Servet Verdi Skype'ı Aldı

Servet Verdi Skype'ı Aldı
Uzun süredir satılması gündemde olan Skype'ın yeni sahibi nihayet belli oldu...

Teknoloji dünyasının kulislerinde Google, Facebook, Cisco gibi isimler konuşulurken, Skype'ın yeni sahibinin Microsoft olacağı ortaya çıktı...

Uzun süredir satılması gündemde olan Skype'ın yeni sahibi nihayet belli oldu. Teknoloji dünyasının kulislerinde Google, Facebook, Cisco gibi isimler konuşulurken, Skype'ın yeni sahibinin Microsoft olacağı ortaya çıktı. Dün, Wall Street Journal'ın ABD'li yazılım şirketi Microsoft'un, internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme servisi sağlayan Skype'ı 8.5 milyar dolara satın almaya hazırlandığını yazmasının ardından gün içinde satış haberi netleşti. Microsoft'un, Skype'ı satın alma konusunda anlaşma sağladığı belirtilirken, 8.5 milyar dolarlık anlaşmanın Microsoft'un 36 yıllık tarihinin en büyük satın alması unvanına sahip olacağı ifade edildi. Fiyata, Skype'nin 686 milyon dolarlık uzun vadeli borçlarının da dahil olacağı kaydedildi. İnternet dünyasında büyük bir sıçrama yapmak isteyen Microsoft, Skype'ı satın almakla değerli bir enstrümana sahip bulunacak. Skype'ın dünya genelinde 663 milyon kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcılar, geçen yıl 207 milyar dakika görüntülü ve sesli görüşme gerçekleştirmiş. Lüksemburg merkezli Skype, Niklas Zennstrom ve Janus Friis tarafından 2003 yılında kuruldu. Skype'ı, internet açık artırma sitesi eBay, 2006'da 2.6 milyar dolara satın almış, sonrasında 2009'da yüzde 70'ini 2 milyar dolara yeniden satmıştı. Şirket, geçen ağustosta hisse ihracında bulunmayı planladığını açıklamıştı. Skype'nin şu anda çoğunluk hissesi özel sermaye şirketleri Silver Lake ve Andreessen Horowitz başta olmak üzere bir grup yatırımcının elinde bulunuyor. Geçen yıl Skype, 860 milyon dolar gelir elde etmiş, ancak 7 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

Geçen haftalarda, Microsoft'un Skype'ı tamamen satın almak ya da sadece bir bölümünü bünyesine katıp ortaklığa gitmek seçenekleri üzerinde düşündüğü iddia edilmişti. Hatta, geçen hafta sonu boyunca Microsoft yetkililerinin, konu hakkında toplantılar yaptığı ve teklifi şekillendirip bu hafta içinde sunmayı planladıkları da çeşitli teknoloji yayınlarında gündeme getirilmişti. Microsoft'un, Skype'ı satın almasıyla önüne çok sayıda farklı imkan çıkabileceği belirtiliyor. Özellikle Windows Phone işletim sistemi ile yapılacak entegrasyonların, Microsoft'un epey işine yarayacağı ifade ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com