Ses kaydını savunan AKP'li vekil MHP'lileri çıldırttı

Ses kaydını savunan AKP'li vekil MHP'lileri çıldırttı
MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu daha önce bir bölümünü dinlettiği Başbakan Erdoğan’ın ses kaydını tekrar dinletmek istemesi krize neden oldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin Habertürk kanalından kaldırılmasını isteyen Başbakan Erdoğan’ın ses kaydı mecliste tartışmalara neden oldu. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu basın özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek Habertürk’ü boykot edeceklerini açıkladı.

Halaçoğlu’nun konuşmasını ve ses kaydını dinletmesini doğru bulmayan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş suçu yine paralel yapı diyerek cemaate attı. Bunun üzerine Yusuf Halaçoğlu tekrar söz alarak eleştilere cevap verdi.

Yusuf Halaçoğlu’nun konuşması:

"Anayasamızın 28'nci maddesi aynen şunu söylüyor; 'basın hürdür, sansürlenemez.' Tabii ki görmek için göz gerekir. İşitmek için kulak gerekir. Duymak için his gerekir ve oralı olmak içinde gerçekten o konuya vakıf olmak gerekir. Şimdi bazı arkadaşlarımız dünkü ortaya çıkan ses kayıtlarının doğru olup olmadığını sordular. 'Allah aşkına yakışıyor mu?' diye soruyorsunuz. Adam tutmuş Anayasanın resmen 28. maddesini ihlal edip sansür uyguluyor. Bir televizyona direktif veriyor, susturuyor. Ondan sonra 'bu yakışıyor mu?' diyorsunuz. Başbakanın yaptığı yakışıyor mu, peki ayrıca sizin yaptığınız yakışıyor mu? Sansüre sizin de karşı çıkmanız gerekiyor. Bunu kim kaydettiyse de yanlış yaptı ama Başbakan daha çok yanlış yaptı. Başbakanın talimat verdiği televizyon ise ondan daha büyük yanlış yaptı. Basın ahlaksızlığını yerine getirdi. İnsan onuru için yaşar.

Bu Meclis bu gibi sansürlerin önüne geçmesi lazım, kim yaparsa yapsın. Ama siz ileri geri 'yaptı mı, yapmadı mı söylemleri yakışık alıyor mu?' diyorsunuz. Ben şimdi elimde yetki olsa Başbakanın konuşmasını engellesem baskı yapsam yakışık alır mı? Muhalefet genel başkanını konuşması için televizyona baskı yapılıyorsa MHP olarak o kanalın ortaya koyduğu habere inanmayacağımız gibi onun televizyon programlarına katılmayacağız. Ta ki özür dileyip, basın ahlakını yerine getirmeye söz verene kadar." (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com