Seracılardan İsrail tohumuna boykot kararı

Seracılardan İsrail tohumuna boykot kararı
İsrail'den ithal edilen domates tohumu başta olmak üzere salatalık ve biberin yanı sıra çeşitli zirai ürünleri seralarında kullanan Kütahya Simav'daki üreticilerden Tarım Bakanı Mehdi Eker'in ilişkilerin askıya alındığı İsrail'den

İsrail'den ithal edilen domates tohumu başta olmak üzere salatalık ve biberin yanı sıra çeşitli zirai ürünleri seralarında kullanan Kütahya Simav'daki üreticilerden Tarım Bakanı Mehdi Eker'in ilişkilerin askıya alındığı İsrail'den tohum alınmaması yönündeki boykot çağrısına tam destek geldi.

Yeni dönemde seralarında kullanacakları tohumlarda İsrail'in ürünlerini tercih etmeyeceklerini ifade eden Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi, “Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker'in çağrısına bünyesinde 90 dolayında seracı barındıran 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak tam destek veriyoruz. Üyelerimizle yaptığımız toplantıda oy birliğiyle aldığımız karar kapsamında yeni dönemde seralarımızda artık İsrail ürünü tohum kullanmayacağız” dedi.
İsrail'in uluslararası sularda Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırısı ve can kayıplarını 'teröristlik', 'korsanlık' ve 'insanlığa karşı işlenmiş bir cinayet' olarak nitelendiren Osman Keldi, İsrail Türkiye'den özür dileyene ve Türkiye ile ilişkilerini düzeltene kadar İsrail mallarını kullanmayacaklarını bildirdi.
Osman Keldi, kendileri gibi başka il ve ilçelerde seracılık yaparak geçimini sağlayan meslektaşlarına da çağrıda bulunarak, “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi bu şımarık oğlana bir ders vermenin zamanı gelmiştir. Devletimizin ilişkilerini askıya aldığı İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçu karşısında Türkiye'den özür dileyene kadar, Simavlı seracılar olarak bizler İsrail tohumunu kullanmama kararı aldık ve ne pahasına olursa olsun bu kararımızın arkasında da duracağız. Kendi çapımızda şımarık oğlana bir Simav tokadı sallayacağız” diye konuştu.
Bazı seracıların ellerinde önceden mevcut İsrail ürünü tohumları bile toprağa dökerek yerine ne pahasına olursa olsun başka ülkelerin tohumunu kullanma yönünde fikir birliğine vardıklarını ifade eden Osman Keldi, “Şimdi vatan ve millet olarak birlik ve bütünlük zamanı. Devletimin ilişkileri askıya aldığı bir ülkenin tohumlarını kullanmak Simavlılar olarak bize yakışmaz. Tarım Bakanımızın çağrısına tam destek veriyoruz” dedi.
Elindeki İsrail tohumunu yere dökerek protestoya destek veren Ruhi Şimşek isimli üretici de, “Bundan böyle seralarımızda İsrail tohumu kullanmıyoruz. Elimizdeki mevcutları da imha ediyoruz” şeklinde konuştu.
Daha önce domates serasına İsrail tohumu ektiğini dile getiren Fatih Öğüt isimli üretici de,” İsrail tohumuna lanet olsun. Böyle olacağını bilseydim ekmezdim. Yaşananlar karşısında seramdaki ürünleri söküp atmak istiyorum. Belki de sökebilirim” dedi.
Ali Key isimli üretici başkanları olarak Osman Keldi'ye tam destek verdiklerini belirterek bundan sonra seralarında İsrail tohumunu kesinlikle kullanmayacaklarını, kullanmak isteyenlere de tavsiye etmeyeceklerini bildirdi.
Simav Ziraat Odası olarak boykota tam destek verdiklerini ifade eden Başkan Bütüner'de satışa sunulmak üzere şu anda Ziraat Odasında bulunan İsrail menşeli mısır, ayçiçeği, yonca ve haşhaş gibi tohumları satıştan kaldırdıklarını ve üreticilere İsrail tohumu kullanmamaları yönünde tavsiyelerde bulunduklarını bildirdi. Bütüner'de ellerindeki İsrail tohumlarını yere dökerek Tarım Bakanı Mehdi Eker'in boykot çağrısına tam destek verdiklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com