Sesten hızlı yolcu uçağı Türkiyede mi?

Sesten hızlı yolcu uçağı Türkiyede mi?
Sesten hızlı yolcu uçağı Türkiye semalarında....

Amerikan Lockheed-Martin firmasının ürettiği 'geleceğin süpersonik uçağı'nın fotoğrafı, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) resmi sitesine konuldu. Ancak resmin arka planında Antalya Körfezi bariz biçimde görününce, 'Uçak Türkiye semalarında mı test edildi?' sorusu Türk havacılık ve astronomi gruplarında tartışılmaya başlandı.

TÜRKİYE ÜZERİNDE

NASA sitesine konulan uçağın henüz gerçekte test uçuşları yapmadığı, simülasyon olduğu yönünde görüşler de mevcut. Türk astronomi gruplarında konu tartışılırken, arka planda görünen ülkenin Türkiye olduğu konusunda görüş birliği oluştu.

Ankara Üniversitesi araştırma görevlisi Tolgahan Kılıçoğlu, 'Bu simülasyon tesadüf eseri Türkiye'ye denk gelmiş. Sanki Türkiye'de uçuyor gibi görünüyor ama üzerinde olduğu yer daha doğuda olur zaten. Bence gerçek değil. Uçağın henüz tamamlandığını bile sanmıyorum' diye konuştu.

Resmin yeterli bir bilgi vermediğini söyleyen 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Kalkan ise resmin gerçek olup olmadığını anlamak için yeteri kadar bilgi olmadığını söyledi.

Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Evren, 'Böyle bir görüntü alınmış ve üzerine uçak girilmiş olabilir. Ancak bırakın dünya üzerinde uçacak uçakların test aşamasına gelmesini, uzay cisimleri arasında uçuşlar yapacak uçakları, uzay taksilerinin tasarımları yapılıyor şu anda' derken İTÜ Uçak Mühendisliği'nden Prof. Dr. Çingiz Hacıyev de 'Yeni bir uçak denemesi varsa bunu zaten Türkiye üzerinde yapmazlar ve gizli tutarlar. Uçaklar deneme uçuşu yaptıktan bir-iki yıl sonra kullanıma sunulur. 5 yıl tamamen yeni bir uçak için yeterli' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com