"Seramik sektörü, Türk sanayisinin beşi bir yerde altını gibidir"

"Seramik sektörü, Türk sanayisinin beşi bir yerde altını gibidir"
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ihracatın daha hızlı artmasını önleyen etkenlerden mevcut döviz kuru politikasında esnekliklere gidilmesinin önümüzdeki dönemde tartışılması gerektiğini söyledi.

Eskişehir Anemon Otel'de düzenlenen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün de katıldığı 'Türkiye Seramik Sanayi Buluşması Toplantısı'nda konuşan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, söz konusu toplantının sektörün geleceğini etkileyeceğine inandığını belirtti. Eczacıbaşı, seramik sanayisindeki üreticiler olarak geleceğe umutla baktıklarını ifade ederek, 'Küresel ekonomik bunalıma ilişkin değerlendirmeler değişiklikler gösterse de görünür gelecekte bir çöküş beklenmiyor. Farklı ülkelerde görülecek farklı gelişmeler karşısında özgün politikalarla yeni bir döneme doğru yol alınacağı düşünülüyor.
Türkiye'de ise ekonomik veriler, olumlu gelişmeleri gösteriyor. Birinci çeyreğe ilişkin rakamları son derece sevindirici buluyoruz. Geçen yılın aynı dönemindeki rakamlarla karşılaştırıldığında durgunluğun giderildiği açıkça ortaya çıkıyor. Büyüme rakamlarından sanayi üretiminin ve üretimde verimliliğinin arttığını da görüyoruz. Bütçe yönetiminin başarısıyla enflasyon da geriliyor. Bütçe disiplini ve borcun gayri safi milli hasılaya oranı, Türkiye'yi diğer ülkelerden farklı kılan ve küresel krizden daha az etkilenmesini sağlayan faktörler oldu. Dış ticarette de performansımız, dünya piyasalarındaki iniş çıkışlara bağlı olarak yavaş da olsa yükseliyor' dedi.

'AVRONUN TÜRK LİRASI KARŞISINDA DEĞER KAYBETMESİ ÇOK CİDDİYE ALINMALI'
Öte yandan, imalat sanayisinin eskiye oranla çok daha fazla ihracata yönelik çalışması sebebiyle Türkiye'de büyümenin sürdürülebilirliğinin büyük ölçüde dünyadaki gelişmelere bağlı hale geldiğini ve bu durumun süreceğinin anlaşıldığını kaydeden Bülent Eczacıbaşı, 'O nedenle dış dünyadaki olumlu ve olumsuz gelişmeler bize de yansıyor. Yılın ikinci yarısından itibaren dünyada ivme kaybetmesi beklenen büyüme ortamından Türkiye'nin en düşük düzeyde etkilenmesi için rekabet üstünlüklerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye'nin büyümesi ve yatırımlarını sürdürebilmesi, uluslararası pazarlarda rekabet gücünü koruyup geliştirmesine bağlı ve bu anlamda döviz kuru da önemli bir rol oynuyor. Avronun Türk Lirası karşısında değer kaybetmesi, bu açıdan çok ciddiye alınması gereken bir durum. Burada zaman zaman ihracatın daha hızlı artmasını önleyen etkenlerden biri olarak şikayet konusu olan mevcut döviz kuru politikasında esnekliklere gidilmesinin, önümüzdeki dönemde tartışılması gerektiğine işaret etmek istiyorum' diye konuştu.
Eczacıbaşı, eldeki veriler ve beklentilerin önümüzdeki dönem için sektör hakkında olumlu öngörülerde bulunma olanağı sağladığını vurgulayarak şunları söyledi:
'Sektör kuruluşlarının değerlendirilmeleri doğrultusunda gerek Türkiye gerekse dünya pazarlarında yapı ürünleri talebinde artış olmasını bekliyoruz. Diğer taraftan Anadolu topraklarında 8 bin yıl önce başlayan seramik üretimi geleneğinin 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren sanayi boyutuna ulaşması ve özellikle son 20 yılda yapılan yatırımlarla bugün sektörümüz dünya ölçeğinde önde gelen bir üretim ve ihracat kapasitesine ulaşmış bulunuyor.
Seramik sektörü, Türkiye sanayisinin beşi bir yerde altını gibidir. Önde gelen döviz üreticilerinden biridir. Türk seramik sektörünün yakın gelecekte bir değil, birçok dünya markası ortaya çıkaracağına inanıyorum.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com