Seralarda hormon yerine bombus arısı kullanılıyor

Seralarda hormon yerine bombus arısı kullanılıyor
Kütahya Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi, iş başına geldikleri 5 yıldan bu yana yönetim kurulu olarak aldıkları kararla seralarda döllenmeyi sağlamak amacıyla hormon yerine bombus cinsi arı kullanmalarının ürünlerine olan t

Kütahya Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi, iş başına geldikleri 5 yıldan bu yana yönetim kurulu olarak aldıkları kararla seralarda döllenmeyi sağlamak amacıyla hormon yerine bombus cinsi arı kullanmalarının ürünlerine olan talebi artırdığını, Simavlı seracılar olarak bundan büyük bir onur duyduklarını bildirdi.

Vatandaşın sağlığını ön planda tuttukları için seralarında hormon yerine kullandıkları bombus arılarını büyük paralar ödeyerek yurt dışından ithal ettiklerini ifade eden Başkan Osman Keldi, Simav Eynal Domatesleri olarak tescillenen hormonsuz ürünlerinin piyasada tüketiciler tarafından tercih edilmesinin onur ve gururunun üreticiler olarak kendilerini mutlu ettiğini söyledi.
Sera işçisi olarak bilinen bombus türü arı kullanılmasıyla, ilçe genelindeki 300 dekar dolayındaki seralarda üretim ve kalitede artış gözlendiğini ifade eden Başkan Keldi, özellikle domates üretimi yapılan seralarda yoğun bir şekilde kullanılan bombus arılarının döllediği domateslerin hormon kullanılarak üretilen domateslere nazaran aroma, renk, irilik ve yola dayanıklılık açısından üstün özellikler sergilediğini bildirdi.
Bombus türü arıların seralarda kullanılabileceğini üreticilere anlatmakta zorlandıklarını ifade eden Keldi, “Özellikle domateste döllenmeyle ilgili sorunu ortadan kaldırmak için bazı üreticilerimiz bitki gelişimini düzenlemek amacıyla 5-6 yıl öncesine kadar hormon kullanıyordu. Bu da sebzenin çekirdeksiz ve kalitesiz oluşumuna neden oluyordu. Ama bombus arıları bir çiçekten diğer çiçeğe polen taşıdığı için doğal döllenmeyi sağlıyor ve böylece renk, irilik ve aroma açısından kalitelisi yüksek bir domates elde ediliyor. Bu durum piyasada ürünlerimize olan talebi artırıyor. Bundan üreticiler olarak hem biz keyif alıyoruz, hem de Simav'ın dışarıda iyi bir reklamını yapmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com