudunuz. Benim dikkatimi çeken Başbakan Yardımcısı BOZDAĞ’ın gerekçesi oldu. BOZDAĞ aynen “Anayasamızın 58. Maddesinin 2. Fıkrası Devlete gençleri koruma ödevi veriyor”  dedi ve bu kapsamda yasal değişiklik için çalışma yapıldığını da sözlerine ekledi. Bakalım Anayasa’nın 58 maddesinin 2. Fıkrası ne diyor?

“Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” Şimdi BOZDAĞ’a soruyorum. Bu sözlerde cinsel bir ayırım var mı? Hayır yok. Başbakan üstüne basa basa bir kızla bir erkeğin ayni odada yapabileceği şeyleri doğru bulmuyor. Doğru bulmadığı bir kızla bir erkeğin odada yalnız kaldıklarında alkol almaları, uyuşturucu kullanmaları ve kumar oynamaları değil. Çünkü bu olayların cinsellikle bir ilgisi yok. Bir kızla bir erkeğin bir odada yalnız kaldıklarında yapacağı diğer şeyler Başbakanı rahatsız ediyor. O zaman BOZDAĞ her ne ise bu işleri kötü alışkanlık kategorisine sokmaya çalışıyor. Sanırım bu düşüncenin temelinde, BOZDAĞ ve onun gibi İmam Hatip çıkışlı kişilerin aldıkları dini eğitim süresince kendilerine bir kadınla erkeğin imam nikâhı ya da muta dışı beraberliğini en büyük günah saymaları yatıyor. Özgürce gençliğini yaşamamış bu kişiler bugünün gençliğini de kendilerine göre formatlamak istiyor.

Peki, Sayın BOZDAĞ bu amacınız için Anayasa’nın 58. Maddesinin 2. Fıkrasını zorlayarak beyhude çareler aramaya kalkıyorsunuz da aynı maddenin 1. Fıkrasından neden söz etmiyorsunuz? Bir bakalım 1 Fıkra ne diyormuş?

Devlet, istiklal ve Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlerin müspet ilmin ışığında, Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ve Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ortadan kaldırmayı amaç edinen görüşlere karşı yetiştirme ve gelişmelerini sağlayıcı tedbirleri alır.”

Bilinen bir fıkrayı hatırlatmak istiyorum. Bektaşi neden namaz kılmadığını soranlara “Ayeti kerime namaza durmayın buyuruyor” deyince muhatapları “O ayet sarhoşken diye başlıyor”  diyorlar. Peki, Sayın BOZDAĞ hükümetiniz 2. Fıkradaki kötü alışkanlıkları önlemek için bazı düzenlemeler yapmayı düşünüyor da 1. Fıkradaki bu ülkede kader birliği içinde yaşayan tüm gençlerin ortak paydası olması gereken hedefler için de yasal düzenlemeler yapmayı düşünüyor mu? Hayır değil mi? Çünkü bu sözlerin nerede ise tamamından rahatsızsınız. Bektaşi gibi işinize gelmiyor. Gücünüz yetse 1. Fıkrayı bütünüyle ortadan kaldıracaksınız.

58. Maddeyi işlerine geldiği için daha önce de kullandılar. Alkol Yasasını çıkarırken de bu madde gerekçe gösterildi. Ama ağzında bakla ıslanmayan Başbakan yasa daha yayınlanmadan hakiki gerekçeyi itiraf etti. “Dinin emirlerini kabul etmiyorsunuz da ‘2 AYYAŞ’ın çıkardığı yasayı kabul ediyorsunuz” deyiverdi. Laik bir ülkede dinin emri bir yasanın gerekçesi olabilir mi? Bizde olur çünkü TEK ADAM olan Başbakanın sözleri ve düşünceleri Anayasa ve diğer yasalardan önce gelir. Türban konusu tartışılırken de Başbakan, “Ulemalara soralım”  dememiş miydi? Başbakan’ın kendi söylemine göre tek referansı vardır. O da iSLAM’dır.

Tamam anladık. 58. Madde gereği yasal düzenleme yapacaksınız. Aslında yapmanıza da pek gerek yok. Durumdan vazife çıkarmak için ‘COŞ’an Valiler yasaları hiçe sayarak Başbakan’ın talimatını yerine getireceklerini söylemeye başladı bile. Zorlaya zorlaya 58 maddeye sığınıp bir yasa çıkarırken yine ayni Anayasanın Kişi hürriyeti ve güvenliği ile ilgili 19. Maddesini, Özel hayatın gizliliği ile ilgili 20, Maddesini, Konut dokunulmazlığı ile ilgili 21. Maddesini ne yapacaksınız? Her halde Başbakanın dile kolay tam 72 yıl Fransa krallığı yapan XIV. Louis’nin çok bilinen sözüyle “L’Etat c’est moi (Devlet benim)” dediği gibi “Kanun benim” diyerek Anayasa’nın Temel hak ve özgürlükler ile ilgili diğer maddelerini MÜLGA saymasını bekleyemezsiniz? Kısaca gençleri istediğiniz formata sokmak Anayasaya göre mümkün değil. Yok, Başbakanın sözünü talimat sayan valiler oldukça “Kim takar Anayasayı?” diye düşünüyorsanız ona zaten bir diyeceğimiz olamaz.

SON SÖZ: Gençlerimiz, Anayasa gereği kendilerine karşı olan görevini Devlet adına yerine getirmeyip, onları potansiyel terörist ya da kendi itikatlarınca ahlaksız kişiler olarak görerek aynı Anayasaya sığınıp kapılarını çalmaya hazırlanan bu zihniyetten hesap sormalıdır.

ARAMIZDAN AYRILIŞININ 75. YILINDA DEĞERİNİ DAHA ÇOK ANLADIĞIMIZ VE BUGÜN HER ŞEYİMİZİ HATTA NEFES ALMAMIZI BİLE BORÇLU OLDUĞUMUZ ATAMIZI MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ.

Not: Bu yazı Bülent ARINÇ’ın açıklamalarından önce yazılmıştır.

Evrensel ERDOĞAN | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com