SETAŞ üretim yeniden başlıyor

SETAŞ üretim yeniden başlıyor
Kütahya Simav'da 200 işçinin çalıştığı sunta, suntalam ve kontraplak üreten SETAŞ (Simav Orman Mahsulleri Endüstri Anonim Şirketi)ne ait fabrika 2 yıl önce ekonomik kriz yüzünden kapandı.

Kütahya Simav'da 200 işçinin çalıştığı sunta, suntalam ve kontraplak üreten SETAŞ (Simav Orman Mahsulleri Endüstri Anonim Şirketi)ne ait fabrika 2 yıl önce ekonomik kriz yüzünden kapandı.
İlçede tek fabrikanın sunta ve suntalam üretilen bölümlerinin kiralama yöntemiyle önümüzdeki günlerde üretime başlayacağı bildirildi.
SETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Koyuncuoğlu, söz konusu bölümlerin merkezi İzmir'in Menemen ilçesinde bulunan Menaltaş isimli firmaya 5 yıllığına kiraya verildiğini, işçilerin önümüzdeki birkaç gün içerisinde iş başı yapacaklarını söyledi. Koyuncuoğlu,” Sanıyorum 100 kadar işçi yeniden iş başı yapabilecek” dedi.

KRİZ YÜZÜNDEN KAPANMIŞTI
410 işçinin çalıştığı Simav'ın tek fabrikasının 2001 ekonomik krizinin etkisiyle birkaç kez kapanıp açıldığını ifade eden Koyuncuoğlu, 2007 yılında sunta ve suntalam bölümlerini Eskişehirli bir firmaya kiraya verdiklerini ancak fabrikanın bir yıl aradan sonra 2008 yılından bu yana kapalı kaldığını bildirdi.
Koyuncuoğlu şunları söyledi: “ Sunta ve kontraplak ağırlıklı olmak üzere çeşitli orman ürünleri üretimi yapan fabrikamız Simav'ın tek fabrikasıydı. Kapanınca hem işçiler perişan oldu, hem de ilçe ekonomisi zor durumda kaldı. İşçilerimizin ve bu sektörden ekmek yiyen kamyoncularla nakliyecilerin daha fazla perişan olmaması için bazı bölümlerinin kiraya verilmesi yöntemini belirledik. Fabrikanın günlük 350–400 metreküplük üretim kapasiteli sunta ve suntalam bölümünü merkezi İzmir'in Menemen ilçesinde aynı işi yapan Abdurruhman ve Cafer Genç isimli kardeşlere ait firmaya 5 yıllığına kiraya verdik. Firmanın önümüzdeki Ağustos ayı ortalarına doğru üretime başlamasını bekliyoruz. Bunun yanında biz de SETAŞ olarak kontraplak bölümünü çalıştırmayı planlıyoruz. Sanırım 100 dolayında işçi de kontraplak bölümünde çalışabilecek. O zaman Simav'da 200 dolayında işçi yeniden iş başı yapmış olacak. Simav'ın ekonomisi ve istihdamına katkı sağlayacak olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayım”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com