Seracılar üretimden memnun

Seracılar üretimden memnun
Kütahya'nın Simav ilçesinde bulunan Eynal kaplıcaları bölgesinde yaklaşık 350 dekarlık bir alanda, jeotermal enerjiden yararlanılarak seracılık yapılıyor.

Kütahya'nın Simav ilçesinde bulunan Eynal kaplıcaları bölgesinde yaklaşık 350 dekarlık bir alanda, jeotermal enerjiden yararlanılarak seracılık yapılıyor.

Yaz mevsimi hariç yılın 8 ayı sürekli üretim yapılan seralarda üretilen 4 bin ton civarındaki domates ve salatalık ise satışa sunulduğu Bursa, Balıkesir ve Eskişehir gibi büyük şehirlerde tüketicilerden çok büyük rağbet görüyor.
Jeotermal enerji sayesinde seralarında hormon kullanmaya gerek duymadıklarını ifade eden Simavlı seracılar, ürettikleri ürünlerinin büyük şehirlerde aranılan bir marka haline gelmesinden son derece memnun.
Yeni sezondan hem rekolte hem de fiyat yönünden daha şimdiden memnun olduklarını ifade eden Simavlı seracılardan Erdal Kahraman, toptancılara kilosunu 2 ile 2,5 TL'den satışa sundukları ürünlerinin büyük şehirlerde yüksek fiyatlardan satılmasının kendileri açısından bir handikap oluşturduğunu söyledi.
Simav'lı seracıları bünyesinde barındıran Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi, iriliği, rengi, aroması, yola dayanıklılığı ve kendine özgü lezzeti ile Türkiye'de üretilen domates ve salatalıklardan çok farklı olduğu için büyük şehirlerde tüketiciler tarafından aranılan bir marka haline gelen Simav domatesini bu gün için toptancılara kilosunu 2 ile 2,5 TL arasında değişen fiyatlardan sattıklarını söyledi.
Keldi, 'Simav'da jeotermal enerjinin çıkış merkezi olan Eynal Kaplıcaları Bölgesinde yaklaşık 350-400 dekarlık bir alanda jeotermal enerji kullanarak seracılık yapıyoruz. Seralarımız 300 aile ile 800 işçimize ekmek kapısı oldu. Yılda ortalama 4 bin ton civarında yüzde 90'ı domates, yüzde 10'luk kısmı da salatalık olan ürün elde ediyoruz. Karşılığında da Simav ekonomisine yılda ortalama 6-7 milyon TL dolayında bir gelir sağlıyoruz. Yeni sezondan, fiyatlardan ve şu anki rekolteden çok memnunuz. Devletimiz
ve Belediyemiz bize imkanlar tanırsa sera alanlarımızı genişletmek istiyoruz. O zaman İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlere de ürün satabiliriz. Onlara da Simav domatesinin lezzet farkını tattırabiliriz' dedi.
Seralarda çalışmaktan büyük bir keyif aldıklarını ileri süren işçilerden Münevver Sağlam, 'Domates bizim için kırmızı mücevher değerinde' derken, Fatma Olgun isimli bayan da, ' Domates şu anda bizim için altın değerinde' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com