Seramik ve çininin geleceği Kütahya'da tartışılacak

Seramik ve çininin geleceği Kütahya'da tartışılacak
KÜTAHYA - Kütahya'da 6 Ekimde başlayacak ''1. Avrasya Seramik Kongresi'' ve ''3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu''nda çini ile seramik sanatlarının geçmişi ve bugünkü durumu ele alınarak, geleceği tartışılacak.

KÜTAHYA - Kütahya'da 6 Ekimde başlayacak ''1. Avrasya Seramik Kongresi'' ve ''3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu''nda çini ile seramik sanatlarının geçmişi ve bugünkü durumu ele alınarak, geleceği tartışılacak.
Alınan bilgiye göre, Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ), Kütühya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) ile Çiniciler Odasınca gerçekleştirilecek etkinliklerle seramik, cam, emaye, sır, çimento ve çini alanlarındaki akademisyen, sanatçı, tasarımcılar ve ilgili sektör çalışanları bir araya gelecek.
Dünyada çini ve seramik sanatlarının önemli merkezlerinden biri kabul edilen Kütahya'da, 6 Ekimde başlayıp üç gün sürecek kongre ile sempozyumda, çeşitli bildirilerin yanı sıra seramik sergisi, karma çini sergisi, çini konulu sanat söyleşisi ve paneller düzenlenecek.
40 sözlü bildiri ve 15 poster bildirisi sunulacak etkinliklere, Türkiye'nin yanı sıra Fransa, ABD, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Ukrayna, Almanya, Kuveyt, İtalya, İngiltere ve İran'dan da uzmanlar katılacak.
Kongrede, arkeometri, bioseramikler, cam ve cam seramikler, çimento ve jeopolimer, elektroseramikler, hammaddeler, nanotozlar ve nano yapılı seramikler, refrakterler, seramik kaplamalar ve kompozitler, seramik sır ve pigmentler, toz sentezi ve süreçleri, tuğla ve kiremit konuları ele alınacak.
Sempozyumda ise çini sanatının tarihi, seramik sanatları, çini bünye ve sırları, çini dekor, dekorlama teknikleri ve form tasarımı, Türk çini sanatının dünyadaki örnekleri ve dünya medeniyetleriyle etkileşimi, çini sanatının akademik eğitimi, çini sanatında yeni uygulama alanları, çini sanatı ve kıymetli taşlar, çini ve seramik eser restorasyon ve konservasyonu, çini sanatı ve toplumsal yaşam ilişkisine ışık tutacak.
Kongre ve sempozyum kapsamında Kütahya Porselen 40. Yıl Seramik Yarışması ile Refsan Çini Yarışması da organize edilecek. Seramik yarışmasına katılan eserler üç, çini yarışmasında yer alacak eserler ise iki ayrı kategoride değerlendirilecek, her kategori için birer başarı, mansiyon ve jüri özel ödülü olmak üzere toplam 15 ödülün yanı sıra teşvik ödülleri verilecek.
Kongre ve sempozyumla, bilgi birikimi ve deneyimlerin paylaşılması ile yeni işbirliği imkanlarının belirlenmesi amaçlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com