Serter: AKP’nin tek amacı budur

Serter: AKP’nin tek amacı budur
CHP’li Nur Serter, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı aday öğretmen yönergesini oldukça sert bir dille eleştirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan aday öğretmen yönergesiyle okullarda “türbanlı, kotlu, şortlu, özensiz kıyafetli, peşmerge kıyafetli öğretmenlerin” görülmeye başlanacağını ifade etti.
 
Serter yaptığı açıklamada, “Öğretmen Adaylarının Eğitim Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamasına İlişkin Yönerge”nin disiplin kuralları ile ilgili 15. maddesinde yapılan değişiklikle stajyer öğretmenlerin 657 sayılı devlet memurları kanununa değil, YÖK mevzuatına göre derslere girmelerine olanak sağlandığını belirtti.
 
Bu değişiklikle, okullarda stajyer öğretmenlerin derslere serbest kıyafetle girmelerinin önünün açıldığına dikkat çeken Serter, “Tek amacı türbanı okullara sokmak olan AKP, aday öğretmen niteliği taşıyan stajyer öğretmenler aracılığı ile okullarda türbanlı öğretmen döneminin kapısını aralamaktadır.
 
Aday öğretmenler okullarda tüm kural ve davranışları ile öğretmenlerin tabi olduğu esaslara uymakla yükümlü kılınırken sadece kıyafet açısından bu kuralların dışında kabul edilmeleri, öğrenciler ve diğer öğretmenler üzerinde baskı yaratmak ve geleceğin türbanlı öğretmenlerine geçit sağlamak amacı ile planlanmış bir tezgahtır.
 
Bu kararla birlikte okullarda türbanlı, kotlu, şortlu, özensiz kıyafetli, peşmerge kıyafetli öğretmenler görülmeye başlanacaktır” dedi.
 
Stajyer öğretmenlere getirilen serbest kıyafet uygulamasının öğretmeni model olmaktan çıkarak okullardaki disiplin sorununu da arttıracağını savunan Serter, Bakanlığın bu uygulamasının 657 sayılı devlet memurları kanununa aykırı olduğunu kaydetti.
 
“YÖK mevzuatının geçerli olacağı yerler üniversite sınırları içerisidir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda derslere girecek stajyer öğretmenlerin de 657 sayılı devlet memurları kanunu hükümlerine uygun olarak derslere girmeleri gerekmektedir” diyen Serter, “Milli Eğitim Bakanlığı, laik eğitimle hesaplaşmaktan, Cumhuriyet değerlerini yok saymaktan ve hukuk tanımaz icraatlarından vazgeçmeyerek AKP’nin gerçek yüzünü ve eğitimdeki gerçek amacını bir kez daha ortaya koymuştur” değerlendirmesinde bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com