Sen neymişsin be MİT!

Sen neymişsin be MİT!
Sabah ve Star gazeteleri 9 Lübnanlı hacının MİT operasyonuyla kurtarıldığını iddia etti. Suriye yönetiminin olaydaki rolünü saklayan gazeteler, “kahramanlık destanı” yazdı.
AKP medyası serbest bırakılan pilotlar üzerinden hükümete ve MİT’e övgüler dizmekte kararlı. Yandaş medyaya göre;  “İmam Rıza’nın Ziyaretçileri Grubu” tarafından tutsak alınan, Esad’ın karşılıksız olarak 371 Suriye’li muhalifi ve ardından ÖSO’nun 9 Lübnanlı hacıyı serbest bırakmasından sonra 72 gün sonra özgürlüğüne kavuşan pilotları kurtaran; MİT’in düzenlediği operasyon.
Birkaç haftadır ABD gazetelerinin yazılarına konu olan ve “İrancı” olduğu iddia edilen Hakan Fidan’a “kol-kanat” geren gazeteler, Fidan’ı bu kez de pilotlar kanalıyla öne çıkardı. Gazeteler, pilotların serbest bırakılmasına ilişkin, Hollywood filmlerini aratmayan bir senaryo üretti. Tek elden çıkmış izlenimi yaratan hikayeye göre  Lübnanlı hacılar bir MİT operasyonuyla, “tereyağından kıl çeker gibi” kurtarıldı. MİT, pilotların kurtarılmasının koşulu olan 9 Lübnanlı hacıyı Suriye’den aldı ve pilotların serbest bırakılmasının yolunu açtı. Oysa yandaş medyanın hatırlamayı istemediği gerçek; ÖSO’nun 9 Lübnanlı hacıyı bırakmasının nedeninin, Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ın elindeki 371 ÖSO’luyu karşılıksız serbest bırakmasıydı.
 
KAHRAMAN TEŞKİLAT!
Medyadaki “senaryo metinleri” Sabah ve Star gazetelerinde yayınlandı. Sabah gazetesi MİT’i “Takasın önünü MİT ekibi açtı” manşetiyle göklere çıkardı. Pilot Murat Ağca’nın ailesiyle çektirdiği fotoğrafı manşetinde kullanan gazete, olaydaki kısıtlı rolüne karşın MİT’i hikayenin kahramanı yaptı. Gazete bir macera filmini anlatırcasına spotunda şu ifadelere yer verdi; “MİTten 2 pilotumuz için Suriye’de nefes kesen operasyon: 9 Lübnanlı rehineyi, çatışmanın ortasından çekip aldılar”.
 
Esad’ın olaydaki rolüne hiç değinmeyen Sabah, MİT’in Başbakan Erdoğan’dan operasyon için izin istediğini ve “yurtdışı operasyon timi”nin görevi üstlendiğini iddia etti. Sabah’a  görevlendirilen tim, 5 gün önce sınırdan Suriye’ye sızdı, doğrudan Azaz’a giderek muhaliflerle El-Kaide arasındaki çatışmanın ortasından, 9 Şii hacı rehineyi “tereyağından kıl çeker gibi” kurtardı. Sabah “kurtarma operasyonuna” şu ifadelerle heyecan katmaya çalıştı: “Türkiye’ye dönüş sırasında eller hep tetikteydi. Ama taciz ateşi olmayınca çatışma da yaşanmadı. Öncüpınar’dan sokulan Lübnanlı rehineler İstanbul üzerinden ülkelerine yollandı.”KASIRGA GİBİ GAZETE
Star gazetesi ise “Kasırga operasyonu” manşetini attı. Bir “kahramanlık destanı” yaratma niyetindeki gazete, Sabah’ın aktardığı “operasyonu” yineledi. Ancak Star’ın anlatısında “küçük” farklar vardı. Sabah’ın El-Kaide ve muhalifler olarak aktardığı çatışmayı Star, “Irak Şam İslam Devleti” ile “Kuzey Kasırgası Tugayı” arasında geçen çatışma olarak sundu. Kurtarılan rehinelerin gizlice İstanbul’a getirildiğini iddia eden Star, bu operasyon sayesinde Lübnan’da tutsak olan THY pilotlarının serbest bırakılmasının sağlandığını öne sürdü.
Gazete olayla ilgili olarak şu ifadeleri kulladı: “Lübnanlılar sağ salim Türkiye’ye getirildi. İkinci aşamada Katar ve Lübnan makamları, Türk pilotlarını kaçıran İmam Rıza Ziyaretçileri adlı örgütle temas kurdu. Pilotlar Murat Akpınar ve Murat Ağca TÜrk yetkilere teslim edildi.”(SBK)
 

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com