Şener de AİHM'e Gidiyor!

Şener de AİHM'e Gidiyor!
Türkiye Partisi(TP) Genel Başkanı Abdüllatif Şener, seçimlerde hazine yardımı almak istemiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne(AİHM) başvurdu..

Şener, AİHM'den MHP'ye 2011 yılında ödenmesi gereken hazine yardımı olan 58 milyon 461 bin TL'lik maddi tazminat talep etti.

NECİP FAZIL'IN DİZELERİNİ HATIRLATTI
Şener, partisinin genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, Türkiye'deki siyasi partiler arasında haksız rekabet olduğunu söyleyerek, iktidar partisinin siyasi partilerle ilgili hazine yardımlarının neredeyse tamamını aldığını kaydetti. Bu durumun diğer siyasi partilerin varlığını tehdit ettiğini savunan Şener, 2011 yılı bütçesinden AKP'nin 190 milyon 853 bin, CHP'nin 85 milyon 516 bin, MHP'nin de 58 milyon 461 bin TL seçim yardımı alacağını kaydetti. Şener, "Necip Fazıl'ın dizeleriyle, bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa. İktidar partisi hazine yardımının yüzde 70'ini alacak, mecliste grubu bulunan diğer partiye bir miktar verecek, onun dışındaki partilerin hiçbirine tek bir kuruş hazine yardımı verilmeyecek. Bunun anlamı şudur; iktidar partisi sivili toplumu, basını bastırıyor, tüm kamu gücünü siyasi maksatlarla kullanıyor, bu yetmiyormuş gibi siyaset için Türkiye'de kullanılacak paranın tamamının üzerini kapatıyor. Bu demokrasi değildir. Bu yürürlükte bulunan Anayasamıza aykırıdır, Aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine de aykırıdır" dedi.

Şener, bu sebeplerle, 13 Kasım 2010 tarihinde AİHM'e gönderdiklerini başvuru dilekçesinde, "en az Hazine yardımı alan parti MHP'ye 2011 yılında ödenmesi gereken 58 milyon 230 bin 500 TL'lik tutarın Türkiye Partisine de ödenmesini" talep ettiklerini kaydetti.

-"HUKUKLA ZULMETMEK DE MÜMKÜN"-
Şener, gazetecilerin soruları üzerine, üç generalin açığa alınmasını da değerlendirdi. Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Şener, hukuktan doğan yetki ve sorumlulukların buna göre değerlendirilmesi gerektiğini, bu yetkiler maksadını aştığında da düzeltilmesinin yine hukuk yoluyla olacağını belirtti. "Ancak hukukla zulmetmek de mümkündür" diyen Şener, generallerin açığa alınmasının zamanlamasına dikkat çekti. Şener, "Ben bir noktaya takıldım, özellikle Başbakan'ın açıklaması hukuk devletine karşı bakış açısının ne olduğunu göstermesi açısından ve hukuk devletine bakışında bir sakatlık bulunduğu izlenimini verecek niteliktedir. İlgili kişilerin yargıya başvurup hak talep etmelerinden duyduğu rahatsızlığa istinaden böyle bir tablonun ortaya çıktığı izlenimini verene açıklamada bulunmuştur, Başbakan. Bu doğru değildir; bizim Milli adalet anlayışımızda, adalet söz konusu olduğunda muhatabımız düşmanımız da olsa adaletten vazgeçmeyiz. Adalet kişilere göre uygulanmaz. Bizim milli karakterimizin özünde bu vardır" diye konuştu.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com