'Seni kaldırmasını bilirim' sözüne bin 500 TL ceza

'Seni kaldırmasını bilirim' sözüne bin 500 TL ceza
Eskişehir'de, öğretmen eşine soruşturma açtığı iddiasıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün odasını basarak, öğretmen Emrah Atasoy ile Müdür T.E.'yi tehdit ettiği gerekçesiyle Binbaşı Yusuf Yıldırım tazminat ödemeye mahkum oldu.

Eskişehir'de, öğretmen eşine soruşturma açtığı iddiasıyla İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün odasını basarak, öğretmen Emrah Atasoy ile Müdür T.E.'yi tehdit ettiği gerekçesiyle Binbaşı Yusuf Yıldırım tazminat ödemeye mahkum oldu.

Tehdide maruz kalan öğretmen Emrah Atasoy'un yaşadığı üzüntü ve stresin telafisi için avukatı aracılığıyla Binbaşı Yıldırım hakkında açtığı 3 bin TL'lik manevi tazminat davası sonuçlandı. Binbaşı Yıldırım, Öğretmen Emrah Atasoy'u 'Ben seni kaldırmasını bilirim' diyerek tehdit ettiği gerekçesiyle mahkeme tarafından bin 500 TL tazminat ödemeye mahkum edildi.
Eskişehir 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davaya tutuksuz sanık Binbaşı Yusuf Yıldırım, avukatı Esra Başbakkal Kara ile davacı Öğretmen Atasoy'un avukatı Turgay Balaban katıldı.
Davacı Öğretmen Emrah Atasoy'un avukatı Turgay Balaban, gerekli delillerin toplanarak davanın sübut bulduğunu belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi. Avukat Balaban, 'Sanık müvekkilimi tehdit etmiş ve bunun akabinde müvekkilimin psikolojisi ve iç huzuru bozulmuştur. Gerekli deliller toplanmıştır. Sanığın gereken ceza ile cezalandırılmasını istiyoruz.' diye konuştu.
Sanık avukatı Kara ise 'Dava sübut bulmamış ve tazminat şartları oluşmamıştır. Bu nedenle müvekkilim suçsuzdur ve davanın reddini talep ediyorum.' diye savunma yaptı.
Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen tutuksuz sanık Binbaşı Yıldırım da asıl amacının eşinin durumuyla ilgili olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek olduğunu kaydetti. Binbaşı Yıldırım, mahkemeyi de eleştirerek, 'Görülen davalarda hakkımızı hiç alamıyoruz. Davacıları tanımıyorum. Suçsuzum davanın reddini istiyorum.' dedi.
Tarafları son kez dinleyen Mahkeme Başkanı Sadık Koca, sanık Binbaşı Yıldırım'a müdürün odasını bastığı sırada söylediği, 'Ben seni kaldırmasını bilirim' şeklindeki tehdit sözleriyle davacı öğretmen Emrah Atasoy'un psikolojisi ve iç huzurunun bozulmasına sebep olduğu gerekçesiyle bin 500 TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.
Davanın olumlu sonuçlanmasının kendisini biraz olsun rahatlattığını belirten davacı Atasoy, 'Maruz kaldığım eylem nedeniyle psikolojim ve iç huzurum bozulmuştu. Günlerdir sıkıntı yaşıyordum. Karar nedeniyle suçluların cezalandırılması bir nebze de olsa beni rahatlatmıştır. Adalet yerini bulmuştur.' şeklinde konuştu.
İki yıl önce yaşanan olayda, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi'nde görevli resim öğretmeni Gül Yıldırım'ın 'görevini kötüye kullandığı, okuldaki öğretmenlerin konuşmalarını izinsiz kaydettiği, öğrencileri askerlikten soğuttuğu, halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği, PKK'yı övdüğü' ihbarı üzerine soruşturma başlatmıştı. Eşi hakkında soruşturma açıldığını öğrenen Eskişehir 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı'nda görevli Binbaşı Yusuf Yıldırım ise soruşturmayı yürüten Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü T.E.'nin odasını basmış ve soruşturmanın iptalini istemişti. Binbaşı, Müdür T.E. ile o esnada odada ifadesi alınan ve olayı ihbar eden öğretmen Emrah Atasoy'a ' Seni kaldırmasını bilirim' diye tehditte bulunmuştu.
Bunun üzerine Atasoy, avukatı Turgay Balaban aracılığıyla cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş ve Yıldırım hakkında, TCK'nin 106. maddesi gereğince 6 ay hapis cezası talebiyle Eskişehir 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Mahkeme, sanık Binbaşının tehdit suçunu işlediği yönünde kanaat getirerek, bin TL adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti. Ayrıca sanığın 5 yıl boyunca denetim altına alınmasına karar verilmişti. Bu davanın ardından öğretmen Atasoy, yaşanan tehdit karşısında sıkıntılı, zor bir süreçten geçtiğini, yıprandığını gerekçe göstererek, Yıldırım hakkında ayrıca 3 bin TL'lik manevi tazminat davası açmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com