"Sentinel'i geri vermeyeceğiz"

"Sentinel'i geri vermeyeceğiz"
İran, düşürülen insansız hava aracının geri vermeyeceğini bildirdi!

General Hüseyin Salami, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada İran hava sahasının ihlal edilmesinin “düşmanca bir eylem” olduğunu belirtti ve “büyük bir karşılık görebileceği” uyarısında bulundu. Salami, Tahran’ın nasıl bir yanıt vereceği konusunda bilgi vermedi. 

General Salami, “Gizli ve önemli istihbarat elde etmek amacıyla bir ülkenin ulusal güvenliğine yönelik eylemde bulunan tarafa, kullandığı saldırganlık sembolü geri verilmez” dedi.

İran televizyonları, ABD’nin düşürüldüğünü kabul etmediği Sentinel casus uçağına ait görüntüleri Perşembe günü yayınlamıştı. İran basını, casus uçağın Afganistan sınırından yaklaşık 225 km içeride, Kaşmar kenti yakınlarında ele geçirildiğini belirtmişti.  

ABD ve NATO, Afganistan’da görevli bir casus uçağın kaybedildiğini doğrulamıştı.

NASIL DÜŞTÜ HALA TARTIŞILIYOR

Salami, ABD’nin en son teknolojiye sahip olan ve özelliklerini sır gibi sakladığı Sentinel’in ele geçirilmesinin, “İran için bir zafer, ABD içinse bir yenilgi olduğunu” söyledi.

İranlı komutan, “İnsansız hava araçları alanında en modern teknolojiye sahip ülkelerden biriyiz. ABD, teknoloji olarak İran’dan çok ileri değil” dedi.

İlk olarak vurulduğu belirtilen Sentinel casus uçağının, daha sonra “elektronik pusuya” düşürülerek ele geçirildiğini öne sürüldü. Televizyon görüntülerinde, casus uçağın neredeyse hiç hasar görmediği belli oldu.

ABD’li yetkililer ise İran’ın casus uçağı ne vurduğunu ne de elektronik müdahale veya siber teknoloji kullanarak yere indirdiğini kabul etmiyor. Tersine, ABD ordusu casus uçağın teknik bir arıza yaşadığını ve bu yüzden düştüğüne inanıyor.

Salami, ABD ordusuna ait olan ancak CIA tarafından kontrol edilen casus uçağın nasıl ele geçirildiği hakkında detay vermedi. Salami, “İstihbarat savaşını kazanan taraf kullandığı metotları açıklamaz. İnsansız uçağı nasıl keşfettiğimiz, müdahale ettiğimiz, kontrol altına alındığımız ve yere indirdiğimiz hakkında bilgi veremem” dedi.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com