Ses kaydındaki MİT'çi ile ilgili ŞOK iddia!

Ses kaydındaki MİT'çi ile ilgili ŞOK iddia!
MİT – PKK görüşmelerindeki MİT'çi Afet Güneş'e ağır suçlama: “Yakınlarını torpille MİT'e soktuğu için emekli edildi..”

Elmahaber / Özel - Çağlar DERELİ - Türkiye'nin gündemi Dicle Haber Ajansı'nın yayınladığı MİT – PKK görüşmesinin ses kaydıyla sarsıldı. Ses kaydında dönemin MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hakan Fidan'ın PKK'nın üst düzey liderlerinden Mustafa Karasu ve Sabri Ok'la Oslo'da yaptığı görüşmeler yer alıyordu.

Hakan Fidan'ın daha sonra MİT Müsteşarlığı'na getirilmesi, tartışmalarda kilit noktasını oluşturuyor. Ayrıca, Fidan'ın PKK lideri Abdullah Öcalan'la ilgili olarak 'Sayın' ve 'Önderlik' ifadelerini kullanması tepki çekiyor. Afet Güneş'in PKK'nın eylemleri için söylediği “Silahın evet kabul ediyorum belli bir işlevi vardı ve bugüne kadar birşey getirmiştir” sözleri de dikkat çekiyor.

Ancak, eski MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'le ilgili olarak ilginç bir iddia daha söz konusu. İddianın sahibi AKP yandaşı Sabah Gazetesi. Sabah Gazetesi Ocak ayında “MİT'te büyük revizyon” başlıklı bir haber yayınladı. Haberdeki iddia şöyle: “Müsteşar Hakan Fidan'ın göreve gelmesinin ardından operasyonel işleyişte ve idari yapılanmada yeni düzenlemelere giden Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) sessiz sedasız bir kadro değişikliği yaşandı.

MİT'teki en kıdemli kadın yönetici olan Müsteşar Yardımcısı A.G. ile idari işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcısı A.Ş. teşkilattan iki ay önce emekli edildi. A.G.'nin sınavlarda yeterli puanı alamadıkları halde MİT'e aldığı yakınları da teşkilattan uzaklaştırıldı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, MİT'te nepotizme (akraba-yakın kayırmacılık) son vermek amacını da güden operasyon, 2009'da bazı yönetici akrabalarının KPSS'de en az 80 puan alamadıkları halde teşkilat bünyesine dâhil edilmelerinden sonra başladı.

Puanları yetmeyen personel alımına ilişkin Ankara 6'ncı İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Bu gelişmeler yaşanırken MİT'te hem torpilli akrabalar uzaklaştırıldı, hem de MİT'in üst yönetiminde önemli değişiklikler yaşandı. İki müsteşar yardımcısı A.G. ve A.Ş. emekli edildi.”


Haberin yayınladığı gün MİT'ten hemen yalanlama geldi. MİT'ten yapılan açıklamada haberin doğru olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer veriliyordu: ''Teşkilatımızdan yaş haddinden dolayı, Müsteşar yardımcılarından A.Ş. Ekim 2010 ayı içerisinde, bayan A.G. ise Kasım 2010 ayında emekliye ayrılmışlar ve yerlerine kurum içerisinden olağan atamalar yapılmış olup, 'eski kadroların tasfiyesi' ya da 'üst düzey eski yöneticilerin yakınlarının teşkilattan uzaklaştırılması' şeklinde, kurum kültürüyle de bağdaşmayan bir uygulama gerçekleştirilmemiştir.”

Haber, son yıllarda MİT'le ilgili birçok özel habere imza atan muhabir Abdurrahman Şimşek'in imzasını taşıyor. Şimşek, Cem Uzan'ın Fransa yaşantısı ve PKK'nın Avrupa'daki örgütlenmesi gibi haberleri de yapan muhabir. Haberi yalanlansa da, kaynaklarının yine MİT içinden olması ihtimali sebebiyle Afet Güneş'le ilgili bu iddia MİT içinde ciddi bir ekip çatışması olduğunun kanıtı gibi görünüyor. Ayrıca, MİT – PKK görüşmelerinin ses kaydının internette yayınlanmasında da söz konusu ekip çatışmasının bir sonucu olabileceği ileri sürülüyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com