Senegalli kız çocuğu Türkiye'de doktor olmak istiyor -Türkçe Olimpiyatları kapsamında Türkiye'ye gelen 14 yaşındaki Senegalli İman Melhem'in hedefi, Türkiye'de doktor olmak -Melhem: ''Dünyanın birçok yeri

Senegalli kız çocuğu Türkiye'de doktor olmak istiyor   -Türkçe Olimpiyatları kapsamında Türkiye'ye gelen 14   yaşındaki Senegalli İman Melhem'in hedefi, Türkiye'de   doktor olmak   -Melhem: '
Senegalli kız çocuğu Türkiye'de doktor olmak istiyor -Türkçe Olimpiyatları kapsamında Türkiye'ye gelen 14 yaşındaki Senegalli İman Melhem'in hedefi, Türkiye'de doktor olmak -Melhem: ''Dünyanın birçok yerinde tedaviye muhtaç milyo

BALIKESİR (A.A) - Zafer Akpınar - Türkçe Olimpiyatları kapsamında Türkiye'ye gelen 14 yaşındaki Senegalli İman Melhem, Türkiye'de doktor olmak istiyor.
     Türkçe Olimpiyatları etkinliği kapsamında Balıkesir'e gelen 65 öğrenci arasında yer alan İman Melhem, ülkesinde geçen yıl başladığı Türk okulunda yaşadıklarını, duygularını, hedeflerini AA muhabirine anlattı.
     Babası Lübnanlı, annesi Sengealli olan Melhem, ülkesindeki Türk okulu Yavuz Sultan Selim Lisesi'nde eğitim gördüğünü belirterek, yaklaşık bir yıldır Türkçe öğrendiğini söyledi.
     İlk öğrendiği Türkçe kelimenin ''merhaba'' olduğunu ifade eden Melhem, ''Türkçe öğrenmeye başladıktan sonra okulumun adını merak ettim. Osmanlı padişahlarından olduğu öğrendim. Hayatı hakkında ilk bilgi sahibi olduğum padişah da Yavuz Sultan Selim'dir'' dedi.
     Anne ve babasının da Türkçe öğrenmek için kendisinden yardım istediğini anlatan Melhem, ''Ben de yeni öğreniyorum. Bugüne kadar öğrendiklerimle annem ve babama yardımcı olmaya çalışıyorum. Zor bir dil ancak bence Türkçe gelecekte çok daha önemli hale gelecek. Fransızca ve İngilizce'den sonra Türkçe de öğrendiğim için mutluyum. Bu dili öğrenmek, gelecek adına bana güven veriyor'' diye konuştu.
     Bugüne kadar katıldığı bazı etkinlikler kapsamında ABD, Fas, Almanya, Hindistan ve Moğolistan'a gittiğini ancak en çok Türkiye'yi sevdiğini vurgulayan Melhem, şöyle devam etti:
     ''Türkçe öğrenmeye başladığımdan bu yana Türkiye'ye gelmeyi çok istiyordum. Daha önce gelenlerin anlattıklarından çok etkilenmiştim. Gerçekten de anlattıkları kadar varmış. Gelecekte Türkiye'de yaşamak istiyorum. Hedefim doktor olmak ve bu mesleği Türkiye'de yapacağım. Dünyanın birçok yerinde tedaviye muhtaç milyonlarca çocuk var. Bu çocuklara yardım elini uzatmak, yanlarında olmak, Allah rızası almak istiyorum. Özellikle Afrika ülkelerinde çocuklar, açlıkla, hastalıkla karşı karşıyalar. Bazı ülkelerde savaşlar yaşanıyor, en çok çocuklar mağdur oluyor. Doktor olmayı istememdeki en önemli etken, çocukların içinde bulunduğu kötü şartlara üzülmemdir. Umarım başarılı olurum, doktorluğa ulaşırım ve çocukların yardımına Türkiye'den koşarım.''
     Melhem, Türkiye'de bulunduğu sürede birçok çeşitte yemek yediğini belirterek, ''Türk yemekleri içinde en çok kebap ve sütlü tatlıları sevdim. Bütün yemekler çok güzel ancak biraz acı yapılıyor. Arkadaşlarım da Türk yemeklerinin güzel ancak acı olduğunu anlatmıştı'' dedi.
    
     Muhabir : Harun Kaymaz
     Yayıncı : J.Jale Müminoğlu (BALIKESİR)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com