Sevgiyi de Öfkeyi de Abartmayın!..

Sevgiyi de Öfkeyi de Abartmayın!..
20 Eylül 2010'da başlayan 2010-2011 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi bugün sona eriyor, Türkiye'de yaklaşık 16 milyon öğrenci karne sevinci yaşarken, Kütahya'da ise 101 bin 765 öğrenci bugün karnelerini alarak 15 günlük yarıyıl tatiline girecekler. P

20 Eylül 2010'da başlayan 2010-2011 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi bugün sona eriyor, Türkiye'de yaklaşık 16 milyon öğrenci karne sevinci yaşarken, Kütahya'da ise 101 bin 765 öğrenci bugün karnelerini alarak 15 günlük yarıyıl tatiline girecekler. Psikolog Kamil Yoşumaz Akis gazetesine yaptığı özel açıklamalarda, karnesi olumlu veya olumsuz olan çocuklara karşı ailelerin davranışlarının kontrollü olması gerektiğine özellikle dikkat çekti.
-101 BİN 765 ÖĞRENCİ BUGÜN KARNE ALACAK-
2010-2011 eğitim-öğretim yılının ilk yarısı bugün sona eriyor, örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler, ilk yarıyıldaki çalışmalarının karşılığı olan karnelerini alacak ve yaklaşık 2 haftalık yarıyıl tatiline çıkacak. Kütahya'da okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri olmak üzere toplam 101 bin 765 öğrenci bugün karnelerini alarak yaryıl tatiline girecekler.
20 okul öncesi, 81 ortaöğretim ve 311 ilköğretim okulu olmak üzere; okul öncesinde 9 bin 753, ortaöğretimde 28 bin 815 ve ilköğretim okullarında 92 bin 12 öğrenci olmak üzere toplam 101 bin 765 öğrenci bugün karne alarak, iki haftalık yarıyıl tatiline çıkacak.
2010-2011 eğitim öğretim yılının ikinci yarısı 14 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Eğitim öğretim yılı 17 Haziran Cuma günü sona erecek.
'ÇOCUĞUNUZU BAŞKA ÖĞRENCİLERLE KIYASLAMAYIN'
Psikolog Kamil Yoşumaz Akis gazetesine yaptığı özel açıklamalarda, karnesi olumlu veya olumsuz olan çocuklara karşı ailelerin davranışlarının kontrollü olması gerektiğine dikkat çektti. Tatil sevincini yaşayan öğrencilerin veililerine önerilerde bulunan Yoşumaz, karnesi çok iyi öğrencilerin olabileceği gibi karnesinde düşük notların bulunduğu öğrencilerin de olacağını belirterek; 'Bir eğitim öğretim yarı yılı daha bitti, bütün çocuklar çok yoruldular, şimdi tatil zamanı. Karnelerin alındığı gün bütün çocuklar sevinç, mutluluk, hüzün, kaygı ve bazen öfke duygusunu birlikte yaşarlar. Basit bir karne sorunu, intihar girişiminde bulunacak kadar ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Ailelerin bu konuda biraz daha temkinli yaklaşması lazım. Ceza yerine baştan tedbir almak önemli. Bütün bir döenm çocuğuyla, dersiyle ilgilenmemiş, hiç alakadar olmamış sadece otur dersine çalış demiş bir anne babanın, karnede de zayıf görünce ceza vermesi çok mantıklı bir şey değil. Çocuğa ceza vermenin kimseye bir faydası yok. Bir taraftan çocuğun tatilini zehir ederken, diğer yandan çocuk gelecek döenme motivasyonu ve enerjisi tamamen kırılmış olarak başlıyor. Son olarakda ailelere tavsiyem hepimiz çocukluk evrelerinde geçtik hepimiz birer sınavlardan geçtik geçiyoruz bu karne oldu bu çocuk yetiştirme oldu bu işimiz oldu bu ticaretrimiz oldu bu evliliğimiz oldu aslına bakarsanız hepimiz birer birer sınav olduk neticeleri yani sonuçları gördük veya görücez işde ailelerde bu mantıkla yaklaşılırsa hiçbir problem ve sorunla karşılaşıcaklarına ihtimal vermiyorum' şeklinde velilere önerilerde buludu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com