Şeriat kapıda

Şeriat kapıda
Tarikatlar ve tekkeler davul çala çala geliyor. Önce türban üniversiteler de serbest bırakıldı. Sonra 4+4+4 eğitim sistemiyle din dersleri serbest bırakıldı. Şimdi de Devrim Kanunları bir bir çiğnenmekte. 1925 yılında kapatılan tekke ve zaviyeler yeniden

Şeriat "dergahları ayağa kaldırıyoruz" sözleriyle davul çala çala geliyor.

1925 yılında kaldırılan Tekke ve Zaviyeler yeniden açılmak isteniyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi hiç çekinmeden şeriat için adımını bu sözlerle attı: “Bursa kültüründe de tekke ve tarikatlar önemlidir.”

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kara’nın ilk baskısını 1977 yılında yaptığı Tarikatlar ve Tekkeler Kitabı yeniden yayınlandı.

Tanıtım toplantısının yapıldığı Seyid Usül Dergahı’nda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altep kitap için hiç çekinmeden "dergahları ayağa kaldırıyoruz" dedi. Altep, “Bursa kültüründe de tekke ve tarikatlar önemlidir. Tekkeler ve dergahlarda bunların mekanı ibadetin yapıldığı yerlerdir” şeklinde konuştu.

21.yüzyılda çağ dışı konuşan Altep, tekkelerin, hastalıkların tedavi edildiği yerler olduğunu iddia etti: “Bazı zaman yolcular için sığınak bazı zaman kültürel faliyetlerin yapıldığı yer bazen ruhi hastalıkların tedavi edildiği merkez.” (BCK)
 

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com