Sevda Tepesi'ne saray yapamadı ama otel yapacak

Sevda Tepesi'ne saray yapamadı ama otel yapacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu toplantısında Kandilli ve Boğaziçi’nin en güzel manzarasına sahip Sevda Tepesi ve Esenyurt’un yeni imar planları görüşülerek kabul edildi. Tepki gösteren CHP’liler protesto eylemi yaparak komisyonu terk etmedi
Hafta başında Esenyurt Belediye Meclisi’nin acil olarak tek gündem maddesiyle toplanıp hazırlanan ve aynı gün İBB İmar Komisyonu’na gönderilen Esenyurt’un 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının onay için İBB Meclisi’ne sunulması, İBB Meclisi’ni kilitledi.
 
Planların, ilçesinde olağanüstü toplantıda alınan kararla kabul edildiğini savunan CHP İBB Meclis Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan, meclis üyelerine “Bu yönetmeliğe uygun mu? 10 dakikada böylesine önemli bir rapor kabul edilebilir mi? Yasal olmayan bir oylama yapılıyor. Raporun oylanmamasını istiyoruz” dedi.
 
Esenyurt Belediye Başkanı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyen Kayhan’ın konuşmasının ardından Meclis’te gerginlik yaşandı.

Daha sonra yapılan oylama ile Esenyurt’un planları, CHP’lilerin sıralara vurarak yaptıkları protestolara karşın kabul edildi. AKP grubu meclisten ayrılırken, CHP grubu mecliste oturmaya devam etti.
 
CHP’li milletvekilleri Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve Aydın Ayaydın da eyleme katıldı.

Olay yerine polis ve çevik kuvvet ekipleri sevk edildi. Gece yarısı CHP’liler eyleme son verdi. Kandilli’de, Boğaziçi’nin en güzel manzaralarından birine sahip Sevda Tepesi’ni Suudi Arabistan Kralı Abdullah henüz “veliaht prens” iken, Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde “yeşil alan” olarak satın aldı ve 30 yıldır imar izni bekleyen 57 bin 470 metrekare araziye sonunda imar izni çıktı.
 
Mevcut planlarda “Koruya Katılacak Alan” olarak gözüken alanda yapılaşma yasağı bulunuyor. Yeni plan değişikliğine göre alan içerisinde turizme yönelik tesisler yapılabilecek.
 
Yüzde 6 imar izni verilen alanda boğazın siluetini bozmayacak tesisler yapılabilecek.
 
Komisyon’dan oy çokluğuyla geçen düzenleme İBB Meclisi’nde CHP’lilerin karşı oyuna karşılık, oyçokluğuyla kabul edildi.
 
KRAL'IN İSTEĞİ İMAR KANUNU'NA TAKILMIŞTI
 
Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz Essuud, 1984’de 27 milyon dolar bedelle satın Kandilli’deki arsayı satın aldı. Boğaz’a nazır dev bir konak inşa etmek isteyen Kral’ın isteği Boğaziçi İmar Kanunu’na takıldı.

Arsa sahipleri de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak, 1984’ten beri maliki bulunduğu arsa için imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde gerekli iznin verilmesini talep etti.

Talebi inceleyen İmar ve Bayındırlık Komisyonu, 9545 ada 12 parselde yer alan arazinin imar planını değiştirdi. Arazi için defalarca imar izni almak için müracaat edilmiş, ancak gerekli izin alınamamıştı.

Kral, bir ara da gazete ilanıyla da araziyi satışa çıkarmıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a yaptığı gezi esnasında da konu gündeme gelmişti. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com