Sendikal haklar Meclis'e taşındı

Sendikal haklar Meclis'e taşındı
CHP Tokat Milletvekili Dr. Orhan Düzgün sendikal hakları Meclis'e taşıdı.
CHP'li vekil 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifini Meclis'e sundu
 
Düzgün, teklifinin gerekçesini böyle ifade etti:
 
Polisler sendika haklarından mahrum edildiği için özlük hakları, sosyal hakları, çalışma koşulları gibi konulardaki sıkıntılarını ilgili makamlara iletmekte sıkıntılar yaşamaktadır. Avrupa’da 26 ülkenin 34 adet polis sendikası bulunmaktadır, aralarından 13 devlet polislerine grev hakkı da tanımıştır. Polislerin örgütlenme hakkı, Avrupa Konseyinin İnsan Hakları ve Polis konusunu düzenleyici normlardaki Avrupa Sosyal Sözleşmesinin 5.maddesinde de belirtilmiştir. Bu madde devletlerin sınırlamalar getirmesine izin verir ama örgütlenme haklarının ellerinden alınmasına kesinlikle izin vermez. Polisler, sosyal, ekonomik ve diğer bütün yasal haklarını koruyabilmek için sendika kurabilmeli ve bunların çalışmalarına özgürce katılabilmelidirler. 
 
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 23.maddesinde “herkesin barışçı amaçlarla toplanma ve başkalarıyla dernek kurma özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak, yine herkesin çıkarlarını korumak amacıyla sendika kurma ve sendikaya üye olma hakkını da içerir.”demektedir. Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmelerinde ise  “silahlı güce de ölçülü sendika “ verilmeli ibaresi bulunmaktadır. Anayasamızda da polislere sendika hakkı konusunda “yasak” olarak nitelendiren bir hüküm bulunmamakta fakat 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendika Kanunu, mevcut durumu yasaklamaya çevirmektedir. 
 
Ülkemiz şartları açısından ilk etapta uygulanabilir olan ölçülü sendikal haktır. Polislerin sendika kurmalarının ortak faydası siyasi otoritenin baskısından ve iktidarların egemenliğinden uzak, her türlü bölücü, yıkıcı faaliyetlerin karşısında durarak, tüm vatandaşlara herhangi bir zihniyet sonucu ayırım yapmadan yaklaşarak, yasalarla belirlenmiş özlük hakların alınmasını ve korunmasını sağlamaktır. Polisler, teşkilatları içerisinde” öğrenilmiş çaresizlik” olduğunu belirtmektedirler, bir polis memurunun, polis okullarından başlayarak psikolojik baskıya maruz kaldıklarını amirlerine karşı itiraz edemeyip emirleri sorgulayamadıklarını, en temel hakları olan özlük haklarını bile kullanmak için amirlerinden izin aldıklarını ve amirlerine karşı hukuki bir mücadele başlatamadıklarını ifade etmektedirler. Son 10 yılda 600 polisin intihar etmesinin nedenleri altında da özlük haklarının yeterli olmadığı, haklarını savunamadıkları ve bu intiharların altında da “öğrenilmiş çaresizlik” psikolojisinin yattığı düşünülmektedir. Yine polislere tanınacak olan sendika hakkı, emniyet teşkilatında yaşanan kurumsal mobbing, nedeni belli olmayan soruşturmalar, emir komuta baskısı, keyfi tayinler gibi sorunları kurumsal düzeye taşıyacaktır. Polislerimizin de vurgu yaptığı gibi Avrupa polisine hak olan Türk polisine yasak olmamalıdır. Meşru sınırlamalar ile yani siyasi söylemsiz, grevsiz, lokavtsız bir sendika hakkı ve hatta tek bir sendika hakkı polis memurlarına tanınabilir ve meşru sınırlama ile bu hakkın ölçüsü kesin kurallarla belirlenebilir. İleri demokrasi söylemlerinin olduğu bir dönemde 250 bin polis memurunun demokratik hakkı olan örgütlenme özgürlüğü konusunda herhangi bir çalışma yapılmamış olması bu kanun teklifinin önemini arttırmaktadır. Geçmişte yaşanan olumsuzluklar yüzünden polisler sendika haklarından mahrum edilmemelidirler. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com