Sendikaların hak isyanı

Sendikaların hak isyanı
Kamu-Sen’e bağlı Türk Yerel Hizmet Sen, KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen ve Memur-Sen’e bağlı Bem-Bir-Sen üyeleri, yerel yönetimlerde çalışan kamu emekçilerinin haklarının korunması ve evrensel koşullarda toplu sözleşme düzenine kavuşulması talepleriyle TBMM önün

Kamu çalışanlarını temsil eden üç farklı memur konfederasyonunun yerel yönetimlerde örgütlü sendikaları “Toplu sözleşme hakkı” için ortak hareket etti. TBMM Dikmen kapısı önünde eylem gerçekleştirerek basın açıklaması yapan sendika üyeleri, evrensel koşullarda toplu sözleşme talep etti.

Burada toplanan grup adına ortak hazırlanan açıklamayı okuyan Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, her birisi farklı konfederasyon çatısı altında olan üç sendikanın, yerel yönetim çalışanlarının ortak çıkarları için biraraya geldiğini söyledi. Turbay, “Önceki gün TBMM'ye sevkedilen yeni Toplu Sözleşme Yasası'nda Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olarak yapılacak herhangi bir düzenleme, tarafımızdan asla kabul edilmeyecek, aksi koşulda konu ulusal ve uluslararası yargıya taşınacaktır” dedi.

TASARI, YEREL YÖNETİM ÇALIŞANLARININ TOPLU SÖZLEŞME HAKKINI TANIMIYOR

Söz konusu tasarısının bu haliyle uluslararası sözleşmelerden ve Anayasadan kaynaklanan, yerel ve uluslararası mahkemelerce de onaylanan, yerel yönetim çalışanlarının toplu sözleşme hakkını tanımayarak; binlerce yerel yönetim çalışanının hali hazırda kullandığı ekonomik ve sosyal hakların gasp edilmesini amaçladığını ileri süren Turbay, “Bizler yerel yönetim sendikaları olarak üyelerimizin var olan haklarının gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz ve kurulduğumuz günden buyana belediye ve il özel idarelerinde kullandığımız toplu sözleşme hakkımızı bundan sonra da kullanmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

3 sendika olarak yasa değişikliği çalışmalarının en başından beri bir mutabakat içerisinde hareket ettiklerini ifade eden Turbay, “Buna rağmen bizlere dayatılan bu tasarı Anayasa'nın 53.maddesinde tanımlanan kamu emekçilerinin toplu sözleşme hakkının ruhuna ve gerekçelerine aykırı olup aynı zamanda kanunların çalışanlara eşit uygulanması hükmüne de aykırıdır” dedi.

17 BİN SÖLEŞMELİ KADROYA GEÇİRİLSİN

Yerel yönetimlerde çalışan 17 bin sözleşmeli personelin bir an önce kadroya alınmasını isteyen Turbay, “Yıllardan beri imzaladığımız toplu sözleşmeler anayasal hakkımızdır ve yapmaya devam edeceğiz. Yapılan yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Aksi halde demokratik haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz” diye konuştu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com