Serbest meslek çalışanlarına da vergi

Serbest meslek çalışanlarına da vergi
Bakan Şimşek, Maliye Bakanlığı’nın serbest meslek çalışanlarından vergi alınması için çalışma başlattığını açıkladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldığı canlı yayında serbest meslek sahiplerinden de vergi alınması için çalışma başlatıldığını açıkladı.
 
Fitch’in not artırım kararnı değerlendiren Şimşek, Türkiye’nin 20 yıllık özleminin bittiğini söyledi. Yıldız yeniden değerleme oranının değişmesiyle maktu vergilerin artacağını ve serbest çalışanlardan da vergi alınmaya başlanacağını açıkladı.
 
Maktu vergiler aratacak
 
Vergi artışına temel olarak alınan yeniden değerleme oranının yüzde 7.8 olması hakkında konuşan Şimşek “Yüzde 7.8 civarında bir rakam olması bekleniyor. Bütün kamu harcamaları en az enflasyon kadar artıyor. Vergi ve harçları en az enflasyon kadar artırmazsak reel değer eriyor. 2013 yılında bazı maktu vergilerin artırılması gündemde” diye konuştu.
 
Serbest çalışana vergi yolda
 
Maliye Bakanı Şimşek, asgari ücrete vergi konusuna da değindi. Şimşek, “Şimdi asgari ücretliler gelir vergisi ödemiyor. Güneydoğu hariç çok istisnai sektörlerde asgari ücretli çalıştırılıyor. Birçok sektörde asgari ücretten fazla önerilmesine rağmen işçi bulunamıyor. Bu ciddi bir prim kaybı demek. Ödenenin altında ücret gösterildiği için vergi kaybı söz konusu. Biz kira geliri elde edenleri tespit ettik. Beyannamelerini hazırladık. 370 bin üzerinde yeni mükellef kazandık. Şimdi aynı şekilde serbest meslek erbabı üzerine çalışma yapıyoruz. Serbest meslek erbabının gelirlerine ilişkin bilgi var. Kredi kartı harcamaları, banka hareketleri, seyahatleri var. Devlet olarak biz birçok veriyi topluyoruz. Bu konularda yeni bir adım atabilir miyiz diye bakıyoruz. Bu konuda veriler analiz edilerek adım atılacak.”
 
Sosyal güvenlik sistemi değişecek
 
Emeklilik yaşı tartışması hakkında konuşan Şimşek, “2013′te bütçeden toplam yatırımlara ayırdığımız para 40 milyar lira. 72 milyarın üzerinde sosyal güvenlik sistemine transferde bulunacağız. Çok açık ve net bir şekilde sosyal güvenlik sistemini daha iyileştirmemiz gerekiyor” diye konuştu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com